Děčínská policie uzavřela vyšetřování případu rodičky Šárky Krejčové. Ta zemřela krátce po porodu vděčínské nemocnici. Verdikt soudních znalců je jasný. „Příčinou smrti bylo zakrvácení dutiny břišní při snížené srážlivosti krve, tzv. DIC, neboli embolie plodové vody do krevního oběhu matky. Ze strany lékařů nedošlo kdiagnostickému pochybení ani kporušení žádné povinnosti, která jim zlékařské práce vyplývá,“ citoval ze spisu děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Policie případ uzavřela a odložila. „Nebyl spáchám žádný trestný čin,“ dodalCvik.

Knešťastné události došlo vděčínské porodnici koncem loňského října. Žena nejprve porodila císařským řezem a poté uní nastaly komplikace. Během několika hodin zemřela. Příbuzní zemřelé dávali vinu lékařům a nechtěli se smířit stím, že lékaři nemuseli pochybit. Ti od samého počátku jako nejpravděpodobnější příčinu smrti embolii plodovou vodou uváděli.

Embolie plodovou vodou je ojedinělou komplikací vpokročilé fázi porodu. Její podstatou je vniknutí plodové vody do matčiny krve, dochází kalergické reakci matky, ktěžkému dýchání a poruše srážlivosti krve. „Po odloučení placenty totiž zůstanou otevřené cévy a pokud do nich vnikne plodová voda, dojde ke srážení krve a tím pádem ikohrožení života pacientky,“ vysvětlila lékařka Zuzana Líbalová zpražské Gynekologicko porodnické ambulance LEVRET. Doplnila, že tato komplikace je spíše vzácná, na osmdesát jedna tisíc porodů připadá jeden případ embolie plodovou vodou. Pacientka má minimální šanci na přežití. Stím se ztotožnili iodborníci. „Případ posuzovali tři soudní znalci a shodli se na tom, že úmrtí rodičky spadá do kategorie stavů, které současná lékařská věda může jen minimálně ovlivnit,“ doplnil mluvčí Cvik. Zposudků podle něj vyplývá, že zdravotnický personál věnoval rodičce maximální péči a ani přesto nebyli schopni její kritcký stav zvrátit a rodičku zachovat při životě.

Lukáš Podmanický, přítel zemřelé Šárky Krejčové už ozáležitosti nechce hovořit. „Bolesti už bylo hodně, zpráva ovýroku znalců mi přišla, ale víc už se ktomu odmítám vyjadřovat,“ uvedl Podmanický. Na začátku ledna, kdy se Deníku podařilo získat neoficiální zprávu overdiktu soudních znalců, Podmanický řekl, že se obrátí na nezávislého znalce a celý případ nechá zpětně prozkoumat. Zda tak skutečně učiní, včera neřekl.

Šárka Krejčová byla pacientkou Dany Žákové, primářky gynekologicko porodnického oddělení děčínské nemocnice, po celou dobu těhotenství. Její přítomnost si dokonce uporodu vyžádala. Žáková uvedla, že verdikt soudních znalců sice očistí jméno nemocnice ijejí, ale bohužel ženě to život nevrátí. „Zjejího úmrtí jsem smutná dodnes,“ zopakovala primářka Žáková.(kl)

Jak to bylo:

Znalci: Příčinou je embolie

Závěry soudních znalců po třech měsících potvrdily, že rodička Šárka Krejčová zemřela po porodu na masivní embolii plodovou vodou. Vyvrátily tak dohady o tom, že za smrt ženy mohou lékaři děčínské nemocnice.

K nešťastné události došlo v děčínské porodnici koncem října. Žena nejprve porodila císařským řezem a poté u ní nastaly komplikace. Během několika hodin zemřela.

Embolie plodovou vodou je ojedinělou komplikací v pokročilé fázi porodu. Její podstatou je vniknutí plodové vody do matčiny krve, dochází k alergické reakci matky, k těžkému dýchání a poruše srážlivosti krve. „Po odloučení placenty totiž zůstanou otevřené cévy a pokud do nich vnikne plodová voda, dojde ke srážení krve a tím pádem i k ohrožení života pacientky,“ vysvětlila lékařka Zuzana Líbalová z pražské Gynekologicko porodnické ambulance LEVRET. Doplnila, že tato komplikace je spíše vzácná, na osmdesát jedna tisíc porodů připadá jeden případ embolie plodovou vodou. Pacientka má minimální šanci na přežití.

