Brouzdat se můžete přírodou i městy…

Hrad Střekov a zámeček Větruše

Dominantou Ústí nad Labem je bezpochybně hrad Střekov. Hrad z počátku 14. století je vyhlídkovým místem a také jednou nejlépe dochovanou hradní zříceninou. Hrad dal vybudovat Jan Lucemburský k ochraně labské plavby, sloužil jako celnice. Od konce 17. století přestal hrad být obydlen a zůstal zcela opuštěn.

V období romantismu opět hrad ožil. Vystřídal řadu vlastníků, dnes je spolu s okolními pozemky a lesy ve vlastnictví rodu Lobkowiczů. Za romantismu v 19. století inspiroval např. básníka K. H. Máchu či skladatele Richarda Wagnera. Přístup na hrad je po turisticky značených cestách.

Na hrad se můžeme vydat po zelené turistické značce, která vede z Brné. V Ústí nad Labem můžeme vyrazit za další dominantou města, zámeček Větruše. Najdete ho na kopci po levém břehu Labe.

Zdi zámečku zdobí fotografie a obrázky zachycující historii města. Najdete zde restauraci s hotelem a dokonce i zrcadlové bludiště. K zámečku se lze dostat pěšky nebo lanovou dráhou, která vyjíždí každých 15 minut z obchodního centra. Jízda lanovkou je skvělým zážitkem nejen pro děti.

Z Úštěka k Hrádku Helfenburk

K Hrádku vede z Úštěka značená žlutá turistická trasa. Z náměstí sejdete podle směrovky do údolí, dále kus cesty po silnici. Další část cesty vede údolím kolem Hrádeckého potoka a lesem. V blízkosti obce Ostré se na žlutou napojí červená turistická značka a obě vedou pod příkrý svah, který budete muset zdolat. Odměna je ale velkolepá. V 16. století význam hradu výrazně poklesl a definitivní tečku za jeho existencí učinila třicetiletá válka.

V 2. pol. 20. století byl hrad dlouhodobě konzervován a částečně rekonstruován. Ruiny vystavěné na pískovcové skále jsou velmi dobře přístupné. Rozhled po krajině je nezapomenutelný a rozhodně stojí za to. Hrádek byl vystavěn ve 14. století rodem Ronovců.

Hradby jsou vysoké až 12 metrů a dominuje jim 17 metrů vysoká věž. Hrádek je pro veřejnost přístupný po celý rok. Výlet je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak i pro pěší. Pod obcí Ostré lze také nechat na parkovišti auto a zbytek trasy dojít pěšky.

Ze Zubrnic na Bukovou horu

Mezi nezapomenutelný výlet patří určitě i návštěva obce Zubrnice. Obec se nachází nedaleko okresního města Ústí nad Labem. Zubrnice zaujmou svojí lidovou architekturou. Návsi vévodí barokní studna z roku 1695. Od roku 1997 je otevřena expozice staré vesnické školy, která je zpřístupněna v kostele sv. Maří Magdalény.

Za návštěvu stojí i zubrnická museální železnice. V muzeu se můžete dozvědět veliké množství nových informací z železniční historie a také se svézt na pákové drezíně. Ze Zubrnic je možné vystoupat na nedalekou Bukovou horu. Z obce Zubrnice se vydáte po červené turistické trase, přibližně 4 km. Cesta vede půvabnou přírodou s různorodou faunou i florou.

Buková hora s televizním vysílačem je výraznou dominantou Českého středohoří. K vidění je zejména pohled do údolí řeky Labe a na okolní vrcholky Českého Středohoří.

Za památkami v Roudnici

Roudnice nad Labem patří mezi jedno z nejstarších měst a leží na levém břehu řeky Labe. Město nabízí spoustu zajímavých památek, které určitě stojí za to navštívit. První zastávka začíná na roudnickém hradu a zámku, který byl vybudován v roce 1652 1684 a patří mezi nejznámější dominantu Roudnice. Veřejnosti byl zpřístupněn v roce 2012.

Prohlédnout si zde můžete nádvoří, zámeckou kapli s předsálím a informacemi o rodu Lobkowiczů a výhled z balkónu zámku. Také zde můžeme na prohlídku s ochutnávkou vín, která zahrnuje prohlídku základů původního románského hradu s prezentací města, zámku a zámeckého vinařství.

Od zámku se můžete vydat Poděbradovou ulicí směrem k Podřipskému muzeu. Stálá expozice představuje celkový obraz dějin a osídlení města Roudnice nad Labem. Nechybí ani expozice minerálů, obrazové galerie, dřevěných konstrukčních prvků mostu a modelu hory Říp.

Po muzeu pokračujete Havlíčkovou ulicí, kde narazíte na Kostel Narození Panny Marie. Základní kámen kostelu byl položen v roce 1333 a stavba trvala přes 20 let. Kostel zdobí rokoková výzdoba a 12 deskových obrazů.

Další zastávkou může být kamenná věž Hláska. Nachází se v ulici Malé stupně. Věž je jediným dochovaným opevněním města Roudnice a byla využívána jako pozorovací věž. Jako poslední zastávka je Kratochvílova rozhledna.

K rozhledně se dostanete přes Karlovo náměstí, dále pokračujete ulicí Řipská, Riegrova a Na Honzačce. Patří mezi druhou nejníže položenou rozhlednu v České republice. Slavnostně byla otevřena v roce 1935 a jde o zajímavou stavbu z období největšího rozmachu funkcionalismu.