Co se tehdy psalo vděčínském Deníku:

14. srpen 2002

Hřensko jako první opouštěli trhovci

Jen se obec Hřensko vzpamatovala z jedné katastrofy, kterou byly padající pískovcové skály, čeká ji zřejmě druhá. Desetimetrová hladina řeky Labe i vzedmutá říčka Kamenice zaplaví nejen silnice, ale i domy. "Nikdy jsem se povodně ve Hřensku nebála. Několikrát do roka míváme vodu ve sklepích, ale pokud skutečně Labe stoupne na deset metrů, voda poteče i do restaurace," bála se včera spolumajitelka hotelu Labe Ivana Stárková. Na to se chce personál připravit. Všechno zařízení musí vystěhovat do vyšších pater.Vietnamští trhovci své stánky opouštěli už ráno. Nutila je k tomu rychle se zvedající hladina říčky Kamenice. V deset hodin dopoledne byla ještě v korytě, o hodinu později se už lila do ulice. "Bojíme se. Nevíte, kam až má voda stoupnout?" poptávali se trhovci, kteří urychleně vyklízeli zboží ze stánků a odváželi je na bezpečná místa.V pohotovosti jsou hřenští dobrovolní hasiči. "Zatím zasahovali mezi německou a českou celnicí, kde spadl strom. Jsou připraveni pomoci při čerpání vody z domů," uvedl hřenský starosta Zdeněk Pánek. Sám obcházel dům od domu a každého upozorňoval na možné nebezpečí.

Labe nahání Děčínu strach

Několik tisíc lidí bude muset opustit své domovy v Děčíně a v obcích, jež leží u Labe. Hladina řeky má totiž vystoupit až na jedenáct a půl metru. "Zatím zjišťujeme, kam lidi umístíme. Zřejmě do prázdných škol a tělocvičen. Víc budeme vědět po dnešním ranním krizovém štábu. Evakuace asi začne po něm," řekl Jiří Rous z agentury, která mediálně zastupuje město Děčín.První nárazy velké vody by měly alespoň částečně zastavit zátarasy z pytlů plněných pískem. "Pytle naplnili pracovníci technických služeb, žádáme i firmy a dobrovolníky o pomoc," dodal Rous. Až voda překoná pytlové valy, a podle prognóz by se tak mělo stát už ve čtvrtek, musí děčínská radnice vyřešit dopravu ve městě. Viadukty pod železniční tratí v Podmoklech budou totiž zatopené. "Uvažujeme, že auta pustíme přes Tyršův most, odtud na Červený vrch a přes Bělou do Podmokel. Městská hromadná doprava tudy ale neprojede," popsal plán Medek. Voda zaplaví polikliniku, koupaliště pod zámkem a také centrum záchranářů. Už včera se do nemocnice stěhoval dispečink záchranné lékařské služby i s vozy. Postěhují se i hasiči. "Naše auta rozdělíme na oba břehy Labe. Budeme zřejmě u městské policie a drážních hasičů. Dispečink bude v České Kamenici," řekl Miloslav Manzák z Hasičského záchranného sboru v Děčíně. "Situaci operativně hodnotíme. Proud vypneme jen v nezbytně nutném případě a na nezbytně nutnou dobu," tvrdil mluvčí Severočeské energetiky Jiří Koutecký. Lidé by se měli předzásobit potravinami a pitnou vodou, protože některé obchody zaplaví velká voda. Kvůli vypínání elektrické energie nepůjdou údajně ani bankomaty.

15.srpen 2002

Labe hrozí obrovskou silou

Labe v Děčíně včera rychle stoupalo. Už před polednem museli své domovy opustit lidé ve Vilsnici. Byla jich asi stovka. "Vzali jsme jen doklady a jedeme k dceři," řekla jedna z žen. Další rodina nakládala do auta domácí zvířectvo, slepice v pytli, králíka v bedně. "Je to samice, pěkný kus, byla by jí škoda," říkal jeden z rodiny Nistorů. Stěhoval se k synovi. Pokud lidé neměli kam odejít, nabídlo jim město želenickou základní školu. "Většina míst pro evakuované je ve školách, máme ale i hotely a penziony. Jejich kapacita přesahuje potřebný počet," tvrdil člen krizového štábu Richard Musil. Hřensko mělo vodu z říčky Kamenice v ulicích už ráno. Trhovci odnášeli věci, které nestačili uklidit včera.

Na Labském nábřeží v Děčíně se už po ránu tyčily valy z pytlů plněných pískem. Další přibývaly. "Mám strach. Vypadá to hrozivě," bála se žena středního věku, která po nábřeží projížděla autobusem. Pošta v Podmoklech dopoledne zavřela. Lidé tam bezradně postávali se složenkami v rukách. "Potřebuji zaplatit elektřinu. Snad se nic nestane, když to pošlu až příští týden," strachoval se Jiří Vondráček. "Mají možnost zajít na poštu v Bynově. Ta je otevřená. Uděláme, co bude v našich silách, aby tu lidé svoje důchody dostali," řekl ředitel závodu Česká pošta Severní Čechy Rastislav Horáček. Po poledni na kruhovém objezdu u Tesca policista upozorňoval řidiče přijíždějící od Ústí nad Labem, že přes Labské nábřeží se nedostanou. Zavírá se. O něco později přišla další informace. Tyršův most je také zavřený a stejně tak viadukt u mototechny. I pro pěší. Je vyplněn pytli s pískem. Kdo mohl, odešel z práce, aby se dostal přes řeku domů.

Ulice Děčína blokovaly kolony aut. "Jsme z Ústí nad Labem, nemůžeme se dostat na druhou stranu. Auto necháme v Děčíně. Přijede pro nás přes Libouchec kolega, my za most dojdeme pěšky," uvedla Ladislava Richterová. Jiní řidiči byli ale neukáznění a bezostyšně ignorovali pokyny policistů. "Viděl jsem dokonce jednoho, který jel v jednosměrce velkou rychlostí v protisměru. Málem smetl nějakého muže," tvrdil Jan Hruška z Děčína. Dvacet vojáků z Mariánských Lázní dorazilo do Děčína. Pomohou strážníkům městské policie. Jejich úkolem je hlídat domy, z nichž museli lidé odejít. Další padesátka pomůže policii státní.

Na velkou vodu se chystají i manželé Černí. Mají totiž nonstop kiosek u obchodního centra Plus v Děčíně. Jen několik desítek metrů od valícího se proudu kalné řeky. "Máme sbaleno. Je to tragédie. Stánek vezme voda. Nevím, z čeho budu platit úvěr," hořekoval Ondřej Černý.

Přízemí centra záchranářů už po poledni zaplavila voda. Někteří příslušníci hasičského sboru museli v práci přespat. Dnes by se do centra už nedostali. Oba mosty, Nový i Tyršův, budou několik dnů neprůjezdné i neprůchodné. "Jedinou spojnicí je vlak, kyvadlová doprava z hlavního na východní nádraží. Průjezd přes Červený vrch bude možný jen pro záchranáře, pohotovost energetiků, vodařů a plynařů," uvedla mluvčí děčínské radnice Romana Silvarová. Podle prognóz má dnes ráno Labe vystoupat na deset metrů, na zítřek je prognóza mnohem hrozivější. Má to být ještě o tři metry více. Evakuace by se pak týkala tisícovek lidí.

16.srpen 2002

Lodě ohrožovaly děčínské mosty

Děčínské mosty včera ohrožovala dvě z pěti utržených plavidel v Krásném Březně. Jedno se podařilo několika výbuchy potopit u pilíře Nového mostu, další s nákladem šesti set tun řepky proplulo po Labi. "Loď jsme odstřelili u Těchlovic," tvrdil zástupce krajského hejtmana Jaroslav Foldyna. Vzápětí po jeho slovech se však plavidlo objevilo v zákrutu řeky Labe těsně před Děčínem a velkou rychlostí se řítilo na Nový most. Aniž by spáchalo nějakou škodu, proplulo jeho pilíři. Loď nezastavil ani železniční most, jenž lehce poškodila. Ten je jedinou spojnicí mezi oběma břehy Labe. Jen náhodou proplula mezi pilíři a pokračovala směrem na Loubí za doprovodu několika policejních vrtulníků. Jeden z nich dokonce po chvíli na palubu dosedl. Z něj vyskákalo několik pyrotechniků útvaru rychlého nasazení. Jejich úkolem bylo připevnit na loď trhavinu. "Výbuchy jsem slyšel, ale, pokud vím, zatím se úplně nepotopila," řekl odpoledne děčínský policejní ředitel František Pelant. Podle děčínského starosty Vladimíra Medka směřovala loď do Německa.

Povodně si vybírají první lidský život

Střepina při odstřelování lodi u Boletic zasáhla přímo do srdce třiapadesátiletého muže. Ten tak doplatil na svou zvědavost, neboť společně s mnoha dalšími pozoroval policejní akci nebezpečně blízko.

Očekává, že Labe bude kulminovat. Jeho hladina by měla dosáhnout dvanácti a půl metru.

17.srpen 2002

Rozvodněné Labe devastuje Děčín

Město muselo včera řešit další palčivé problémy, jež přinesla velká voda. Bylo třeba odstranit kmeny stromů, které se přes noc hromadily u železničního mostu. Kmeny mohly most, jedinou fungující spojnici mezi oběma břehy Labe, vážně poškodit. Na to se chystala I. rota aktivních záloh 2. mechanizované brigády. "Budeme se ke kmenům spouštět ze železničního mostu a odstraníme je," tvrdil Jan Nohejl, jeden z mužů roty. Odpoledne však museli záchranáři práci ukončit, protože ohrožovala jejich životy.

Labe neustále stoupalo. Voda ráno zaplavila další ulice ve městě. Přesto z ulice Prokopa Holého vypravil majitel děčínské cestovní kanceláře pět autobusů. "Lidé odjíždějí na zahraniční dovolenou, nikdo zájezd neodřekl. Přespolní jsme do Děčína přivezli už ve středu večer," řekl majitel kanceláře Josef Kyjovský.

Pod vodou byl Kaufland, Plus, Hypernova. "Naštěstí jsou otevřené malé prodejny. Je to perfektní, i čerstvý chléb jsem dostala," pochvalovala si Eva Tomášková v půl sedmé ráno před jednou z prodejen v Podmoklech.

Své domovy ale museli opustit lidé v Bezručově i Plzeňské ulici. "Voda u našeho domu je sice jen do přízemí, ale nedostali bychom se tam. Jsme u babičky," řekli manželé Doudovi. Takový útok řeky vůbec nečekali. "Těžko ale všichni v ulici poslechnou. Podívejte, tamhle koukají z oken," ukazovali na okna v patře.

S nedisciplinovanými lidmi měli včera zkušenosti i děčínští hasiči. "Převáželi jsme na raftech už několik lidí. Z Přípeře i se dvěma psy, pak to byli další lidé z Podmokelské, z Květinové," počítal ulice Čestmír Dvořák z děčínského hasičského záchranného sboru. V Podmoklech mají hasiči sídlo v ulici Na Valech. Společně s nimi tu jsou i členové Červeného kříže z Plzně, specialisté na vodní záchranu. S sebou mají nejen záchranný člun s motorem, ale i sanitu a vozidlo na vyprošťování těžkých předmětů. "Také už jsme zachraňovali z vody dva bezdomovce. Ale lidé tady v Děčíně jsou klidnější. Voda stoupá pozvolna, takže se na ni mohou připravit. Horší to bylo v Písku a v Plzni odkud jsme přijeli," tvrdil šéf vodních záchranářů Vladimír Wimmer.

Hladině Labe chybělo včera odpoledne ke dvanácti metrům jen několik centimetrů. Večer měla mít ještě o půl metru více.

Hřensko mělo domy zatopené po první patra.

19.srpen 2002

Děčín se vzpamatovává z povodně

Hladina Labe v Děčíně kulminovala už v pátek večer. Dosáhla výšky dvanácti metrů pětatřiceti centimetrů. Naštěstí se nepotvrdily prognózy odborníků, že voda klesne až za několik dní. Klesala už v sobotu a v neděli v poledne měla hladina výšku necelých deset metrů. První lidé se vraceli do svých domovů a uklízeli spoušť, kterou tu velká voda zanechala. Vilsnice a Dobkovice "Pomáháme známým, měli vodu třicet centimetrů pod stropem prvního patra. Nás to naštěstí nezasáhlo," řekl Lukáš Král z Vilnice, který nepořádek z domu odnášel k Labi. O několik desítek metrů vzdálenější Malšovice na tom byly stejně jako Vilsnice. "Lidi se na to připravili. Určitě z více než devadesáti procent majetek zachránili," tvrdil starosta Malšovic Pavel Plachý. Po vsi rozvážel kbelíky, rukavice, lopaty a košťata.

Humanita fungovala, ale i se zneužívala. Všechna místa, jež se stala azylem pro lidi postižených povodní trvale zásoboval vodou, trvanlivými potravinami, hygienickými potřebami a dalšími věcmi dobrovolníci. Do Děčína proudí humanitární pomoc ze všech možných koutů republiky i ze zahraničí. Město je schopno pomoc poskytnout i okolním obcím a také to dělá. I když evakuovaní lidé jsou většinou za pomoc vděční, někteří se jí snaží zneužít. Převážně Romové se dožadují přídělu, a to i přesto, že nepatří mezi postižené velkou vodou. Město muselo přikročit k razantním opatřením. "Všechno dáváme na příděl, děláme si záznamy, neposkytneme pomoc ani třeba Hřensku, pokud ten, kdo si pro ni přijede, nebude mít doporučení hřenského starosty. I odtud jsme totiž zaznamenali snahu o zneužití humanitární pomoci," řekl starosta Děčína Vladimír Medek.

Hřensko pod vodou

Hřensko bylo celé pod vodou. Ze stopětatřiceti domů se velká voda nedotkla pouhých třinácti. "Pochybuji, že by někdo ze Hřenska chtěl humanitární pomoc zneužít. My skutečně pomoc potřebujeme. Z devadesáti procent jsme pod vodou, Děčín ze třiceti," bránil pověst obce místostarosta Lubomír Stárek. Ve Hřensku už včera začal úklid. "Hotel Klepáč a dům nad ním nezasáhla voda, odtud už začínají naši hasiči uklízet," dodal Stárek.

Průjezd Děčínem je snadnější

Dopravní situace se ve městě během včerejšího dne podstatně zlepšila. Labské nábřeží bylo pro auta i lidi zapovězené. "Musí se tam uklidit a domy prohlédnou statici," upozornil Fliegel.

K opatrnosti nabádá i hygienik

Zejména dětem dělají radost jezírka vody, jež se objevují v zátopových oblastech. Koupání v nich je však podle hygieniků velmi nebezpečné. "Je to naprosto nepřípusté. Hrozí velké nebezpečí onemocnění infekčními chorobami. Může to být žloutenka typu A, průjmy, leptospiróza, která se na člověka přenáší výkaly hlodavců," upozornil děčínský hygienik Rudolf Stupák. Dodal, že do míst, kde je zátopová voda, mohou vstoupit pouze ti, kteří tu dělají sanační práce, záchranáři. "Musí být patřičně vybaveni rukavice, holinkami, ochranným oděvem," řekl.

