Svěcení nového zvonu pro kostel Jana Nepomuckého během sobotní svatojánské pouti v Jetřichovicích bude patřit k těm příjemnějším událostem při obnově církevních staveb na Děčínsku. Jinak lidé, kteří usilují o záchranu těchto památek, zatím moc důvodů k radosti nemají. Jejich snažení totiž provází především starosti, kde sehnat potřebné peníze na nejnutnější opravy, které mají zabránit zkáze některých nejohroženějších svatostánků.
„Teď to platí především o kostele svaté Anny ve Verneřicích, kde se koncem dubna během opravy nosných krovů střechy zřítila část korunní římsy. Starosti s obnovou svatostánku se tak nečekaně ještě znásobily a proto jsem počátkem týdne jednal na ministerstvu kultury o možném poskytnutí dotace na tuto havárii,“ vysvětlil Marcel Hrubý, který má ve vymezené části děčínského regionu na starosti stavební a další technické záležitosti oprav kostelů.
Záchrana verneřického kostela se tak nečekaně prodraží. Na opravu bude nutné získat skoro dva a půl milionu korun. Ústecký kraj poskyne čtyři sta padesát a litoměřická diecéze přislíbila dvě stě tisíc korun. „Očekáváme, že teď vyjde vstříc stát. Těch poškozených památek je v celé republice hodně a je i spousta žádostí o peníze, ale ještě v této záležitosti budu jednat s panem ministrem Jehličkou,“ tvrdil senátor za děčínský okres Josef Zoser, který se schůzky na ministerstvu kultury kvůli verneřickému svatostánku také zúčastnil.
Kostel ve Verneřicích před více než třiceti lety opravoval bývalý děčínský okresní stavební podnik. „Bohužel, nynější havárie odhalila, že stavbaři tenkrát nedovedli dobrou práci. Postavili krovy rovnou na římsy a teď s tím budeme mít spoustu problémů,“ zlobil se Marcel Hrubý.
Pokud při záchraně kostela finančně nepomůže stát, není příliš mnoho možností, jak potřebné peníze získat. Už dříve dřevo na plánovaný rozsah opravy střechy kostela poskytly Verneřice ze svých lesů, penězi město přispět nemůže. „Je to všechno dopad toho, jak se v uplynulých desítkách let stát špatně staral o církevní památky. Jsou natolik poškozené, že jen na nejrůznější opravy by v Ústeckém kraji bylo potřeba asi tři čtvrtě miliardy korun. Jenže stát na tyto účely uvolňuje ročně pár milionů korun,“ posteskl si stavební technik litoměřické diecéze Jaroslav Antoš.