Pokud potřebují lidé z Mikulášovic, Vilémova, Velkého Šenova či Lipové koupit jen pouhý paralen, musí se pro něj vydat do několik kilometrů vzdáleného Rumburku, Varnsdorfu nebo Dolní Poustevny. V obcích totiž nejsou lékárny a minulý týden v Mikulášovicích zavřeli i výdejnu léků. Pracovnice, jež léky vydávala, totiž neměla potřebnou kvalifikaci.

„Léky nesmí vydávat nekvalifikovaný člověk, podle zákona to smí dělat jen kvalifikovaný lékárník a v rámci služby například praktický lékař,“ potvrdil předseda děčínského sdružení České lékárnické komory Jindřich Šmíd.

Do Mikulášovi do minulého týdne zajížděla vydávat léky pracovnice dolnopoustevenské lékárny. Jezdila i do Lipové či Velkého Šenova. Nyní si pro recepty jezdí k tamním lékařům majitel lékárny Petr Vomáčka. Léky nasáčkuje a odveze je zpět do obcí, kde je zdravotní sestra v ordinaci lékařů pacientům vydá.
„Jak by to ti lidé jinak dělali? Ne všichni mají auta, léky potřebují i staří lidé, kteří by si pro ně dojet ani nemohli,“ poznamenal Vomáčka. Na požádání přiveze lidem i volně prodejné léky, jako je třeba právě paralen, či dokonce antikoncepci.

„Takto lze postupovat. Jen mi u toho chybí lékárnická péče. Pokud si pro léky přijde pacient do lékárny, lékárník mu nabídne to, co nejlépe vyhovuje jeho peněžence a také mu poradí, jaké léky brát, aby jich neužíval třeba třináct, ale jenom tři, či neužíval léky, které se mezi sebou nesnášejí a jejich kombinace by ho mohla ohrozit na životě,“ vysvětlil Šmíd.

Lékárny či alespoň odloučeného oddělení lékárny se lidé v Mikulášovicích hned tak nedočkají. „Samozřejmě se budeme snažit nějakým způsobem lidem vyjít vstříc, ale na to, abychom my jako město provozovali lékárnu, nemáme peníze v rozpočtu,“ řekl mikulášovický starosta Stanislav Hladík. Vysvětlil, že by město neuhradilo mzdu lékárníkovi a nezaplatilo zařízení lékárny. To vyjde podle šéfa děčínského sdružení Jindřicha Šmída až na dva miliony korun.

O malá městečka nemá zájem ani expandující lékárna dr. Max, jež na svých internetových stránkách tvrdí, že ke každému pacientovi má osobní přístup. „Víte co je to tržní hospodářství?“ zněla odpověď regionálního ředitele pro severní a západní Čechy Jiřího Matějčka na dotaz, zda by dr. Max neměl zájem zřídit lékárny i v menších městech. „Přišlo by pět babiček, z toho bychom nezaplatili provoz lékárny, nájem nebo plat lékárníka,“ tvrdil Matějček.