Příspěvek na péči pobírá v Děčíně okolo dvou tisíc šesti set lidí. Netýká se jen starých lidí, ale i dětí nebo těch lidí, kteří nejsou schopni se o sebe postarat. O výši příspěvku na péči rozhoduje příslušný odbor sociálních věcí a zdravotnictví ve spolupráci s lékaři podle zdravotní způsobilosti a podle platného zákona.

Peněžitý příspěvek je rozdělen do čtyř kategorií pro děti a dospělé. Výše příspěvku se pohybuje od dvou do jedenácti tisíc korun. „Výše příspěvku se posuzuje velmi důkladně a složitě podle tabulek, kde jsou zahrnuty jednotlivé úkony, které žadatel sám nezvládne,“ vysvětlila pracovnice děčínského odboru sociálních věcí a zdravotnictví děčínského magistrátu Pavla Syrová. Doplnila, že sociální pracovníci navštíví žadatele, pokud se sám nemůže dostavit, na místě, kde se klient právě zdržuje. „Poté dále zdravotní stav žadatelů odborně prozkoumá posudkový lékař úřadu práce,“ řekla Pavla Syrová. Doplnila ale, že je možné, aby lidé se stejným handikepem či onemocněním, pobírali různou výši příspěvku. „Záleží na tom, jak se lidé se svojí chorobou vyrovnají,“ uvedla Pavla Syrová.

Lidem, kteří příspěvek pobírají soukromě a bydlí ve svém trvalém bydlišti či u příbuzných, příspěvek chodí na jejich soukromé účty. „Za tyto peníze si mohou zaplatit sociální služby od neziskových organizací. Například paní na hlídání, na úklid či na donášku jídla,“ uvedla ekonomka děčínského centra sociálních služeb Ingeborg Opavová.

Lidé, kteří mají celoroční každodenní pobyt v některém ze sociálních zařízení, příspěvek na péči pobírá sociální ústav a ten za ně klientům hradí péči. Například v Domově důchodců a ústavu sociální péče v Krásné Lípě většině klientů chodí příspěvek přímo na účet sociálního zařízení. „Mezi klienty a vedením došlo k dohodě. Je to jednoduší pro obě strany,“ řekl ředitel sociálního zařízení Petr Nový. Doplnil, že z příspěvků na péči hradí především mzdy sociálních pracovníků, kteří služby poskytují. „Jedná se například o pomoc s hygienou, úklidem či jídlem. Služby jsou však velmi individuální,“ pokračoval Petr Nový.

Výhody posílání příspěvku na péči přímo na domov potvrdil ředitel krásnolipského ústavu. „Peníze chodí na jeden účet a je tedy snadno kontrolovatelné, za jaké služby je utratíme. Například u soukromých osob je toto složitější,“ sdělil Petr Nový. Doplnil, že zná i případy, kdy si příspěvek na péči nechávaly rodiny, které nemusí nijak prokazovat, jak s penězi naloží.