VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kanálová víka zloděje neberou, víc se krade měď

Děčínsko - Počty případů krádeží kovových materiálů není možné porovnat

9.5.2008
SDÍLEJ:

V České Lípě i v Děčíně nebyl ve dvou sběrnách problém prodat vše, zbylé dvě měly k některým věcem výhradyFoto: Deník/Karel Pech

Více než litinová víka od kanálů nebo dopravní značky se na Děčínsku kradou barevné kovy, jako jsou měď nebo hliník. Nejčastěji jde o okapové svody a měděné elektroinstalace. Potvrdil to děčínský policejní mluvčí Vladislav Cvik. „Kradení vík od kanálů je dnes oproti minulosti už ojedinělou záležitostí. Důvod je jednoduchý, výkupci barevných kovů je odmítají vykupovat,“ uvedl Cvik. Dopravní značky podle policistů zloděje nelákají vůbec.

„Ten kanál tam byl otevřený více jak týden. Projíždím tudy každý den na kole do práce a musím říct, že to bylo pěkně nebezpečné. Kdo to tady nezná, mohl si ošklivě namlátit. Samozřejmě jsem to nahlásil. Co se dělo dál, to už nevím. Dnes už je kanál naštěstí zase zakrytý,“ postěžoval si Martin Novotný z Děčína. Na koho se v takovém případě obrátit? Možností je hned několik. Pomoci mohou vodovody a kanalizace, radnice, ale také policie. Na Děčínsku jsou vyčleněni policisté a kriminalisté, kteří se krádežemi kovů soustavně zabývají. V rámci šetření, tipováním osob a prověrek ve sběrnách s kovovým odpadem se jim daří v určité míře tato přestupková nebo trestná činnost objasňovat. „Výkupce je povinen řídit se platnou vyhláškou Ministerstva životního prostředí, která stanovuje podrobnosti nakládání s odpady. Musí vést evidenci, ve které bude zaznamenáno jméno i příjmení osoby, která předmět do sběrny přinesla, místo trvalého bydliště, číslo občanského průkazu a také druh a množství odebraného nebo vykoupeného odpadu,“ vysvětlil Cvik. Totožnost musí výkupce vyžadovat při výkupu tohoto materiálu: měď, bronz, mosaz, hliník, olovo, zinek, cín, směsice kovů, kabely, železné kovy, neželezné kovy, železo a ocel, směsné kovy a kovy. Tato evidence by měla posloužit k rychlejšímu dopadení případných lapků. „Pokud ve sběrně zjistíme věc, která pochází z trestní činnosti, je výkupce povinen ji po výzvě policejního orgánu vydat. Stejně tak musí učinit, pokud jde o věc, která nenaplňuje skutkovou podstatu trestného činu, ale pouze přestupku. Jen s tím rozdílem, že o vydání rozhoduje a aplikuje ho správní orgán, nikoliv policista,“ doplnil mluvčí.

Počty případů krádeží kovových materiálů není možné porovnat. V policejních statistikách totiž tato trestní činnost není blíže specifikována a je zahrnuta do celkové majetkové trestné činnosti. „Myslím, že by taková statistika byla stejně neobjektivní, protože spousta takových případů spadá do přestupků a ty nejsou vedeny ve statistických výkazech,“ vysvětlil Cvik.

Policejní svodky svědčí o tom, že v mnoha případech chytí policisté sběrače kovů ještě dříve, než se kradené předměty dostanou do výkupen. „Přímo při krádeži jsme v polovině dubna chytili muže, který se na lup vydal do dvora zámečnictví v Děčíně 4. Škodu jsme vyčíslili na 13200 korun a ve zkráceném přípravném řízení jsme mu sdělili podezření pro trestný čin krádeže, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta,“ uvedl policejní mluvčí. Stejně nejspíš dopadne také dvaatřicetiletý muž z Rumburku, kterého policisté podezřívají z toho, že z neuzamčeného skladu firmy Ocelot v Krásné Lípě za provozu odcizil čtyřicet kusů plechů.

Autor: Alena Houšková

9.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Velká voda zdevastovala přes 79 obcí a měst. Spoušť  po ní pomáhali lidem uklízet všichni.
1

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

Krásná Lípa – Dvě desítky hasičů a policistů, k tomu i policejní vrtulník. Ti všichni pátrali po neznámém člověku, který měl spadnout ze skály.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení