VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sólo pro krále barokní flétnistky Jany Semerádové

Jako má Francie svého Ludvíka XIV., má Německo Fridricha II. Jeho vášnivá láska k hudbě a touha naučit se hře na flétnu v něm probudily setkání s virtuózem J. J. Quantzem.

14.5.2012
SDÍLEJ:
Fotogalerie
4 fotografie

Sólo pro krále barokní flétnistky Jany Semerádové. Foto: archiv Supraphonu

Král se obklopil předními hudebníky své doby, v jeho kapele najdeme cembalistu C. Ph. E. Bacha, fenomenálního českého houslistu F. Bendu či J. Ph. Kirnbergera, žáka J. S. Bacha. Setkání samotného Bacha s pruským králem pak dalo vzniknout slavné Hudební obětině.

Kouzlo „galantního stylu" barokní flétnistky Jany Semerádové už dávno překročilo hranice zemí Koruny české. Žačka Wilberta Hazelzeta vystupuje s úspěchem na prestižních evropských festivalech jako sólistka i se svým souborem Collegium Marianum. Prostřednictvím jejího alba Sólo pro krále se dostáváme na hudební slavnost na zámku v Postupimi s největšími hudebníky doby krále Fridricha. U příležitosti vydání CD Jana Semerádová odpověděla na několik otázek:

Jaké to je uskutečnit ve 21. století královský koncert pro Fridricha II. Velikého?
Určitě by bylo působivé, kdybychom mohli zrekonstruovat se vším všudy jeden z takových hudebních večerů na dvoře pruského krále v Postupimi. Ale i kdybychom nakrásně našli panovníka, který by hrál skvěle na flétnu a v jednom z pozlacených sálů na Sanssouci provedli Quantzovy koncerty napsané výhradně pro krále (i s původní kadencí), stejně bychom bez osobního prožitku a pochopení jejich hudební řeči nedokázali dnešnímu posluchači zprostředkovat to, co bylo tak typické pro tento nový citový styl.

Proto si na svůj repertoár zařazuji v první řadě skladby, které souzní s mým hudebním cítěním, a skrze něž mohu promlouvat.

Fridrich II. byl sice významným panovníkem, ale nesmíme zapomínat na to, že na pódiu se z něho stával jeden z hudebníků muzicírujících spolu s Johannem Joachimem Quantzem, Františkem Bendou a Carlem Philippem Emanuelem Bachem. I když za večer zahrál tři těžké flétnové koncerty za doprovodu svého královského orchestru, záleželo mu na tom, aby si uznání vysloužil pro svou hru a ne pro svůj statut.

Co bylo při nahrávání alba Sólo pro krále nejtěžší? Co vás naopak potěšilo?
Na natáčení mám ty nejlepší vzpomínky. Příjemná a tvůrčí atmosféra, za niž vděčím nahrávacímu týmu, Jiřímu Gemrotovi a Miroslavu Marešovi a samozřejmě spolupráce s mými milovanými kolegy Lenkou Torgersen a Hanou Flekovou, které mě velice podporovaly. Na cembalo se mnou hrál jeden z nejlepších francouzských cembalistů Bertrand Cuiller, který mezi svým hojným koncertováním po Francii a Evropě našel skulinku a přijel na natáčení do Prahy, za což jsem nesmírně vděčná, neboť s Bertrandem se mi hraje skvěle, máme stejnou hudební řeč.

Symbiózu nádherné hudby, souhru výborných muzikantů a inspirativní prostor nemohl ovlivnit ani děsivě bolavý zub noční můra všech flétnistů. Ale hudba nakonec zvítězila.

S Collegiem Marianum absolvujete koncerty věnované oslavě výročí narození Fridricha II. Velikého. Nakolik bude jejich program vycházet z toho, co jste nahrála na album pro Supraphon?
Všechny koncerty v rámci cyklu Barokní podvečery spojuje jedna osobnost Fridrich II. (17121768). Pruský král a braniborský kurfiřt, největší vojevůdce 18. století, milovník hudby, skladatel a nejlepší flétnista mezi králi. Jeho velkou vášní se po setkání s flétnovým virtuózem Johannem Joachimem Quantzem stala hra na příčnou flétnu. Členy Fridrichovy kapely byli známí hudebníci a skladatelé jako bratři Graunové, Carl Philipp Emanuel Bach, český houslový virtuóz František Benda nebo již zmíněný Quantz, králův učitel.

Král se přátelil s dobovou intelektuální elitou. Vyměňoval si dopisy s Voltairem, Maupertuisem, Algarottim a zasloužil se též o postavení berlínského operního domu. V roce 1747 Fridrich přijal v dnes již neexistujícím postupimském zámku samotného Johanna Sebastiana Bacha při audienci, během níž se zrodilo téma Bachovy Hudební obětiny, kterou také na jednom z koncertů zahrajeme.

