Proměna chátrajícího objektu Atlantik na nové sídlo městské knihovny a zázemí multimediálního centra, pokračující obnova místního zámku a nebo také rekonstrukce veřejných prostranství.

Tyto a další akce figurují v zatímní podobě připravovaného děčínského Integrovaného plánu rozvoje Děčína.

Možnosti diskutovat o jeho podobě a zaměření při veřejném projednávání ve čtvrtečním podvečeru ale využilo jen pár lidí.

„Přivedla mě sem zvídavost, abych si udělal bližší představu o tom, jaký dokument vlastně město Děčín připravuje a jaké investice jsou v něm obsažené. Myslím, že obojí jsem se dozvěděl. Padaly tady ale ohromné sumy peněz, a tak si nejsem jistý, jestli město s těmi požadavky stamilionů uspěje,“ tvrdil Milan Beneš, který byl jedním z mála zástupců občanské veřejnosti na jednání.

Většinu účastníků čtvrtečního podvečerního jednání tvořili městští úředníci nebo představitelé města a přišlo i několik děčínských zastupitelů.

„Zpracování integrovaného plánu je jednou z hlavních podmínek k tomu, aby Děčín mohl žádat o poskytnutí peněz z Evropské unie na své další rozvojové záměry. Tohle je povinnost pro všechna města s počtem obyvatel nad padesát tisíc,“ připomněl děčínský primátor Vladislav Raška.
V období do roku 2013 má Česká republika získat z evropských fondů zhruba sedmset sedmdesát miliard.

Z regionálního operačního programu je pro oblast Severozápadních Čech vyčleněno 750 milionů korun. Do žádného jiného regionu více peněz nepůjde.
„Pro poskytování dotací stanovila Evropská unie poměrně tvrdé podmínky, které ale bohužel často ještě komplikuje libovůle úředníků jednotlivých rezortů. Například ministerstvo pro místní rozvoj stále ještě nevydalo definitivně platnou metodiku pro zpracovávání potřebných rozvojových dokumentů,“ uvedl Libor Lněnička z akciové společnosti Raven EU Advisory, která se spolupodílí na přípravě děčínského plánu rozvoje.

Hlavní zásadou pro poskytnutí evropské finanční podpory je požadavek, aby hodnota každého dílčího projektu dosahovala nejméně pětadvaceti milionů korun.

Děčín připravuje dva rozvojové plány s výčtem zhruba dvou desítek akcí a s předpokladem jejich financování z rozdílných dotačních programů. Například řešení problémů především v pravobřežní centrální zástavbě města je navrhováno ve čtyřech variantách s požadovanými dotacemi od necelých pěti set až po sedm set osmnáct milionů korun.

„V té finančně nejnáročnější variantě je obsažen i záměr místní nemocnice, která chce pro další modernizaci prostor a zlepšení svého přístrojového vybavení získat více než sto osmdesát milionů korun. Nejde sice o městské zařízení, ale i tenhle požadavek je v souladu s danými pravidly. V integrovaných plánech se mohou totiž objevovat i záměry navrhované podnikatelskými subjekty, občanskými sdruženími a dalšími organizacemi,“ vysvětlil Libor Lněnička.

Další rozvoj Děčína se ale nebude ubírat jen cestou necelých dvou desítek projektů, které se mají stát součástí dvou připravovaných integrovaných plánů. Ten druhý se týká především regenerace panelových sídlišť a doprovodných akcí, na které by chtělo město získat zhruba tři sta padesát milionů korun.

„V zásobníku máme celkem třista padesát šest záměrů. Jejich realizace se bude odvíjet od toho, do jaké míry se bude dařit získávat na finanční podporu ze šesti operačních programů,“ připomněla vedoucí odboru rozvoje děčínského magistrátu Věra Jančová.