Dlouhotrvající sucho začíná dělat stále více starostí majitelům studní.
Na Děčínsku jsou totiž místa, kde tyto zdroje poskytují jedinou možnost zásobování vodou. Teď ale její podzemní hladina klesá a naděje na zlepšení stavu zatím zůstává v nedohlednu. Pomohly by vydatnější srážky, ale déšť jakoby se v prognózách meteorologů stával nedostatkovým zbožím.
Katastrofa to snad nebude
„Myšlenkám na katastrofické scénáře se naše rodina zatím brání, ale klidní také nejsme. Studnu máme na zahradě desítky let starou, ale bytelnou a dostatečně hlubokou. Přesto s vodou šetříme, protože máme obavy, že její úbytek bude pokračovat,“ tvrdil Martin Kuriš ve verneřické místní části Příbram.
V rodinném domku má běžné rozvody, vodu do nich ze studně dopravuje čerpadlem.
Podobně jsou na tom i v dalších obcích Děčínska.
„Ani za normálních okolností, když nepanuje sucho, s vodou neplýtváme. Úspornější musíme být hlavně v létě, ale teď to šetření přišlo nečekaně brzy,“ dodal. Vodu na zalévání nedávno zasazených mladých stromků a záhonů na zahradě musí nosit z potoka a rybníčka.
Požadavek maximálně šetrného zacházení s vodou platí i v nedalekých Merbolticích. Zhruba polovina tamních domácností je napojena na obecní vodovod, další rodinné domky a chalupy jsou závislé na vlastních studních. „Nářky na to, že by se tady situace nějak podstatně zhoršila, jsme zatím nezaznamenali. Při stávajícím rázu počasí se takové těžkosti ale dají očekávat jak v případě studní, tak i zdroje, který napájí obecní vodovod. Proto platí zákaz zalévání zahrádek pitnou vodou a napouštění bazénů,“ upozornila místostarostka Ladislava Víšková.
K hospodárnému zacházení se merboltičtí stálí obyvatelé i chalupáři zavazují už při podpisu smluv o dodávkách vody. Přesto čas od času tuhle podmínku poruší. „Zrovna minulý týden jsem musela důrazně upozornit jednoho majitele chalupy na to, že zalévat stromky vodou z vodovodu nesmí. Tu výtku vzal rozumně a okamžitě přestal,“ připojila zkušenost starostka Hana Kučerová. Společně s manželem tahá vodu na zalévání z potoka. Ten se stává zdrojem závlah i pro mnohé ostatní domky a chalupy. Leckdo si situaci ulehčuje ponořováním čerpadel do potoka , což ale bez potřebného povolení od vodohospodářů z Povodí Ohře také není docela v pořádku.
„Vody máme zatím dost. Studně je dost hluboká,“ hlásil Josef Čech, majitel rodinného domku v Dobrné. Patří k těm šťastnějším v obci, která se zmítá v dluzích a ty zkomplikovaly výstavbu obecního vodovodu. Zásobování vodou po mnohaletých útrapách s jejím nedostatkem vyřešila před časem Doubice na Šluknovsku. Nejmenší obec děčínského regionu nechala díky poskytnuté dotaci nákladem ve výši zhruba deseti milionů korun postavit dva vodojemy. Než se tak stalo, musela tamní radnice každoročně vynakládat desítky tisíc korun na dovoz vody v cisternách z varnsdorfské úpravny.