VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mostečtí skauti uctili památku hrdinů odboje

Most/Český Těšín - Začátkem října proběhlo v Českém Těšíně skautské setkání, kterého se zúčastnili i skauti z okresu Most. Ivančena je skautská mohyla postavená na památku ostravských skautů, kteří byli popraveni na svátek svatého Jiří 24. dubna 1945 gestapem.

9.10.2012
SDÍLEJ:

Skautská vzpomínka u památníku.Foto: archiv svazu skautů Most

Poprava proběhla na židovském hřbitově v Těšíně. A právě toto místo tragické události bylo cílem setkání. Do Českého Těšína mostečtí skauti přijeli díky spolupráci s kmenem dospělých Moravskoslezského kraje (oblast Petra Bezruče).

U památníku na polské straně položili věnec na památku ostravských skautů.

Hrdinství a smrt ostravských skautů

Do konce II. světové války chybí posledních několik dnů. O Ostravu se bojuje už přes měsíc a není se tedy čemu divit, že Němcům začíná i tady hořet půda pod nohama. Nastává čas zbavit se vězňů. Otvírají se i cely v budově gestapa na Fifejdách s vězněnými skauty. Dostanou se snad po týdnech vyslýchání a mučení na svobodu? „Čelem ke zdi, ruce za záda a svázat drátem!" Cesta nebere konce a drát se zařezává čím dál tím víc do rukou. Kdy to už skončí? Brzo. Čtyřiadvacátého dubna 1945, a další dny, byl starý židovský hřbitov v polské části Těšína svědkem otřesné podívané. Před vykopanými hromadnými hroby klečeli svázáni odbojáři. Zaznělo několik výstřelů a pak už ticho přerušoval jen hluk bezvládně se svalujících těl. Naposled tam vydechlo 18 skautů.

Protinacistický odboj

Jak a kdy to všechno začalo, záleží vždy na úhlu pohledu. Jisté je to, že na podzim roku 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda a postupně obsazeno pohraniční území Československa. V březnu následujícího roku německá vojska zabrala zbytek území Čech a Moravy. Byl zřízen Protektorát Böhmen und Mähren. Český národ čekají dlouhá léta nesvobody, strachu a zoufalství. Doma i v zahraničí vzniká protinacistický odboj.

Jedna z mnoha skupin působí i na Ostravsku. Prvotní činností skautů 1. oddílu Moravská Ostrava byla podpora rodin vězněných vojáků, shánění léků, potravin, šatstva a dokumentů pro ilegálně se schovávající osoby a později i partyzány. Dokonce vozili do Beskyd zprávy o celém ostravském průmyslu či německé plány obrany Ostravy.

Zbývalo jen pár dní do konce války

Jako den ustanovení organizace Odboj slezských junáků se uvádí 13. listopad 1943. V čele stál Vladimír Čermák. Další nejdůležitější členové byli Vladimír Pach, Otto Klein, Quido Němec. Významná schránka bylo tábořiště Chladná voda v Beskydech.

Ke konci války se chystali na organizovaný přechod do hor a ozbrojené povstání. K tomu potřebovali zbraně, což se jim stalo osudným. Při jejich shánění narazili na konfidenty (donašeče) ve službách gestapa. K prozrazení došlo pravděpodobně v restauraci. Popraveni byli až o skoro tři týdny později, během nichž byli vyslýcháni a mučeni. Jejich životy skončily v Polském Těšíně na židovském hřbitově. Stalo se tak na svátek sv. Jiří, patrona všech skautů, a ještě v dalších několika dnech. Pár dnů na to byla Ostrava osvobozena. Willi Kampf, jejich kat, o nich prohlásil: „Umírali klidně, bez křiku, jako praví hrdinové."

Na jejich památku byla založena mohyla na Ivančeně.

Skautský odboj za II. světové války však probíhal i na spoustě dalších míst, a proto bychom neměli zapomínat i na osudy jiných skautských hrdinů. Čeští skauti dokázali v té těžké době svou připravenost a lásku k vlasti, za kterou mnozí z nich položili své životy.

Ivančena jako symbol nezdolnosti

Na jaře roku 1945 byla celá naše země v květu. Všude kolem všechno vonělo, ptáci zpívali a lidé se radovali. Konečně mír, konečně svoboda. Všechny nešvary války byly pryč. Avšak v duších spousty přeživších se zrcadlila neskutečná bolest. Žal nad smrtí jejich blízkých, který nikdy nepřebolí. Když gestapáci 24. a 27. dubna téhož roku vykonali svůj poslední zločin na starém židovském hřbitově v Polském Těšíně, kde bylo popraveno více než 100 českých a polských vlastenců, kulkou z pistole neukončili jenom život 18 členům Odboje slezských junáků, ale zároveň způsobili zármutek daleko většímu počtu jejich příbuzných, rodičů, sourozenců, manželek a přátel. Jejich drahé jim nevrátí ani slavnostní tryzna, která se 24. června konala v Ostravě, ani vysoká státní i skautská vyznamenání. Pro veřejnost se začala z celého případu stávat historie.

Přátelé ale nikdy nezapomínají, a proto 6. října 1946 vystoupilo pět členů nového 30. ostravského oddílu, pět spoluodbojářů, na odnož Lysé hory. Tomuto místu se pravděpodobně po svém majiteli říkalo Ivančena. Vztyčili tam prostý kříž a vytvořili mohylu z kamenů na paměť statečnosti svých blízkých kamarádů. V prázdné lahvi pak umístili vzkaz, aby každý, kdo půjde kolem, přinesl k uctění památky mrtvých další kámen.

Zpracoval Tomáš Novotný

Autor: Redakce

9.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malíř André Bytomski pracuje v Míšni řadu měsíců na mistrovské kopii slavného Kříže v horách/Děčínského oltáře od Caspara Davida Friedricha.

Mistrovskou kopii slavného Děčínského oltáře přiveze na zámek loď

POLICIE - ilustrační foto.

Auto ukradl v Rakousku, ten samý den s ním boural v Děčíně

FOTO: U Jiřetína skončil kamion v příkopu

Jiřetín pod Jedlovou - Krátce po půl druhé odpoledne v pondělí 26. června vyjela profesionální jednotka z Varnsdorfu na silnici číslo 9 mezi Jiřetínem pod Jedlovou a obcí Lesné k nehodě nákladního vozidla, které skončilo v příkopu mimo vozovku.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

Problémové domy v Děčíně „srovná“ zákon

Děčín – Zneužívání sociálních dávek a vyloučeným lokalitám, nejen na Děčínsku, by mohl být brzy konec. Od 1. června vyšla totiž v platnost novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ta městu dovoluje vydat opatření na určité domy, kde se pak nově příchozím nájemníkům nebudou vyplácet doplatky na bydlení.

Rozkrývá dotační podvody, teď zřejmě půjde před soud

Ústecký kraj – Leo Steiner poukazuje na rozsáhlé dotační machinace v kauze ROP Severozápad už pět let. Jako odborník na evropské fondy pracoval na Úřadě regionální rady Severozápad, kde se porcoval medvěd evropských peněz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies