Jako nepříliš dramatický označují nárůst cen za teplo představitelé tepláren na Děčínsku. A to i přesto, že se zvedly ceny za elektřinu a plyn a měly by se opět zvýšit ceny za uhlí.
„Zvýší se daň z přidané hodnoty, ale to my neovlivníme,“ řekl ředitel děčínské teplárny Termo Pavel Herites.
Terma se nebude týkat ani ekologická daň. Má totiž plně ekologický provoz a využívá i geotermálních vrtů. Firma má také zajištěné emisní povolenky na příští rok. Cena, kterou pro letošní rok Termo odběratelům oznámilo, je 508,71 koruny za gigajoule. To je stejná částka jako loni.
Děčínské Termo zásobuje teplem a teplou vodou stovky domácností v Děčíně. „Nedovedu si představit, kdybychom měli platit ještě víc než teď. Už to začíná být neúnosné, i když je pravda, že zimu v bytech nemáme,“ řekla důchodkyně Eva Hipiusová.
Zvyšování cen jí vadí, protože sice dostane přidáno k důchodu asi tři sta šedesát korun, ale výdaje se zvýší o mnoho víc.
Rumburská teplárna má dvousložkové ceny.
„Naše cena se dělí na dvě části a to na stálé náklady, které už několik let neměníme a na druhou část, která je závislá na ceně plynu,“ vysvětlil jednatel společnosti Teplo Rumburk Vítězslav Lhoták. Vysvětlil, že jsou velkoodběratelé, a tak se jejich cena tepla mění každý měsíc podle ceny plynu. Odběratelé si platí zálohy, které se na konci roku vyúčtují. Odběratelům pak firma vrátí peníze nebo naopak musejí doplatit.
V teplárně ve Varnsdorfu zatím ještě vůbec nevědí, zda budou zdražovat. „Informace budeme mít až v polovině prosince,“ řekl ředitel varnsdorfské teplárny Miroslav Novotný.
Mnohé domácnosti přestávají topit drahým plynem či elektřinou a kupují si dřevo a také uhlí. „Ceny uhlí jsou sezonní a stále porostou jak v prosinci, tak v lednu,“ upozornil majitel uhelných skladů Zdeněk Pitaš. Podle něj však lidé uhlí ve větší míře nenakupují a myslí, že ani nezačnou. .“Myslím, že se lidi až tolik zdražování tepla nebojí,“ poznamenal.
Za pravdu mu dává třeba Kateřina Kounová z Děčína. „Zvyšování ceny tepla mě neznepokojuje a i přesto, že máme rodinný dům, nepřemýšlíme o tom, že bychom začali topit uhlím,“ řekla.
Lidé, kteří mají možnost, přecházejí z plynu na levnější a přitom ekologické topení. Mnozí kupují krbová kamna a spalují dřevěné brikety. „Je pravda, že lidé si nechávají krby nainstalovat, ale v závěru v nich spálí, co najdou. Dneska je totiž drahé každé palivo,“ řekl děčínský topenář Jaroslav Skořepa.