21.srpen 2002

Hřensko turisté týdny neuvidí

Třetina Hřenska byla včera dopoledne téměř zbavena bahna. Obrovskou zásluhu na tom mají místní hasiči. "Když si nepomůžeme sami, nikdo to za nás neudělá," tvrdil jeden z nich. Velitel hřenských hasičů Josef Křivák práce ve Hřensku řídí. Koordinuje všechny složky, jež tu působí. "Musí to tak být, jinak by byl zmatek," vysvětluje. Lidé dopoledne ještě do svých domů nemohli. Nejprve je musí prohlédnout statik. Mnohé budovy mají vymlácená okna, na zahradách se povalují zbytky stánků, někde stojí dokonce celé, na plotech visí trosky bakelitových postaviček, jež tu jindy nabízejí trhovci turistům.

Hřensku přijeli na pomoc vojáci.

Jejich prvním úkolem bylo včera zlikvidovat zboží, jež tu zanechali trhovci.

Na hlavní silnici k hraničnímu přechodu s Německem to nevypadá o nic lépe než ve vnitřní části obce. Pobourané stánky, povalené sloupy veřejného osvětlení. Odpoledne se už první lidé mohli do svých domů podívat.Kdy do Hřenska přijdou první turisté, však nikdo netuší.

Dobkovice po pěti letech

Povodeň zanechala v Dobkovicích před pěti roky čtyřicetimilionové škody

Vmístech, kde před pěti roky v Dobkovicích z vody vykukovaly jen horní poloviny rodinných domků a některých dalších objektů, už zase nějakou dobu pulsuje docela všední život. Na domcích většinou svítí nové fasády. Zahrádky, které po opadnutí povodně připomínaly spíše tankodrom, znovu kvetou do krásy a nebo úroda z nich zpestřuje jídelníček těch, kteří o ně pečují. "Byl to velký smutek na duši a pak náš všechny stálo hodně mozolů snažení o to, abychom proměnili zanechanou spoušť v obyvatelné prostory a plochy," zavzpomínal na katastrofické záplavy v srpnu roku 2002 Josef Bielawski. Jen hromádka dokumentárních fotografií a aktuální pohled na už krásně upravenou zahrádku nabízely srovnání o proměnách skoro až neuvěřitelných. "Museli jsme se prostě s tou nepřízní osudu poprat. Kdyby se to ale mělo ještě někdy opakovat, nevím, jestli bychom měli dost sil začínat znovu," tvrdil zahrádkář. Běsnící Labe vyhnalo před pěti roky z padesáti dobkovických domů více než sto dvacet lidí. Většinou mířili ke svým příbuzným a známým. "V první chvíli jsem vůbec netušila, kam se vrtneme. Obec sice nabízela náhradní ubytování, ale tam se mi moc nechtělo. Nakonec jsme se zdravotně postiženým synem tu největší hrůzu přečkali na chalupě jedné známé v Prosetíně," nezbavila se smutku ani po šedesáti měsících Alena Kašparová. Její rodinný a prakticky i rodný domek už zase září novotou. "Člověku s nechce opouštět místo, kde si hrál a vyrůstal už jako dítě. Ale o odstěhování jinam jsem už přemýšlela mockrát," dodala. Někteří lidé dali Dobkovicím skutečně sbohem. O jejich vynuceném vystěhování rozhodl verdikt statiků, kteří nechali se zemí srovnat dva domky. "Těch starostí se zabezpečením narušené statiky tady bylo více. Jeden majitel svůj domek raději prodal, už nechtěl riskovat další povodeň," připomněl dobkovický místostarosta Jan Bělohorský. V čase katastrofických záplav byl prvním mužem obce, ve které velká voda způsobila zhruba čtyřicetimilionové škody. Následky se v převážné máře už podařilo odstranit. Ale ne všude. "V přízemí domu, kde nejen bydlíme, ale také provozujeme prodejnu potravin, sahala voda skoro až ke stropu. Když se Labe rozlévalo stále více, začali jsme zboží odvážet. Prostory se nám ale úplně vyklidit nepodařilo a povodeň pak zničila mrazáky a další vybavenost. Byla to hrůza a na nějaké radostné vyskakování to ještě není ani teď," tvrdila Jaroslava Vejvodová. V obnově domu rodina pokračuje.