Nemocnice zatím nechce zprávu oficiálně potvrdit. „Ani vedení Nemocnice Děčín, ani vedení Krajské zdravotní, a. s. dosud nedisponuje oficiálním stanoviskem orgánů činných v trestním řízení v případu úmrtí rodičky v děčínské nemocnici, ke kterému došlo v pátek 26. října 2007. Nemůžeme proto poskytnout relevantní informace k danému případu,“ řekl mluvčí Krajské zdravotnické a. s. Jiří Vondra. Dodal, že nezbývá, než dál čekat na rozhodnutí nezávislého arbitra.

Policie oficiální zprávu o posudku znalců také dosud nezveřejnila. „Jediné, co k tomu mohu říci je to, že na zpracování posudku mají znalci ze zákona tři měsíce. Záležitost vzhledem k tomu, že šlo o úmrtí, postupovali velice detailně,“ řekl děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd.

Přítel zemřelé Lukáš Podmanický se s informací o výsledku dosud neseznámil. „Pokud je to pravda, že lékaři vinu nenesou, obrátím se na nezávislého znalce a celý případ necháme zpětně prozkoumat,“ uvedl včera.

Primářka děčínské gynekologie Dagmar Žáková, jež u porodu Krejčové byla, uvedla, že závěry soudních znalců očistí nejen její jméno, ale i jméno celé nemocnice. „Bohužel to ale nevrátí život pacientce. Z jejího úmrtí jsem smutná dodnes,“ řekla primářka Žáková.

Smrt rodičky: Lékaři hovoří o embolii plodovou vodou

Na výsledky pitvy rodičky Šárky Krejčové, jež zemřela krátce po porodu minulý týden v děčínské nemocnici, stále čeká její přítel Lukáš Podmanický. Výsledek pitvy oficiálně nezná ani policie. „Samozřejmě pitva proběhla, ale písemnou zprávu o ní nemáme, cokoliv říkat, by dnes byla pouhá spekulace,“ řekl policista, jenž je s případem obeznámen. Výsledek pitvy není jednoznačný, policisté přizvali další odborníky a soudní znalce z oboru porodnictví a gynekologie.
Ani vedení nemocnice nechce spekulovat o tom, proč žena zemřela. „Neznáme výsledky pitvy, ale vedení děčínské nemocnice se stále domnívá, že se jedná o poměrně vzácnou ale pravděpodobnou embolii plodovou vodou,“ řekl mluvčí ústecké Krajské zdravotní a.s. Jiří Vondra. Embolie plodovou vodou je ojedinělou komplikaci v pokročilé fázi porodu. Její podstatou je vniknutí plodové vody do matčiny krve, dochází k alergické reakci matky, k těžkému dýchání a poruše srážlivosti krve. „Po odloučení placenty totiž zůstanou otevřené cévy a pokud do nich vnikne plodová voda, dojde ke srážení krve a tím pádem i k ohrožení života pacientky,“ vysvětlila lékařka Zuzana Líbalová z pražské Gynekologicko porodnické ambulance LEVRET. Doplnila, že tato komplikace je spíše vzácná.
V úterý si Lukáš Podmanický přivezl syna Adama domů. Zatím se o něj budou starat prarodiče i další příbuzní. „Jsme vdůchodu, máme pět vnoučat a o malého se rádi postaráme,“ řekl dědeček Podmanický. Adam je zdravý a má se čile k světu. Podmanický zaměstnání neopustí, jak sám uvedl musí vydělávat, aby měl z čeho živit rodinu a splácet hypotéku. V současné době má mnoho starostí, aby zajistil chod domácnosti. „Nyní se starám nejen o novorozeného Adámka, ale i o obě dcery zesnulé Šárky,“ řekl včera Podmanický. Poznamenal, že až čas dovolí, rád by se o průběhu vyšetřování a pitvě informoval u policistů.
Ani do včerejšího dne ho nikdo nekontaktoval z nemocnice. Přesto mluvčí Vondra zopakoval, že nemocnice vyjádřila hned na místě ústy primářky soustrast a celé veení nemocnice v Děčíně i Krajská zdravotní ve svém oficiálním prohlášení. To však nepředali pozůstalým, ale jen médiím.
Šárka Krejčová porodila minulý týden v pátek zdravého syna Adama. Na svět přišel císařských řezem. Krátce po porodu nastaly u rodičky komplikace. Lékaři ji museli operovat. Poté ženu převezli na jednotku intenzivní péče, kde zemřela. Její přítel Lukáš bude po nemocnici požadovat několikamilionové odškodné v případě, že se prokáže její vina.

Podle děčínského advokáta Narcise Tomáška na to má Podmanický právo. I o tak velkou částku může žádat a být úspěšný. „Dříve to právo neumožňovala, ale situace se už změnila. Ve světě je to zcela běžné, nemocnice jsou pro takové případy pojištěné, měly by být i ty české,“ řekl Tomášek. Pokud nemocnice odškodnění vyplatí, nemusí záležitost skončit u soudu. „Nemocnice by tak postupovat měly. Postaví se k případu čelem a tím neztratí své dobré jméno,“ vysvětlil advokát.
Mluvčí Krajské zdravotní a. s. Jiří Vondra na dotaz, zda by nemocnice byla schopna několikamilionové odškodnění uhradit, uvedl, že nemocnice nechce předjímat další vývoj.“Především musím konstatovat, že vina nemocnice na smrti rodičky prokázána není a stále zůstává v rovině pouhých spekulací. V případu je třeba počkat na rozhodnutí nezávislého arbitra,“ poznamenal.

Šárka Krejčová nebyla prvorodička, měla za sebou už dva bezproblémové porody. Kromě syna Adama po ní zůstaly dospělá dcera Klára a školačka Kateřina. Kdy a jaký bude pohřeb, rodina zatím neví. „Šárka napsala novou závěť a my přepokládáme, že vní bude i napsáno, jak chce být pochována. Pokud to tam nebude, uděláme malý obřad vrodinném kruhu, chceme ji mít tady, doma,“ vysvětlil Podmanický.

Oficiální vyjádření Krajské zdravotní, a.s. kpřípadu úmrtí rodičky vděčínské nemocnici

Vpátek 26. října došlo vNemocnici Děčín, odštěpném závodu Krajské zdravotní, a.s. knenadálému úmrtí rodičky po předchozím úspěšném porodu. Žena zemřela vodpoledních hodinách, nedlouho po vlastním porodu. Porod, provedený technikou tzv. císařského řezu proběhl bez komplikací, kobratu ve zdravotním stavu pacientky došlo následně. Narozené dítě je vpořádku, v dobrém zdravotním stavu.
Vokamžiku, kdy došlo k náhlému zhoršení zdravotního stavu pacientky, byla tato neprodleně převezena na oddělení jednotky intenzivní péče. Přes provedení série intenzivních terapií se však stav pacientky nezlepšil. Úspěšný bohužel nebyl ani následný urgentní chirurgický zákrok. Ani přes maximální snahu lékařů, s nasazením všech dostupných možností a použitých prostředků, se nepodařilo udržet pacientku při životě. Důvod úmrtí rodičky nebylo bohužel možné zcela jednoznačně stanovit. Příčiny úmrtí tak bude muset prokázat pitva zemřelé.
Bezprostředně po události byl případ úmrtí pacientky kvalifikován jako mimořádná událost, podléhající standardním postupům, vsouladu sinterními předpisy zdravotního zařízení. Sudálostí byl seznámen rodinný příslušník zemřelé, vedení nemocnice a vedení Krajské zdravotní, a.s. Sohledem na závažnost události přijalo vedení nemocnice okamžité opatření kzajištění účasti nezávislého soudního patologa při případné zdravotní pitvě.
Na Nemocnici Děčín bylo následně ve věci podáno trestní oznámení na Policii České republiky v Děčíně, která se již také na vedení nemocnice obrátila. Případ bude vyšetřován jako ublížení na zdraví s následkem smrti. Současně byla policií nařízena soudní pitva zemřelé.
Kpodobnému případu došlo vNemocnici Děčín vůbec poprvé. Zástupci nemocnice plně soucítí spozůstalými zemřelé rodičky a projevují tímto upřímnou soustrast. Vedení Nemocnice Děčín i Krajské zdravotní, a.s. vyvine veškeré úsilí, ve snaze vedoucí krychlému objasnění této nešťastné události. Vedení nemocnice podalo též oznámení na Krajský úřad Ústeckého kraje, potažmo na Ministerstvo zdravotnictví České republiky, pro zajištění mechanismu, nezbytného kustanovení Ústřední znalecké komise, která se následně bude případem zabývat.
Jiří Vondra, tiskový mluvčí Krajské zdravotní, a.s.