Zatímco start letošního ročníku byl v německém Bad Schandau (Národní park Saské Švýcarsko), pomyslnou cílovou pásku protnul vítěz této královské tratě na náměstí v Krásné Lípě (Národní park České Švýcarsko). Tím vítězem se s časem 3:10:27,47 stal dvaatřicetiletý Miroslav Daňko, který je naší uznávanou běžeckou autoritou.

„Nečekal jsem takhle krásnou přírodu. Byl to opravdový zážitek, běžet Českým Švýcarskem“ nechal se pár minut po závodu slyšet Daňko. Ten si vedle poháru a zlaté medaile odnesl i nečekaný dárek, který mu předal starosta města Krásná Lípa, Ing. Zbyněk Linhart. Po vítězi tohoto nultého ročníku se bude v Krásné Lípě jmenovat jedna zatáčka. Od této doby tedy všichni běžci následujících ročníků Parkmaratonu budou muset proběhnout také Daňkovou zatáčkou. Tak se totiž od soboty jmenuje pravotočivý úsek jedné z v&ya cute;znamnějších krásnolipských komunikací. Parkmaraton se svým 300 metrovým převýšením potvrdil obavy běžců, že se jedná o jednu z nejnáročnějších tratí u nás. Na druhé straně možná právě ona magická krajina bude lákadlem pro další ročníky.

Když organizátoři závodu s tímto nápadem přišli, neměli tušení, že i na ně čeká náročný vytrvalostní běh. V jejich případě ovšem administrativní a úřednický. „Jsme jediným běžeckým závodem v republice, ke kterému dává svůj souhlas Vláda ČR, neboť běžíme v národním parku“, svěřil se ředitel závodu, Petr Novák. „Nebýt vstřícnosti a pomoci vedení obou národních parků a zejména představitelů Bad Schandau a Krásné Lípy, pak bychom možná veškerou administrativu ani nestihli“ dodal Novák, který už nyní chystá do Strakovy akademie nový dopis se žádostí o souhlas k Parkmaratonu 2010.

Vedle hlavní tratě, kterou v ženské kategorii uběhla nejrychleji Eva Valachová s časem 4:24:21,84, stáli na trati i „půlkaři“ a „čtvrtkaři“. Půlmaraton vyhrál v mužích Miloš Maryška (106:16,09) a mezi ženami byla nejrychlejší Jaroslava Krausová (119:09,56). Čtvrtmaraton uběhli nejrychleji Pavel Suchý (49:21,77) a Tereza Rusínová (55:39,07).

Autor: Zdeněk Novák