Na koncertech zazní tedy kromě královských flétnových koncertů také komorní kompozice, které ve své době bořily zažité stereotypy a pohrávaly si s nově objevenou „procítěností".

Na co všechno se můžeme těšit z aktivit souboru Collegium Marianum?
Letos cestujeme po Evropě s rozličnými programy od Zelenky až po Händela, chystáme natáčení nového CD se Sergiem Azzolinim pro Supraphon a v létě velký projekt s názvem Kouzelný ostrov ve Španělském sále. Těším se nesmírně na koncerty s virtuosní hudbou našich skladatelů Jiránka, Reichenauera a bratrů Bendových na prestižním festivalu v Potsdamu a vystoupení se Zelenkou v Polsku a Německu.

Samozřejmě, že bychom to nebyli my, aby se tam i letos neobjevil nějaký scénický projekt. Chystáme Dona Quijota s francouzskými herci a hudbou Stana Palúcha a Marcela Comendanta a též nové představení na Cavalliho operu loutkohereckou společností Buchty a Loutky.

Flétnistka Jana Semerádová

Je absolventkou Pražské konzervatoře, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Teorie a provozovací praxe staré hudby) a Královské konzervatoře v Den Haagu (ve třídě Wilberta Hazelzeta). Je laureátkou mezinárodních soutěží v Magdeburku a Mnichově.

Je uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum, dramaturgem koncertního cyklu Barokní podvečery a mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby.

Věnuje se intenzivní badatelské činnosti v českých a zahraničních archivech a studiu barokní gestiky, deklamace a tance.

Pod jejím vedením Collegium Marianum každoročně uvádí několik novodobých premiér. Na svém kontě má řadu CD, nahrávky se souborem Collegium Marianum jsou výrazně zastoupené v úspěšné řadě „Hudba Prahy 18. století" u vydavatelství Supraphon. Pravidelně též nahrává pro Českou televizi a Český rozhlas.

Jako sólistka vystupuje na významných evropských pódiích (například Bachfest Leipzig, Mitte Europa, Musikfestspiele Potsdam, Centre de Musique Baroque de Versailles, Festival de Sablé, Innsbrucker Festwochen, Pražské jaro, Tage Alter Musik Regensburg, Vantaa Baroque, Konzerthaus ve Vídni a Berlíně, Palau de Música Barcelona) a pravidelně účinkuje se soubory Akademie für Alte Musik Berlin, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Batzdorfer Hofkapelle, Ars Antiqua Austria nebo modern_times1800.

Vyučuje hru na barokní příčnou flétnu na Univerzitě Karlově v Praze (obor Historická hudební praxe) a vede interpretační kurzy.

Užitečné informace

Koncerty souboru Collegium Marianum:

17. června Postupim - Musikfestspiele Potsdam Sanssouci (Boemo furioso)
24. června Drážďany - Elbhangfest (Perpetuum)
30. června Ivančice - festival Concentus Moraviae (Gloria)
1. července Litomyšl - festival Smetanova Litomyšl (Gloria)
6. srpna Praha - Letní slavnosti staré hudby (Kouzelný ostrov)
11. srpna Angermünde - Uckermärkische Musikwochen (Attendite et videte)

Více na: www.collegiummarianum.cz

Autor: Ludmila Veselá

14.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZAJÍMAVÁ KONFRONTACE. Děčínští hokejisté hostili reprezentaci Austrálie.
20

FOTO: Hokejisté si vyšlápli na reprezentaci Austrálie

Miroslav Kalousek ve sněmovně.
DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Několika tunový balvan se zřítil v těsné blízkosti chalupy ve Mlýnech

Mlýny - Několika tunový balvan se v neděli dopoledne zřítil v těsné blízkosti chalupy ve Mlýnech. Přivoláni byli hasiči z České Kamenice i SDH Kytlice. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Houpačky na zastávce v Děčíně vydržely jen několik dní. Jsou pryč

Děčín – Jen necelý týden vydržely na autobusové zastávce v Tyršově ulici v Děčíně houpačky. Dmitrij Pljonkin, který za jejich instalací stál, ale slibuje, že se na zastávku houpačky opět vrátí.

Co týden dal? Nahánění zfetovaného řidiče, chytrá karta v Děčíně

Děčínsko - Co přinesl uplynulý týden na Děčínsku? Přečtěte si přehled událostí.

FOTO: Čeští a němečtí hasiči slavili ve Varnsdorfu 50 let spolupráce

Varnsdorf – V sobotu 25. března 2017 ve 14:18 uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy hasiči z Varnsdorfu a Grossschönau společnými silami zasahovali u požáru v podkroví činžovního domu nedaleko hranic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies