S příchodem nového roku bude v Ústeckém kraji 3163 policejních tabulkových míst. Nedojde tedy k dalšímu snížení početního stavu a zvýší se počet policistů v přímém výkonu. V některých lokalitách dojde ke změnám v rozložení policejních sil. Peněz bude v roce 2013 tolik jako v roce 2012. Čili situace policie by se příští rok neměla v Ústeckém kraji zhoršit, uvedl nový krajský ředitel policie Tomáš Landsfeld.

Dodává, že musí Ústecký kraj vyjít s počtem policistů, který má. Proto ke zvýšení efektivity policie byla pod drobnohledem práce jednotlivých obvodních oddělení. Ukázaly se rozdíly v zatíženosti policejních obvodů v rámci kraje.

Rozdíl v zatíženosti

Policisté při silniční kontrole.„Velmi silně zatížená jsou obvodní oddělení například Ústí město, Most, Chomutov, Litoměřice. Málo vytížené jsou například ústecká železniční policie, Velké Březno, Libouchec, Meziboří, Radonice apod. Máme v úmyslu některá obvodní oddělení integrovat, zřídit policejní stanice, jiné obvody posílit. Se všemi změnami během října seznámíme starosty měst a obcí, aby věděli, k jakým změnám dojde a proč," uvedl Landsfeld.

Podle krajského policejního ředitele jen shodou náhod dochází k reorganizaci policie v kraji v době, kdy jsou vedeny rozhovory o organizační struktuře jednotlivých krajských ředitelství.

Podle potřeby

„K reorganizaci by došlo bez ohledu na současnou politickou diskuzi na vládní úrovni. Policie musí reagovat na změny ve společnosti a v zatíženosti jednotlivých lokalit," zdůraznil Landsfeld a ukázal na mapu: „Vezměme si třeba Terezín. Zde je menší zatíženost policie než v Litoměřicích. Terezínské obvodní oddělení bude policejní stanicí patřící pod OOP Litoměřice. Tím se nezmenší působnost tamní policie a neklesne počet příslušníků policie. Budou vykonávat svou činnost podle potřeby nejen v Terezíně, ale i v dalších, z jejich stanice nejdostupnějších, lokalitách litoměřického obvodního oddělení. Podobných změn bude v rámci kraje více."

Méně velitelů

Policisté „tam dole" upozorňovali, že je zbytečně mnoho velitelských a štábních židlí. „Měli pravdu," souhlasí krajský policejní ředitel. Padesát tabulkových míst přešlo z nepřímého do přímého výkonu a velitelů bude o 65 méně než dosud.

Změny zasáhly i krajské ředitelství, zrušeny byly některé funkce vedoucích oddělení. Bude tudíž více policistů v přímém výkonu služby.

Landsfeld považuje současné změny za nutné, protože při snižování počtů v předchozích letech byli ubíráni policisté především z velkých oddělení. Tam bylo relativně hodně lidí. Teď budou doplňovány stavy podle skutečné potřeby.

Železniční policie

Policie. Ilustrační foto.

„Zatím nechci konkrétně jmenovat detailně jednotlivé změny, a kde k nim dojde. O tom nejprve budou informováni starostové. Ale již dnes mohu říci, že dojde ke zrušení ústecké železniční policie, protože na toto téma se množí dotazy veřejnosti. Zrušení ústeckého železničního oddělení nebude znamenat, že zanikne specializace policistů, kteří se věnují kriminalitě na železnici. Budou se železničním problémům věnovat v rámci tří obvodů. Sám jsem začínal jako policista na železniční policii, takže jejich práci nepodceňuji. Znám její specifika. Ale vytíženost železniční problematikou je dnes menší než v minulosti. Například z děčínského železničního oddělení policie vznikne obvodní oddělení a železniční problematika bude součástí jejich daleko širší činnosti. Ostatně, tak funguje železniční policie v Děčíně již dnes. Zrušeno také bude ústecké oddělení doprovodu vlaků," řekl Landsfeld k problematice železniční policie.

Šluknovská bolest

V minulém roce se projevily ostře problémy s nepřizpůsobivými osobami ve Šluknovském výběžku. Kvůli masivním protestům obyvatel a vzrůstající kriminalitě byla posílena policie v oblasti. Zastavil se strmý růst kriminality. Pomoci ke klidu v problémových oblastech měl i vznik speciální pořádkové jednotky.

Podle některých kritiků ale paradoxně oslabil obvodní oddělení policie v Ústeckém kraji. Přešli do ní policisté z obvodů, které nikdo nenahradil.

Speciální pořádková jednotka ale nevznikla na úkor jiných obvodů. Např. na Šluknovsku chybělo letos v dubnu do plného stavu osm policistů, teď v říjnu chybí pět. Tito policisté nastoupí v průběhu nadcházejících měsíců z policejní školy.

Statistiky neví vše

Podle statistik dochází k poklesu nápadu trestné činnosti. „To je jistě pozitivní jev, ale nelze hovořit o novém trendu," namítl krajský ředitel s tím, že při hodnocení situace v kraji musí brát v úvahu i to, co se ve statistikách neuvádí.

Den s policií na StřekověNižší čísla nemusí znamenat, že se lidé „polepšili", ale například větší úspěšnost policistů v odhalování pachatelů sériové trestné činnosti. „Na ty je pak uvalena vazba, což znamená okamžitou eliminaci potenciálního rizika pokračování v trestné činnosti," vysvětlil Landsfeld.

Vliv na statistiky má také takzvaná zlodějská turistika. Lapkové odjíždějí krást do jiných krajů nebo lokalit, kde jsou lepší podmínky či příležitost než v místě bydliště.

Objevují se krátkodobě i nečekané faktory, které mají vliv na čísla ve statistice. „Například teď klesla drobnější trestná činnost na Teplicku díky tomu, že mají takzvaní problémoví lidé zdroj peněz z rozebírání opuštěného teplického stadionu. Proto omezují jinou majetkovou trestnou činnost," uvedl ředitel.

Dodal, že policie také naráží na problém, kdy lidé nehlásí drobnou kriminalitu, pokud nepotřebují potvrzení pro pojišťovnu. Nechtějí ztrácet čas ohlašováním menších krádeží a vloupání na policii. „Jenže tím nám chybí aktuální data o stavu kriminality v jednotlivých lokalitách v rámci policejních obvodů. Byť počítáme v analýzách s určitým procentem nenahlášených případů," upozornil Landsfeld.

Pro dobrou práci policistů je zapotřebí mimo jiných věcí i rychlá mobilita. S tím je spojen dostatek paliva ve služebních vozech mužů zákona. „Je mou ambicí zajistit, aby tento problém policisté v kraji nemuseli řešit. Je to má priorita. V současnosti máme benzinu dostatek," uzavřel ředitel.

Zpracovali: František Roček a Pavlína Nevrlá