Na konci září se v regionu chovalo více než 1,5 milionu kusů drůbeže, což je o téměř 350 tisíc kusů méně než ve stejném období loňského roku. Výrazně také poklesla produkce vajec. Vyplývá to z čísel Českého statistického úřadu.
Přitom v Česku se stavy chované drůbeže zvyšují. K poslednímu září to bylo v porovnání s loňským rokem o přibližně šest procent.
Chovat drůbež se nám nevyplatí – to říkají podnikatelé. Za poklesem stojí podle odborníků hlavně konkurence levnějšího drůbežího masa dováženého ze zahraničí. Nejvíce se jej loni do Česka dovezlo z Polska a Nizozemska. Podle odborníků se také zvyšují náklady na chov a výkupní ceny drůbeže jsou nízké.
Na konci třetího čtvrtletí se chovalo v regionu 445 000 slepic, zatímco o rok dříve to bylo více než 533 000 kusů. Počet slepic v Ústeckém kraji se tak za rok snížil téměř o 17 procent. Slepice tvoří necelou třetinu veškerých chovů v regionu. Pokles slepic má i další ekonomický dopad. V Ústeckém kraji totiž výrazně poklesl počet snesených vajec. Za prvních devět měsíců roku jich slepice snesly přes 79 milionů kusů; ve stejném období loni to bylo téměř 148 milionů kusů. Produkce vajec tak v Ústeckém kraji poklesla o více než 46 procent.
Česko přitom nabralo opačný směr, než Ústecký kraj. V celé republice se za tři čtvrtletí vyprodukovalo 1,17 miliardy vajec, což je o 5,4 procenta více než loni. Průměrná snáška na jednu slepici činila 209 kusů vajec. Tržnost, tedy podíl prodaných vajec na celkovém množství snesených, klesla v regionu z loňských 97 procent na 93,7 procenta. Třeba v Libereckém kraji to bylo 39,4 procenta a v Karlovarském 99,2 procenta.