Obyvatelé kraje vytřídí rok od roku více komunálního odpadu. V loňském roce každý z nás vytřídil v průměru 19 kilogramů, což je o 3,5 kilogramu více než v roce 2005.

Jenže i přes příznivý nárůst je regionu v Česku na posledním místě mezi kraji. Roční celorepublikový průměr vytříděného odpadu je totiž 30 kilogramů na jednoho obyvatele. První místo patří Praze.

„Pomalu snižujeme náskok ostatních krajů,“ říká krajský radní Antonín Terber, který má třídění odpadů v kraji na starosti. Na projektu třídění kraj spolupracuje se společností EKO–KOM a.s. již třetím rokem. Mimo jiné probíhá rozsáhlá kampaň, aby se do třídění zapojilo co nejvíce měst obcí. Zatím jich intenzivně spolupracuje 321.

Roste i počet kontejnerů na odpady. Nyní jich je v kraji 10 610. Nejvíce jich je na plast; následuje barevné sklo a papír. V poslední době přibylo dalších 336 kontejnerů; mezi nim jsou také nově kontejnery na bílé sklo, které se začíná sbírat na Děčínsku, Litoměřicku a Chomutovsku.

Mezi městy, jehož obyvatelé patří v třídění mezi nejpilnější, vede jednoznačně Děčín. Místní se v třídění pohybují vysoko nad krajským průměrem – každý člověk tu ročně v průměru vytřídí skoro 27 kilogramů odpadu, což se téměř rovná celorepublikovému průměru.

Naopak nejméně třídí odpad lidé v Mostě, a to v průměru 10,2 kilogramu ročně na osobu. Kraj se proto obce a města snaží motivovat vyhlášením soutěže o Skleněnou popelnici. Slavnostní vyhlášení těch nejlepších proběhne 7. června na ústecké Větruši. Finalistů je deset: Česká Kamenice, Dolní Poustevna, Doubice, Droužkovice, Chomutov, Litoměřice, Louny, Lovosice, Roudnice nad Labem a Ústí nad Labem.

Cílem kraje do budoucna je, aby lidé vytřídili co nejvíce odpadu. Letos proto dojde k rozmístění dalších kontejnerů, probíhá informační kampaň, města a obce jsou školena a také se chystá projekt Sběrné dvory v Ústeckém kraji.