VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolik podob má zooterapie? Mnoho

Poprvé jsem se potkala opravdu zblízka s delfíny před nějakým časem na Kubě. Byli zvědaví a samozřejmě zvyklí na blízkost lidí. Chtěli si hrát, škádlili nás a měli smysl pro humor.

28.6.2013
SDÍLEJ:

Na stres si pořiďte domů kočku.Foto: mediaservis

Nevěřila bych tomu, kdyby mě jeden z nich nezmáčel od hlavy až k patě a pak si ke mně nepřiplaval „popovídat". Byl to úžasný zážitek a zároveň dobití energie, která mi naskočí vždycky, když si na ty chvíle vzpomenu.

Blízkosti zvířete využívají různé zooterapie, které v mnohých podobách fungují již celou řadu let. Ať už jde o hipoterapii (léčebný kontakt s koňmi), canisterapii (s pejsky) či méně známé felinoterapii (s kočkami), lamaterapii (s lamami) nebo delfínoterapii (jak jinak než s delfíny).

Klasika, tedy známá canisterapie

Je to asi nejznámější terapie. Podle odborníků přispívá canisterapie k rozvoji hrubé i jemné motoriky, orientace v prostoru, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, koncentraci, rozvíjí sociální cítění, poznávání a citovou složku člověka. Zjednodušeně řečeno, psi podněcují ke hře a k pohybu. Zároveň mají velký vliv na psychiku a přispívají k duševní rovnováze. Canisterapie se využívá u tělesně a mentálně postižených, starých lidí, ale i u zdravých lidí.

Jízda na koni jako rehabilitace

Hipoterapie slouží k terapii při pohybových poruchách a nejúčinnější je jako součást uceleného přístupu léčebné rehabilitace. Je určena jak dětem, tak i dospělým. Podle odborníků je léčba psychosociálních poruch za pomoci kontaktu a zážitku s koněm nezastupitelnou součástí sociální rehabilitace. Kůň se stává prostředníkem k odstranění nebo zmírnění projevů duševních poruch či jiných smyslových deficitů.

Na stres si pořiďte domů kočku

Známou vlastností koček je jejich nezávislé chování vázané na prostředí, nikoli na člověka. Díky tomu se děti i dospělí mohou naučit respektovat a tolerovat zvířata a následně i lidi a jejich pravidla. Už jen pouhá přítomnost kočky působí při odbourávání pocitu samoty, péče o ni rozvíjí smysl pro povinnost. Felinoterapie se využívá při léčbě závislostí, neuróz, stresů, neklidu. Je zajímavé, že tato terapie napomáhá snižovat krevní tlak. U této terapie jde především o podpůrnou léčbu psychosomatických potíží, stresu, pocitů úzkosti a fóbií, a to bezprostředním kontaktem a dotekem.

Více či méně exotické terapie

V kontaktní terapii, kdy jde o dotyky (hlazení a mazlení, ale i krmení), se můžeme setkat i s lamaterapií (kontakt s lamou), která se i u nás poměrně rozšířila například v ústavech sociální péče. Exotičtější jsou určitě delfinoterapie (kontakt s delfíny) či terapie se slony. Výjimkou však nejsou i menší a poněkud praktičtější zvířata, jako morčata či králíci.

Vždy jde o kontakt člověka se zvířetem (ochočeným) nebo také o pozorování chování divokých zvířat (v zoologické zahradě).

Prostřednictvím zookoutků, chovných stanic či třeba útulků pro zvířata mohou lidé s duševními potížemi či handicapy navázat kontakt a vytvořit si ke zvířeti i láskyplné pouto. A jak víme láska i hory přenáší.

S delfinoterapií mají zkušenosti v Turecku

S delfinoterapií mají zkušenosti v Turecku.- U delfínu je inteligence značně vyvinutá, většina vědců je staví na úroveň člověka. Delfíni mají ve skupinách různá postavení, mají vlastní jazyk a jména. Bylo zaznamenáno mnoho případů, kdy delfíni zachránili člověka nebo jiného tvora, když se topil. Stejně jako lidé i delfíni se stále rozvíjejí a zvyšují svou inteligenci. Probíhá dokonce výzkum delfíního jazyka.

- S delfinoterapii se začalo v 80. letech minulého století v bývalém Sovětském svazu. Vědci si všimli, že elektromagnetické signály, které delfíni vysílají, dokáží člověka uvolnit a zklidnit. S touto terapií mají zkušenosti v Turecku, kde delfíni pomáhají postiženým či problémovým dětem.

- Lamám se občas říká velbloudi Jižní Ameriky. Jsou to zvířata z čeledi velbloudovitých, která se přizpůsobila těžkému životu v Andách. Ve Spojených státech a Velké Británii se v současnosti uplatňují v agroturistice a často se stávají domácími mazlíčky. Vzhledem k tomu, že jsou učenlivé a přátelské, učí je jejich majitelé řadě úkonů. Využívají se stále více i při psychoterapii.

Autor: Ludmila Veselá

28.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení