VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Patzelt: Zápis do seznamu UNESCO nemusí být pro přírodní památku jenom požehnáním

KRÁSNÁ LÍPA - V poslední době se často hovoří o snaze zapsat České Švýcarsko na seznam UNESCO.

29.7.2007
SDÍLEJ:

Ekologický autobus v Českém Švýcarsku.Foto: DENÍK/Archiv

Jak se k těmto snahám staví správa Národního parku České Švýcarsko? To ví ředitel parku Zdeněk Patzelt. Uvedl, že primárním cílem organizace UNESCO je mimo jiné usilovat o zachování přírodního a kulturního dědictví planety. „Zápis na seznam UNESCO je dnes ale často zjednodušeně chápán jako marketingová značka, která má nalákat investory a rozvíjet turistický průmysl. Pro ochranu přírody tak malého národního parku, jakým České Švýcarsko je, proto paradoxně zápis na seznam UNESCO může znamenat i velká rizika,“ tvrdil Patzelt.
Znamená to, že je správa národního parku proti tomuto zápisu?
Správa parku především naprosto odmítá názor, že zápis na seznam UNESCO nemá žádné dopady. Stojíme na prahu nového období globálního turizmu, jehož prioritním cílem jsou právě chráněná území ze seznamu UNESCO. Z různých lokalit, kde již k zápisu došlo, je zřejmé, že zde například nastal až řádový nárůst počtu turistů se všemi dopady s tím spojenými. Jako příklad lze uvést Český Krumlov či Prahu. To, co lze pro městskou kulturní památku UNESCO chápat jako požehnání, může být pro přírodní dědictví naopak kritické. Správa NP úvahy o „UNESCO“ nikdy neodmítala, poukazuje ale na nutnost, vybudovat mechanismy, kterými lze rizikům čelit, a to dříve, než budou ve věci zápisu na seznam UNESCO podniknuty jakékoli oficiální kroky. Pokud vybudování těchto mechanizmů nebude z nejrůznějších důvodů reálné, potom není na úvahy o UNESCO vhodná doba.
Jaké mechanismy máte na mysli?
Například musí být stanoveno, jak bude případně řízen počet turistů, pokud jejich příliv překročí limitní mez. Poukazujeme na to, že jako hlavní a jediný skutečně efektivní nástroj řízení turizmu, nelze vyloučit ani nutnost zavedení vstupného na území parku, případně do některých dnes volně přístupných míst zavést vstup pouze omezeného počtu osob s průvodcem. Musí být zajištěn i dostatek finančních prostředků k monitorování stavu přírody, posílení informační a strážní služby, údržby cest a budování nových turistických zařízení, vydávání mnohajazyčných informačních materiálů a k provádění dalších opatření s cílem minimalizovat negativní dopady turizmu na přírodu národního parku. Veškerá opatření musí být přeshraničně koordinována.
Proč se domníváte, že jsou tato opatření nutná?
Nutné to je zejména proto, aby park plnil základní funkce, pro které jsou národní parky zřizovány. Správa parku zodpovídá za nezhoršení stavu populací prioritních chráněných druhů, které zde přežívají a důležitým úkolem je i reintrodukce některých člověkem vyhubených druhů, podobně jako se to již podařilo u sokola stěhovavého či lososa obecného. Proto nelze v případě výrazného nárůstu rušivých vlivů turizmu vyloučit na druhé straně potřebu zvětšení nepřístupných zón, určených k nerušenému vývoji živočichů a rostlin.
Týkala by se případná opatření pouze území národního parku?
Jako velmi důležité se nám jeví i vybudování mechanismů nahrazujících neexistenci ochranného pásma národního parku. Podle nás je reálné riziko, že v malých obcích jako například Hřensko, Mezná, Jetřichovice, Doubice či Kyjov, bude docházet ke kumulaci negativních vlivů. Bude se jednat především o zvýšený dopravní ruch, zvýšené nároky na parkování či například zvýšenou produkci odpadů. V obcích národního parku to může znamenat ztrátu pohody, na kterou jsou místní lidé zvyklí. Samozřejmě, že pro část obyvatel tuto ztrátu pohody může do jisté míry vyvážit osobní ekonomický přínos. Obce NP s památkami lidové architektury tvoří mimořádně cenné kulturní dědictví, které je rovněž nutno chránit. Je třeba zabránit zde budování nevhodných staveb, apartmánových městeček či velkých hotelů s navazující infrastrukturou, které by narušily typický vzhled krajiny, jako se tomu často děje. Ideálním řešením by byl jakýsi samostatný územní plán pro region Českého Švýcarska, který by zde stanovil směry a limity dalšího rozvoje, zajišťující zachování kulturního i přírodního dědictví. Zápis na Světový seznam přírodního dědictví UNESCO není jen záležitostí místních zájemců, je to i nesmírně významný mezinárodní akt, zavazující celou Českou republiku. V souvislosti s úvahami o zápisu na seznam UNESCO by proto měly být samozřejmostí například i úvahy o zvětšení národního parku a optimalizace jeho hranice.
Jak si tedy správa NP představuje ideální turistické využití území národího parku?
Za nejvhodnější formu považujeme individuální šetrnou turistiku rodinného typu. Malé skupinky pěších turistů, kteří se mohou nerušeně věnovat poznávání nerušené přírody. V rámci ekologické výchovy pak i malé skupiny turistů a školní mládeže doprovázené odborně vyškoleným místním průvodcem. V obcích národního parku typické rodinné penziony. Je třeba zajistit, aby profit z existence národního parku zůstával ve zdejších obcích a nestal se předmětem turistického průmyslu řízeného nadnárodními korporacemi.

29.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Při povodních se utrhlo pět lodí. Dvě z nich museli pyrotechnici  odstřelit. Na snímku je jedno z plavidel, které se zaseklo o pilíř Nového mostu v Děčíně. Jeho vrak po odstřelu 		nedostal z vody ani vyprošťovací tank a bylo nutné jej rozřezat.
1 4

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

FOTO: Motorkář se srazil s autobusem, jeho zranění nejsou vážná

Děčín – Ke srážce motorkáře s autobusem došlo v pondělí odpoledne na silnici vedoucí do Hřenska nedaleko děčínské Střelnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení