VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Popelnice vyvezou zadarmo

DĚČÍNSKO - Výběr poplatků představoval v Děčíně každoročně asi třiadvacet milionů korun

27.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Děčín přestane od počátku příštího roku vybírat poplatky za svoz komunálního odpadu. Minulý čtvrtek o tom rozhodli zastupitelé města, mezi nimiž má čtrnáct z pětadvaceti Občanská demokratická strana. Ta zrušení poplatků deklarovala jako jeden z předvolebních slibů. „K rozhodnutí poplatek zrušit vedlo i to, že mnozí lidé stejně poplatek nehradili a vymáhání dlužných částek začalo administrativu magistrátu zatěžovat stále více,“ uvedl děčínský primátor Vladislav Raška. Dodal, že likvidaci odpadů lze považovat za stejnou povinnost, jakou je pro město i zajišťování péče o zeleň, čistotu a nebo údržbu silnic a dalších komunikací. Výběr poplatků představoval v Děčíně každoročně asi třiadvacet milionů korun. K tomu město přidávalo třináct milionů, protože technické služby si za likvidaci odpadů účtovaly zhruba šestatřicet milionů. Od příštího roku bude město hradit tuto částku pouze ze svého rozpočtu. „Hlasovala jsem proti zrušení poplatků. Jednak si myslím, že by lidé měli mít vůči svému městu jisté povinnosti a tohle je jedna z nich. Zrušení poplatků nedoporučoval ani odbor životního prostředí s odkazem na to, že lidé mimo jiné začnou ztrácet motivaci k třídění odpadů. I tenhle argument jsem brala v úvahu, protože zkušenosti z jiných měst tyhle obavy potvrzují,“ vysvětlila zastupitelka Šárka Dostálová z kandidátky Volba pro město důvody proti.

Podobně argumentoval i zastupitel ze stejného sdružení Vlastimil Pažourek. „Nejsem přesvědčený o tom, že je to správný krok, proto jsem se hlasování zdržel,“ dodal.

Pětisetkorunová úhrada za osobu ročně patří do kategorie takzvaných daňových poplatků. Kdo tyto částky neplatil, nezbaví se jich ani se zrušením poplatků, protože děčínský magistrát je bude od dlužníků vymáhat i nadále. „Lidé nám dluží skoro patnáct milionů korun. Téměř čtyřicet tisíc platebních výměrů jsme v minulých letech už vydali a nejméně dvojnásobný počet jich budeme muset při stávajícím počtu okolo devíti tisíc dlužníků ještě vydat,“ uvedla vedoucí oddělení daní a poplatků děčínského magistrátu Zdeňka Čečáková. Zákon umožňuje vymáhat daňové nedoplatky dvacet let. „Dlužníky se tak v budoucnu mohou stát i současné nezletilé děti, za něž zákonnou povinnost hrazení poplatků za svoz odpadů rodiče neplnili,“ dodala úřednice.

Děčín nebude na severu Čech prvním městem, které přestane vybírat poplatky za odpad. V Ústeckém kraji mají svoz zdarma Tepličané nebo od poloviny letošního roku obyvatelé Mostu. V děčínském regionu podobný krok žádné město zatím učinit nehodlá. „Naopak, od počátku příštího roku budou zdejší obyvatelé platit čtyři sta padesát šest korun, dosud to byly čtyři stovky. Máme své problémy s vymáháním dluhů, které už překračují hranici osmi set tisíc korun a rozhodli jsme se je vymáhat exekuční firmou, ale zrušení poplatků by znamenalo další zatížení rozpočtu města. To si dovolit nemůžeme,“ tvrdil starosta České Kamenice Miroslav Weis.

O zrušení poplatků neuvažují ani ve Varnsdorfu nebo Šluknově. „Lidé u nás platí tři sta šedesát korun ročně a tyto poplatky se několik let nezvyšovaly. Myslím si, že to tedy není pro rodiny tak zatěžující částka. Vybírané peníze by ale v rozpočtu města určitě chyběly respektive bychom na likvidaci odpadů museli doplácet více, než nyní,“ řekl šluknovský starosta Milan Kořínek.

27.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Izabela Štěpánková se narodila Nikole Štěpánkové a Stanislavu Doležalovi z Jiříkova 1.srpna v 1.56. Měřila 49 cm a vážila 3 kg.
9

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Adam Matouš z Předlic má malé zemědělské hospodářství a někdo mu bezdůvodně tráví zvířata.
8

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili desítky zvířat

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

Děčínsko - K nahlášenému požáru automobilu a přístavku u garáže vyrazily do Vlčí Hory v sobotu 19. srpna krátce po třetí hodině ranní tři jednotky hasičů.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Varnsdorf – S jedním bodem na kontě po třech odehraných zápasech míří Varnsdorf na půdu silné Vlašimi. Trenér Zdenko Frťala věří, že by herní styl soupeře mohl jeho svěřencům sedět.

Převzetí nemocnice v Rumburku se odkládá, její cena je však již dána

Rumburk – Kraj i Rumburk už vědí, jakou cenu má Lužická nemocnice. Krajský úřad zároveň oznámil, že kvůli jedné akcii, kterou město nevlastní, posune převzetí celé nemocnice o půl roku.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení