Proto si 13. února obyvatelé a návštěvníci Drážďan společně připomínají utrpení milionů obětí druhé světové války a obětí nacismu při velkém happeningu, aby tak vyjádřili své odhodlání postavit se xenofobii, extremismu a násilí a dali zřetelně najevo, že si přejí tolerantní, kosmopolitní a světu otevřené město.

Přednášky, výstavy i kulturní a politické akce, věnované mj. diskuzi o formách společenského protestu proti pravicovému extremismu, se konají již od konce ledna. V pamětní den bombardování se občané sejdou u městské radnice (budova „Neues Rathaus" ze strany kostela Kreuzkirche), aby se ruku v ruce společně spojili v symbolický řetěz kolem historického centra Drážďan. Bílá růže, kterou demonstranti nosí 13. února, je symbolem protestu proti válce, rasismu, násilí a zneužívání extremistickými a antidemokratickými názory a ideologiemi.

Následky náletů

„Mezi 13. a 15. únorem 1945 bylo centrum Drážďan téměř zcela zničeno čtyřmi po sobě následujícími leteckými nálety. Druhá světová válka, kterou Německo rozpoutalo, tím ve svém šestém roce trvání nakonec dospěla až do Drážďan. V té době jí padly za oběť již miliony lidí." Výše uvedeným citátem začíná pojednání o spojeneckém náletu na oficiálním webu města Drážďany. Jsou zde analyzovány rovněž ideologické aspekty této dějinné události, především její různé interpretace v době nacismu a v socialistickém Německu. Najdete tu i řadu zajímavých citátů z literatury a archivní snímky.

Světově unikátní sbírka výzbroje

Dne 19. února se otevře Obří sál v Rezidenčním zámku, do kterého se stěhuje sbírka z východního křídla Semperovy budovy (na severní straně Zwingeru). V Obřím sále bude poté k vidění na 400 přepychových zbraní a brnění ze sbírek drážďanské Zbrojnice.

Zbrojnice vznikla z majetku saských vévodů a kurfiřtů a patří k nejvzácnějším sbírkám výzbroje a brnění na světě. Nádherné zbraně, jezdecká a rytířská výzbroj pocházející z Evropy i Orientu, obrazy turnajů a podobizny knížat 16. až 18. století, vytváří představu o knížecí dvorské kultuře raného novověku a dokumentují nádheru drážďanských dvorních slavností. Historie sbírky sahá do 15. století, kdy Albrecht Srdnatý (1443 - 1500) založil v Rezidenčním zámku vévodskou komoru určenou jen pro výzbroj a brnění (tzv. „Harnischkammer"). Orientální část Zbrojnice je už od roku 2010 umístěna ve druhém poschodí Rezidenčního zámku v tzv. Turecké komoře (Türckische Cammer).

Nově zrekonstruovaný Obří sál (Riesensaal) ve svých dnešních dimenzích (13 x 57 metrů) vznikl již v polovině 16. století (1548 - 1553). V rámci Římsko-německé říše byl větší již jen Vladislavský sál na Pražském hradě (62 × 16 m, výška 13 m, vznik 1490 - 1502).

Užitečné informace

Vzpomínkové protiválečné akce

Menschenkette 2013. Mit Mut, Respekt und Toleranz Dresden bekennt Farbe

Termín: 13. února, 17.00 hodin zahájení mezi kostelem Kreuzkirche a Radnicí, 18.00 hodin symbolické spojení řetězu

Předcházející akce (výběr): 12. února maratonský běh z Terezína do Drážďan. V Drážďanech asi v 17.30 hodin na nábřeží Terassenufer (u „plovoucího" divadla Theaterkahn), 18.00 hodin večerní pobožnost s pamětníky v kostele Frauenkirche, 18.00 hodin Na výstavišti „Messe Dresden" bude odhalena pamětní instalace věnovaná autorovi knihy „Jatka č. 5", spisovateli Kurtu Vonnegutovi

Více na: www.13februar.dresden.de (CZ | EN | DE), česká verze obsahuje i zajímavé literární texty.

Sbírky umění: Zbrojnice v Obřím sále Rezidenčního zámku

Residenzschloss Dresden
Taschenberg 2, 01067 Dresden

Termín: od 19. února 2013
Otevřeno: 10.00 - 18.00 hodin, úterý zavřeno
Vstupné: 10 / 7,50 eur (platí i na další tři výstavy v Rezidenčním zámku), do 16 let zdarma

Více na: www.skd.museum (DE | EN | CZ)