VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti kradou, ale dokonce i loupí

Děčín - Děti ukradnou čokoládu v supermarketu, ale i přepadnou spolužáka kvůli pár korunám.

19.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Zvýšeného shonu v nákupních centrech tradičně využívají ke svým útokům zloději, a to zloději nejen dospělí, ale i děti. Jeden z obchodních řetězců uvádí, že v lednu evidoval meziroční nárůst krádeží o 40 procent, v únoru o 65, a v březnu dokonce o 91 procent. Na krádežích se podílejí i děti. Na Děčínsku to naštěstí nejsou organizované gangy, ale spíš jednotlivci.

Z policejních statistik vyplývá, že děti neseberou jen čokoládu za pár korun, ale troufnou si i loupit a to dokonce za použití násilí. „Letos máme už dvě násilné loupeže, které spáchaly děti, loni za celý rok to byl stejný počet,“ ukazoval statistické údaje mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Napadli dva své kamarády

Klasická loupež se odehrála například ve Šluknově. Dvě děti ve věku jedenáct a třináct let napadli další dvě jedenáctileté děti. Ranami do ramen a pohrůžkami dalšího násilí z nich chtěli vymoci peníze. Dokonce je i prohledali „Naštěstí je ale vyrušil kolemjdoucí dospělý, takže svůj čin nedokončili,“ popsal případ mluvčí Cvik. I když policisté zahájili úkony trestního řízením museli věc odložit vzhledem k věku obou pachatelů.

„Trestní odpovědnost je jasně daná v trestním zákoně, takže kdo v době spáchání činu nedovršil patnáctý rok svého věku, není trestně odpovědný a nemohl spáchat ani trestný čin. Dítě nikdy nemůže spáchat trestný čin, ale pouze čin jinak trestný. Veškeré trestné činy se proto podle trestního řádu odkládají s odkazem na věk pachatele a dále se jako čin jinak trestný předávají státnímu zástupci. Například s rozhodnutím o náhradě škody, kterou musí zákonný zástupce dítěte uhradit,“ vysvětlil Cvik. . Osobně je pro snížení trestní odpovědnosti. „Už dávno nastala vhodná doba pro snížení této hranice i v naší republice. Pro její snížení hovoří hlavně rychlejší biologické a sociální vyspívání současných dětí,“ poznamenal mluvčí.

Mají své zkušenosti

Také městští strážníci mají s malými zloději své zkušenosti. „Je ale pravda, že v poslední době byl docela klid. Za poslední půlrok máme v evidenci šest případů těchto krádeží, z toho pod patnáct let to byli dva kluci, kteří kradli v potravinách čokolády, tatranky a sušenky. U všech případů se jednalo o zboží menší hodnoty, tedy v řádech desítek korun,“ řekl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík. Dodal, že statistika nemusí být vypovídající, protože někteří obchodníci takovou drobnou krádež, jako je čokoláda či oplatka, nehlásí a s provinilcem si to vyřídí sami, na místě.

Svůj obchod s ovocem, zeleninou a nápoji si dokáže ohlídat Jiří Adámek z Rumburku. „K alkoholu se nedostanou, občas některé dítě ukradne ovoce, to si vyřídíme na místě, domluvou. Policii jsme zatím nikdy nevolali,“ vysvětlil obchodník. Dodal, že i do jeho obchodu čas od času zabrousí skupinka dětí, z níž jeden se snaží odlákat pozornost prodavačky a další by chtěly krást. „Jenže to dokážeme odhadnout a zboží si pohlídáme,“ ujistil Adámek.

Autor: Alice Klaubenschalková

19.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úhyn ryb v Jílovském potoce.
8

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

DSA. Ilustrační foto.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

FOTO: Boj s velkou vodou prohrál. V srdcích lidí ale Gaston zůstal

Děčín – Bojovník. To je nejčastější charakteristika jednoho ze symbolů povodní v roce 2002. Lachtan Gaston, který při povodních uplaval z pražské zoo, ale nakonec svůj boj s řádícími živly prohrál a nedaleko Magdeburgu uhynul.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Doubice - Takhle ke konci prázdnin se najednou objevují zprávy o tom, že skoro všude je moc turistů.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení