Velké pokuty nehrozí zdaleka jen lidem co si nevymění včas starý řidičský průkaz. Podobné je to i s občanskými průkazy. Lidé, kteří mají občanský průkaz vydaný v roce 1998 a dříve si ho do konce roku musí nechat vyměnit. Pokud nechají občanský průkaz propadnout, dopustí se tím přestupku. „Pokuta, za to, že si ho v čas nevymění může dosáhnout až deseti tisíc korun,“ řekla vedoucí oddělení správních agend Miroslava Višínová. Přestupek odhalí na úřadě, když tam člověk přinese propadlý občanský průkaz.
Končí všechny občanské průkazy v podobě knížky i některé růžové karty s fólií.
Zastaralé občanky jsou zákeřné v tom, že je na nich napsaná doba platnosti bez omezení. „I přesto se musí vyměnit, jelikož jsou strojově nečitelné a obsahují méně ochranných prvků proti padělání. Také musí být sjednocené, aby všichni měli stejný typ,“ vysvětlila Višínová.
Důchodci, kteří se narodili před 1. lednem 1936 jsou od výměny osvobozeni. Výjimku prosadili poslanci jako úlevu pro seniory, z nichž mnozí kvůli svému zdravotnímu stavu mohou mít problém dojít na úřad.
Člověk fakticky musí zažádat o výměnu do konce listopadu, protože výroba nové trvá měsíc. Musí si přinést svůj starý občanský průkaz a jednu fotografii. Žádat může zájemce nebo někdo jiný s jeho plnou mocí na radnici s matrikou.
Pokud v současném občanském průkazu nemá člověk titul a chce ho tam mít, musí si přinést vysokoškolský diplom. Za uvedení titulu se platí sto korun. K zapsání dětí do průkazu, které usnadní například cestování do ciziny, jsou zapotřebí zase jejich rodné listy. I za to se však platí sto korun.
Pokud máte propadlý občanský průkaz tak na poště například nedostanete doporučený dopis. Neplatnou občanku může nahradit na úřadě platný pas.