VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mnozí školáci si nedělají s docházkou starosti

Děčínsko - Absentéry ve vyučování se na mnohých školách stávají i dívky

12.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Školní rok ještě nedospěchal ke své polovině, ale na mnohých učilištích i středních školách už při čtvrtletním hodnocení práce studentů a učňů padly první ředitelské důtky. Jejich nejčastějším důvodem je dlouhodobější neomluvená neúčast ve vyučování.

„S absentéry máme na naší škole problémů stále dost. Dokonce mám pocit, že těch provinilců rok od roku přibývá,“ rekapituloval ředitel Střední školy v Děčíně-Křešicích Petr Sokolář. Domnívá se, že množící se případy záškoláctví umožňuje stávající sociální síť. Žáci si na začátku nového školního roku vyzvednou potvrzení, že školu navštěvují a pak se tam delší dobu ani neukáží.

Vyzývají dopisem

„Když nemáme k dispozici žádnou zprávu o tom, proč se tak děje, posíláme takzvaný vyzývací dopis, aby do školy přišel. Někdy takový krok musíme činit i opakovaně. Nakonec stejně rodiče, většinou to je s podpisem maminky, předchozí neúčast omluví. Dotyčný se párkrát zúčastní vyučování a absence se opakují,“ dodal ředitel Sokolář.

Žna křešickou školu přichází i ti, kteří nezvládali složitější studium na průmyslovkách nebo maturitní obory v jiných školách. Mnozí z nich pak jsou starší osmnácti let a bez problémů si svoji neúčast ve vyučování omlouvají sami. Umožňuje jim to zákon.

Výjimkou nejsou

Dílčí problémy s absentérstvím svých žáků a studentů má prakticky každá škola. „Nejsme žádnou výjimkou, ale není to u nás jev, s jehož řešením bychom si nevěděli rady. Pokud už nějaká taková situace nastane, většinou jí prostřednictvím naší výchovné poradkyně dokážeme zvládat,“ tvrdil Milan Soukup, ředitel děčínské Střední školy řemesel a služeb v Ruské ulici. Dodal, že za neomluvené absence nad dvěma dívkami už visí hrozba podmíněného vyloučení ze školy.

Záškoláci jsou i na gymnáziu


„Bojujeme s tím jako jinde. Nevím, jestli jsme na tom lépe nebo v porovnání s jinými školami hůře. Je pravda, že vzhledem k náročnosti studia většinou důvodem neúčasti ve škole je nepřipravenost a obava ze špatné známky. Tam, kde nepomůže napomenutí nebo třídní důtka, přichází na řadu důtka ředitelská. I v tomto školním roce jsem jich už uděloval několik,“ připomenul ředitel děčínského gymnázia Václav Lešanovský. Podobně se k nastolenému problému vyjadřovali i ředitelé děčínské stavební průmyslovky, střední zahradnické a zemědělské školy a nebo varnsdorfské školy řemesel a cestovního ruchu.

Děčínský deník oslovil na nedávné výstavě Škola Děčín 2007 i několik studentů, kteří si nepřáli zveřejnit své jméno ani to, z jaké jsou školy. Až na jednu dívku, která se dušovala, že párkrát ji napadlo do školy nejít, ale nikdy tak neučinila, všichni ostatní záškoláctví přiznali. Jeden z kluků přiznal i dvojku z chování právě kvůli opakované neomluvené absenci. „Ale na můj prospěch neúčast na vyučování vliv nemá. Školu zvládám s docela dobrým prospěchem,“ připomněl jeden ze studentů.

12.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DSA. Ilustrační foto.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Doubice - Takhle ke konci prázdnin se najednou objevují zprávy o tom, že skoro všude je moc turistů.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Pozvánky na koncerty, výčet zásahů městských strážníků nebo exkurze na Pravčickou bránu v doprovodu strážců přírody. Přečtěte se přehled událostí na Děčínsku.

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení