S pětistovkou za průměrný prospěch, ale i se dvěma tisícovkami za vyznamenání na vysvědčení se každý měsíc mohou domů vracet někteří studenti Střední školy technické ve Varnsdorfu. Finanční přilepšení dostávají ti, které si jako své příští zaměstnance v požadovaných oborech vybrala místní akciová společnost TOS zabývající se výrobou vodorovných frézovacích a vyvrtávacích strojů a obráběcích center.

„Tyhle motivační programy praktikujeme už více než deset let. Není to jen formou zmiňovaného stipendia, ale snažíme se samotnou školu a vybrané studenty podporovat i jinými způsoby. Je to systém, díky němuž získáváme nové odborníky, a tyhle investice se nám určitě vyplácejí,“ tvrdil předseda představenstva akciové společnosti Jan Rýdl. Firma na začátku každého školního roku poskytuje vybraným studentům dva a půl tisíce korun na pořízení potřebných učebních pomůcek. Dalším bonusem je třeba také bezplatné stravování.

Dost dlouho byl varnsdorfský TOS jedinou firmou, která při výběru svých příštích pracovníků sází právě na hmotnou či jinou podporu studentů. V poslední době se stejnou cestou vydávají i někteří další zaměstnavatelé.

„Teď třeba dojednáváme podmínky takové spolupráce s Crystalexem Nový Bor, elektrotechnickou firmou GEZ a některými dalšími. TOS Varnsdorf ale stále zůstává naším největším partnerem,“ vysvětlil ředitel varnsdorfské technické školy František Hricz. Dodal, že firma má zájem zejména o budoucí mechaniky, kteří se v továrně uplatní jako seřizovači numericky řízených strojů. Dalšími žádanými a podporovanými profesemi jsou kovoobráběči a zámečníci.

„Myslím, že tohle je ten model spolupráce, jaký bychom si představovali a jaký potřebuje ekonomika děčínského regionu i v dalších místech a na dalších školách,“ poznamenal Josef Zoser, senátor a předseda Hospodářské a sociální rady okresu. Víceméně jde o jakési vzdělávání na zakázku. Firma ví, kolik odborníků a v jakých profesích bude pro nejbližší období dalšího rozvoje potřebovat a proto neváhá do vzdělávání studentů také investovat peníze ze svých zdrojů.

Hospodářská a sociální rada okresu se společně s úřadem práce a dalšími partnery zaměřila na změnu struktury vzdělávacích možností tak, aby více odpovídala potřebám regionu.

Třeba Podorlické sdružení zaměstnavatelů před časem iniciovalo vznik vzdělávacího centra na střední škole v Dobrušce. „Škola respektuje požadavky tamního trhu práce a specializuje se na výuku nejpotřebnějších oborů, Jde o velice úspěšný projekt doložitelný třeba i tím, že počet studentů a učňů se tam v poslední době zdvojnásobil,“ připojil poznatek z Královéhradeckého kraje senátor Josef Zoser.