VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připraveny už jsou tratě i závody

Polevsko – Lyžaři ze SKI Polevsko hlásí, že běžecké tratě jsou na zimu připraveny. Závodníci si mohou poznamenat termíny závodů v běhu na lyžích a široká lyžařská veřejnost se může těšit na připravené kvalitní lyžařské okruhy v okolí Polevska. Dobrou zprávou v době utahování opasků je schválení příspěvku na zimní údržbu běžeckých stop.

29.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: SKI Polevsko

Příprava

Možná si každý myslí, že práce na běžkařských okruzích začíná až s prvními desítkami centimetrů sněhu. To, co většina z nás v zimě na lyžích nevidí, jsou desítky hodin dobrovolnické práce schované pod sněhem, které odvedou členové SKI Polevsko na přípravě cest před zimou.

Neméně důležitou je i příprava a servis sněžných skútrů a techniky. K zimní údržbě využívá lyžařský klub nedávno zakoupený sněžný skútr se zařízením na úpravu stop a dvě desítky let starý dosluhující stroj značky Buran.

Aby mohla začít úprava běžeckých okruhů na Polevsku, jsou důležité tři věci. Sníh, finanční prostředky a v neposlední řadě nadšení a volný čas členů lyžařského oddílu SKI Polevsko. Poslední tři roky už nebyli polevští nuceni shánět peníze u jednotlivých obcí, obcházet sponzory a pracně hledat prostředky z vlastních zdrojů. Díky prozíravosti obcí z okolí, které si uvědomily důležitost podpory rozvoje rekreačních turistiky i v zimě, je získávání financí prostřednictvím Svazku obcí Novoborska a potažmo i údržba tratí daleko snazší.

Finance

Všem obcím, které přispěly na zimní provoz, patří velký dík, že při rozdělování veřejných peněz myslí i na sportovní vyžití svých občanů a rozvoj cestovního ruchu i v jinak slabším období.

Také obec Kytlice z děčínského okresu a Liberecký kraj jsou pravidelnými přispěvovateli. Všem patří velký dík za podporu běžeckého lyžování.

Finanční krize bohužel udělala čáru přes rozpočet většině obcím a městům v celé republice a je pochopitelné, že začaly šetřit. Připravovaný projekt Sportovně rekreačních tras na Novoborsku bude nutné pravděpodobně odsunout. Držme alespoň palce projektu pana R. Haise z Klubu Českých turistů. Ten inicioval a zpracoval návrh na zřízení „Lužické lyžařské magistrály“ v úseku „Prácheň – Jedličná – Nová Huť“ a „Sedlo Stožce – Myslivny“, na který by mohl v budoucnu navázat projekt rozvoje rekreačních tras na Novoborsku určený pro zimní i letní sportovní vyžití široké veřejnosti. Po dokončení projektu by došlo k propojení upravovaných tratí z Práchně a Okrouhlou přes Polevsko na Novou Huť s navázáním na lyžařské okruhy v sousedním Německu a ve Cvikově.

Sezona

Nárůst počtu běžkařů a jejich zvyšující se zájem o aktivní trávení volného času je znát zejména u hlavních nástupních míst na prácheňské silnici a na Jedličné, hlavním výchozím bodem do stop. O víkendech či volných dnech zde stojí mnoho aut. Kapacita odstavných ploch, zázemí pro lyžaře či značení tras nejsou dostatečné a a jejich rozvoj je též součástí zmiňovaného projektu. Vše ovšem nyní závisí na finančních možnostech obcí a jejich prioritách.

Činností polevských běžkařů není jenom údržba zimních běžeckých tratí a jejich příprava na zimu. V jarním a letním období proběhlo několik sportovních akcí, mezi které patří Polevský běh lyžařů, Kytlický minitriatlon a za finanční podpory novoborské radnice uskutečněný Noční výstup na Klíč. Před námi je zima a pozvánka na tradiční běžkařské závody: 31. 12. 2009 Silvestrovský běh, 16. 1. 2010 Zlatá lyže Lužických hor, 30. 1. 2010 Lužická třicítka, 13. 2. 2010 Polevské štafety.

Závody

Závody v běhu na lyžích mají dlouholetou historii a neodmyslitelně patří k Lužickým horám do okolí Polevska. Neváhejte přijet s celou rodinou na Polevsko a změřit si síly s dalšími běžkaři, které tvoří z velké většiny právě amatérští závodníci z okolí.

Prvním závodem v běhu na lyžích je Silvestrovský běh, který se uskuteční poslední den roku 2009. Muži absolvují 6 km a ženy polovinu trasy. Závod se jede za každého počasí a v případě nedostatku sněhu si přineste pouze běžecké boty. V sobotu 16. 1. následuje Zlatá Lyže Lužických hor jejíž vítěz je každoročně vyryt na legendární zlatou lyži. Následujícím závodem je 30.1. Lužická třicítka, nejtěžší závod Lužických hor. Velké převýšení, rychlé a dlouhé sjezdy a výběhy. Závod, který prověří formu každého běžkaře nejen vytrvalostí a sílou, ale i technikou a psychickou odolností. Novinkou je kategorie „Příchozí – open 10 km“ určená pro závodníky, kteří si netroufnou na třicítku. Posledním v seriálu závodů jsou Polevské štafety, kde závodí tříčlenná družstva. Při tomto závodě nejde jen o sportovní výkony, ale především o zábavu a radost z pohybu.

Podrobné informace o závodech, běžeckých tratích, sněhovém zpravodajství a činnosti polevských lyžařů ze SKI Polevsko se dozvíte na oddílových stránkách www.skipolevsko.estranky.cz.

Úspěšný start do nové zimní sezóny a zdárné vykročení do nového roku 2010 vám přejí členové oddílu běžeckého lyžování SKI Polevsko.

Autor: Jan Šmíd

29.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malíř André Bytomski pracuje v Míšni řadu měsíců na mistrovské kopii slavného Kříže v horách/Děčínského oltáře od Caspara Davida Friedricha.

Mistrovskou kopii slavného Děčínského oltáře přiveze na zámek loď

POLICIE - ilustrační foto.

Auto ukradl v Rakousku, ten samý den s ním boural v Děčíně

FOTO: U Jiřetína skončil kamion v příkopu

Jiřetín pod Jedlovou - Krátce po půl druhé odpoledne v pondělí 26. června vyjela profesionální jednotka z Varnsdorfu na silnici číslo 9 mezi Jiřetínem pod Jedlovou a obcí Lesné k nehodě nákladního vozidla, které skončilo v příkopu mimo vozovku.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

Problémové domy v Děčíně „srovná“ zákon

Děčín – Zneužívání sociálních dávek a vyloučeným lokalitám, nejen na Děčínsku, by mohl být brzy konec. Od 1. června vyšla totiž v platnost novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ta městu dovoluje vydat opatření na určité domy, kde se pak nově příchozím nájemníkům nebudou vyplácet doplatky na bydlení.

Rozkrývá dotační podvody, teď zřejmě půjde před soud

Ústecký kraj – Leo Steiner poukazuje na rozsáhlé dotační machinace v kauze ROP Severozápad už pět let. Jako odborník na evropské fondy pracoval na Úřadě regionální rady Severozápad, kde se porcoval medvěd evropských peněz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies