Omega, která zapůjčila na tuto výstavu unikátní exponáty z vlastního muzea ve švýcarském Bielu, je sesterskou společností firmy Glashütte Original. Výstava dokumentuje více než 80 let dlouhé období měření času ve sportu. Její exponáty jsou nyní v Německu k vidění vůbec poprvé.

Vývoj měření času ve sportu

Historické a současné přístroje ukazují rychlý vývoj technologií měření času od jeho počátků až po dnešní složitá zařízení. Originální exponáty, jako jsou například stopky z olympijských her v Los Angeles v roce 1932, cílové kamery z let 1963 a 1992 nebo olympijský zvon z Londýna 2012, názorně ukazují vývoj měření času při sportovních utkáních. Jsou zde připomenuta také různá kuriózní a zčásti tragická rozhodnutí, jako například cílový „dokluz" rychlostní bruslařky Anni Friesinger na olympiádě v kanadském Vancouveru v roce 2010.

Výstava návštěvníkům nejen přiblíží dřívější a současné technologie měření času, ale dá jim možnost si také otestovat svůj vlastní postřeh a reakční časy prostřednictvím interaktivních měřicích přístrojů. Příznivci zimních sportů si mohou vyzkoušet, jaké to je sedět v opravdovém závodním dvojbobu, který v předsálí muzea zve k návštěvě této sportovně zaměřené výstavy.

Tato speciální dočasná výstava v německém muzeu hodin „Uhrenmuseum" v Glashütte potrvá až do 13. ledna 2013. Doprovodná kniha „Great Olympic Moments in Time" je k dostání za cenu 24,90 eur v muzejním obchodě.

Ukázky tradičního hodinářského umu

Německé muzeum hodinářství v Glashütte je již od svého založení v květnu 2008 oblíbeným cílem všech milovníků exkluzivních hodinek i obdivovatelů tradičního hodinářského umění. Město Glashütte leží na úpatí Krušných hor (Erzgebirge), zhruba dvacet kilometrů od českých hranic, přičemž cesta autem po dálnici z Prahy trvá necelé dvě hodiny.

Na dvou podlažích a na ploše 1000 m² je tu k vidění více než 400 jedinečných exponátů, které vypráví historii zdejších světově proslulých hodinářských manufaktur. Součástí multimediální prezentace jsou nejen kapesní a náramkové hodinky, ale též námořní chronometry, nástroje a astronomické modely vyrobené v Glashütte v různých historických epochách.

Informace v češtině

Přijedete-li do Drážďan vlakem, můžete se stavit ve stánku turistických informací v jižním křídle vstupní haly hlavního nádraží (Hauptbahnhof Dresden).

Hlavní drážďanské turistické infocentrum se nachází v centru mezi Rezidenčním zámkem a kostelem Frauenkirche. Přicházíte-li od náměstí Altmarkt, jděte zhruba 200 metrů za funkcionalistickou budovu kulturního paláce (Kulturpalast) směrem Rezidenční zámek (Residenzschloss) a pak zahněte doprava do ulice Sporergasse. Na rohu ulic Sporergasse a Schössergasse uvidíte za hodinářským obchodem červený symbol „TOURIST INFORMATION".

V informačních centrech dostanete na vyžádání bezplatný malý plánek centra Drážďan (kleiner Stadtplan mit Zentrum und Altstadt) a další materiály a letáky v češtině. Velkoformátový český leták s turistickými zajímavostmi (kleiner tschechischer Stadtführer) s malým plánkem stojí přibližně jedno euro.

Užitečné informace

Výstava v Muzeu hodin Glashütte

Deutsches Uhrenmuseum Glashütte
Schillerstraße 3 a,
D-01768 Glashütte

Otevřeno: denně od 10.00 do 17.00 hodin
Vstupné: 6 / 4 eura, vstupenka pro rodiny 12 euro, sleva pro skupiny nad 10 osob.
Více na: www.uhrenmuseum-glashuette.com/ (DE) a http://mesto.drazdany.info/glashuette (CZ).

Turistické informace

Na hlavním nádraží a v paláci kultury „Kulturpalast"
Schloßstraße 201067 Dresden
tel. +49 (0) 351 50 160 160

Otevřeno: hlavní nádraží denně 9.00 - 19.00 hodin, palác kultury sobota a neděle 10.00 - 19.00 hodin, pondělí až pátek 10.00 - 18.00 hodin.