VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slézání skal stále láká

DĚČÍNSKO - Stížností na horolezce je stále méně, tvrdí ochránci přírody

22.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoiFoto:

Labské pískovce a národní park České Švýcarsko navštíví každoročně stovky tisíc lidí.
Mnozí z nich se tam vydávají jen tak na pěší výlet. Další s sebou ale často vlečou nezbytnou horolezeckou výbavu. Slézání tamních skal totiž bývá od jara do podzimu velkým lákadlem.
V minulosti ale právě kvůli horolezcům museli ochránci přírody řešit nemálo problémů.
„Myslím, že v poslední době se už skoro se žádnými takovými těžkostmi nesetkáváme. Organizovaní horolezci, a mnozí z nich na Děčínsko přijíždějí ze zahraničí, vesměs vědí nebo je v jejich zájmu, aby věděli, které věže, masivy a skály mohou slézat a naopak, kam by se vydávat neměli, protože to tam nedovoluje stanovený režim ochrany přírody,“ poznamenal Karel Stein z děčínských správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Připustil, že strážci občas některé návštěvníky pokutují za nevhodné chování, ale zpravidla to nebývá kvůli slézání skal.
Mnoho důvodů ke stížnostem nemají ani pracovníci správy Národního parku České Švýcarsko.
„Na našem území není tolik atraktivních útvarů, které by lákaly k nějakým hromadným výpravám horolezců nebo lidí, kteří si slézání skal čas od času chtějí alespoň vyzkoušet. Jsou místa, kde tyto činnosti návštěvní řád umožňuje, ale s výjimkou období, kdy je omezen vstup i všem ostatním výletníkům, protože tam potřebujeme zajistit dostatečný klid pro vyvedení mláďat sokolů stěhovavých nebo jiných vzácných druhů ptactva,“ uvedl ředitel národního parku Zdeněk Patzelt.
Na chování některých návštěvníků si v minulosti stěžovali například někteří podnikatelé v oblasti Tisé a Ostrova, kam se soustřeďuje největší zájem lidí s horolezeckou výbavou.
Pokračování na straně 3Pokračování na straně 1
Zřejmě došlo k nápravě, protože podobné kritické výhrady a připomínky už správa Labských pískovců řešit nemusí. „Myslím, že mnohem více krajině ubližují lidé, kteří v chráněné oblasti vytvářejí nejrůznější černé skládky,“ upozornil Karel Stein.
Oblíbenou zastávkou kvůli slézání okolních skal se už několik let stává Dolní Žleb. „Leccos se zlepšilo, ale vadí nám hlavně během prázdnin větší počet aut parkujících na volné ploše v sousedství kostela. Často ve vozech tihle výletníci i přespávají, pouští si autorádia a nechají v noci pobíhat i psy. Problém by vyřešilo vybudování nějakého parkoviště. Vhodná plocha k tomu tady je,“ připomněl šéf občanského sdružení Dolní Žleb Vladimír Puchýř. K dohodě o tom, jestli bude možné uvažovaný pozemek převést z majetku Lesů České republiky do vlastnictví města Děčína ale zatím nedošlo.
Zkušení lezci tvrdí, že nejhorší ze všeho je, když se do slézání skal pouštějí lidé, kteří si na horolezce jenom hrají. „Nemálo takových svátečních lezců vyloženě riskovalo život a zachraňovali jsme je v situacích, kdy mohou hovořit o velkém štěstí, že přežili. Nebyly to vůbec snadné zásahy,“ poukázal na nezodpovědné chování některých návštěvníků starosta sboru dobrovolných hasičů v Hřensku Stanislav Křížek.

22.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení