VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připraveny už jsou tratě i závody

Polevsko – Lyžaři ze SKI Polevsko hlásí, že běžecké tratě jsou na zimu připraveny. Závodníci si mohou poznamenat termíny závodů v běhu na lyžích a široká lyžařská veřejnost se může těšit na připravené kvalitní lyžařské okruhy v okolí Polevska. Dobrou zprávou v době utahování opasků je schválení příspěvku na zimní údržbu běžeckých stop.

29.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: SKI Polevsko

Příprava

Možná si každý myslí, že práce na běžkařských okruzích začíná až s prvními desítkami centimetrů sněhu. To, co většina z nás v zimě na lyžích nevidí, jsou desítky hodin dobrovolnické práce schované pod sněhem, které odvedou členové SKI Polevsko na přípravě cest před zimou.

Neméně důležitou je i příprava a servis sněžných skútrů a techniky. K zimní údržbě využívá lyžařský klub nedávno zakoupený sněžný skútr se zařízením na úpravu stop a dvě desítky let starý dosluhující stroj značky Buran.

Aby mohla začít úprava běžeckých okruhů na Polevsku, jsou důležité tři věci. Sníh, finanční prostředky a v neposlední řadě nadšení a volný čas členů lyžařského oddílu SKI Polevsko. Poslední tři roky už nebyli polevští nuceni shánět peníze u jednotlivých obcí, obcházet sponzory a pracně hledat prostředky z vlastních zdrojů. Díky prozíravosti obcí z okolí, které si uvědomily důležitost podpory rozvoje rekreačních turistiky i v zimě, je získávání financí prostřednictvím Svazku obcí Novoborska a potažmo i údržba tratí daleko snazší.

Finance

Všem obcím, které přispěly na zimní provoz, patří velký dík, že při rozdělování veřejných peněz myslí i na sportovní vyžití svých občanů a rozvoj cestovního ruchu i v jinak slabším období.

Také obec Kytlice z děčínského okresu a Liberecký kraj jsou pravidelnými přispěvovateli. Všem patří velký dík za podporu běžeckého lyžování.

Finanční krize bohužel udělala čáru přes rozpočet většině obcím a městům v celé republice a je pochopitelné, že začaly šetřit. Připravovaný projekt Sportovně rekreačních tras na Novoborsku bude nutné pravděpodobně odsunout. Držme alespoň palce projektu pana R. Haise z Klubu Českých turistů. Ten inicioval a zpracoval návrh na zřízení „Lužické lyžařské magistrály“ v úseku „Prácheň – Jedličná – Nová Huť“ a „Sedlo Stožce – Myslivny“, na který by mohl v budoucnu navázat projekt rozvoje rekreačních tras na Novoborsku určený pro zimní i letní sportovní vyžití široké veřejnosti. Po dokončení projektu by došlo k propojení upravovaných tratí z Práchně a Okrouhlou přes Polevsko na Novou Huť s navázáním na lyžařské okruhy v sousedním Německu a ve Cvikově.

Sezona

Nárůst počtu běžkařů a jejich zvyšující se zájem o aktivní trávení volného času je znát zejména u hlavních nástupních míst na prácheňské silnici a na Jedličné, hlavním výchozím bodem do stop. O víkendech či volných dnech zde stojí mnoho aut. Kapacita odstavných ploch, zázemí pro lyžaře či značení tras nejsou dostatečné a a jejich rozvoj je též součástí zmiňovaného projektu. Vše ovšem nyní závisí na finančních možnostech obcí a jejich prioritách.

Činností polevských běžkařů není jenom údržba zimních běžeckých tratí a jejich příprava na zimu. V jarním a letním období proběhlo několik sportovních akcí, mezi které patří Polevský běh lyžařů, Kytlický minitriatlon a za finanční podpory novoborské radnice uskutečněný Noční výstup na Klíč. Před námi je zima a pozvánka na tradiční běžkařské závody: 31. 12. 2009 Silvestrovský běh, 16. 1. 2010 Zlatá lyže Lužických hor, 30. 1. 2010 Lužická třicítka, 13. 2. 2010 Polevské štafety.

Závody

Závody v běhu na lyžích mají dlouholetou historii a neodmyslitelně patří k Lužickým horám do okolí Polevska. Neváhejte přijet s celou rodinou na Polevsko a změřit si síly s dalšími běžkaři, které tvoří z velké většiny právě amatérští závodníci z okolí.

Prvním závodem v běhu na lyžích je Silvestrovský běh, který se uskuteční poslední den roku 2009. Muži absolvují 6 km a ženy polovinu trasy. Závod se jede za každého počasí a v případě nedostatku sněhu si přineste pouze běžecké boty. V sobotu 16. 1. následuje Zlatá Lyže Lužických hor jejíž vítěz je každoročně vyryt na legendární zlatou lyži. Následujícím závodem je 30.1. Lužická třicítka, nejtěžší závod Lužických hor. Velké převýšení, rychlé a dlouhé sjezdy a výběhy. Závod, který prověří formu každého běžkaře nejen vytrvalostí a sílou, ale i technikou a psychickou odolností. Novinkou je kategorie „Příchozí – open 10 km“ určená pro závodníky, kteří si netroufnou na třicítku. Posledním v seriálu závodů jsou Polevské štafety, kde závodí tříčlenná družstva. Při tomto závodě nejde jen o sportovní výkony, ale především o zábavu a radost z pohybu.

Podrobné informace o závodech, běžeckých tratích, sněhovém zpravodajství a činnosti polevských lyžařů ze SKI Polevsko se dozvíte na oddílových stránkách www.skipolevsko.estranky.cz.

Úspěšný start do nové zimní sezóny a zdárné vykročení do nového roku 2010 vám přejí členové oddílu běžeckého lyžování SKI Polevsko.

Autor: Jan Šmíd

29.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novou chytrou kartu představil dopravní podnik města.
8

FOTO: Děčín má chytrou kartu, platí v dopravě i obchodech

Krajská soutěž zdravotníků v Děčíně
14

FOTO, VIDEO: Pomoc, rodím! Budoucí zdravotníci z kraje soutěžili v Děčíně

Rozsudek soudu: Zabila měsíční dcerku, ve vězení stráví žena z Děčína osm let

Děčín - Ústecký krajský soud ve čtvrtek poslal na osm let do vězení ženu z Děčína za to, že způsobila smrt své malé dcery. S měsíčním kojencem podle soudu opakovaně třásla. Dítě zemřelo v důsledku vážných poranění mozku, mimo to mělo i zlomeniny nohou.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO: Kluci z Kamenické ovládli florbalové finále

Plzeň - /PŘIDÁNO FOTO A OHLASY/ Finále Sportovní ligy základních škol hrané v Plzni zná od čtvrtka své vítěze. V kategorii dívek kraluje 6. ZŠ Mladá Boleslav, která v dopoledním finále porazila 3:1 ZŠ Dubí 2. Mezi chlapci letos dominují florbalisté z děčínské ZŠ Kamenická, kteří zdolali ZŠ a MŠ Lutín 3:0.

Kozí dráha ani letos nevyjede

Ústecký kraj – Lokálky v Ústeckém kraji zažívají těžké časy. Na Kozí dráhu mezi Děčínem a Telnicí se vlaky ani letos nevrátí, problémy jsou i na trati do Moldavy na Teplicku. Lepší situace je na Švestkové dráze, kde bude od dubna jezdit nový dopravce.

Policie prověřuje benešovskou žádost o evropskou dotaci

Benešov nad Ploučnicí – Hospodářská kriminálka vyšetřuje podání žádosti o dotaci od Euroregionu Labe. Podle radního Benešova nad Ploučnicí Pavla Urxe, který trestní oznámení podal, neměl starosta města Filip Ušák k podání žádosti oprávnění. Starosta považuje celou věc za vykonstruovanou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies