Ředitel celého závodu byl Luboš Přibyl, vedoucí KB Jílové. Na Masarykovo náměstí, kde měl závod start i cíl, ,se představilo přes 800 závodníků. Přesně v 16.30 po minutových intervalech odstartovaly ženy. Celkem se jich v závodě představilo 32, stejně tak jako mužů.

Největší favoritky vběhly na trasu až jako poslední, cesta vedla přes Růžovou zahradu a okolí zámku. Následně pak závodníky zavedla zpět na Masarykovo náměstí. Běžci se museli potýkat s nástrahami kontrol, k čemuž jim sloužila buzola a mapa. Museli se však také vyhýbat normálním chodcům a například také autobusům.

Mezi ženami nakonec kralovala Iveta Duchová (Lokomotiva Pardubice), v čase 13:49. Stříbro brala Adélka Jakobová (SK UP Olomouc – 14:33) a bronz si odvezla Ivana Bochenková (Sportcentrum Jičín – 14:42). Čerstvá republiková šampionka v cíli rozdávala jeden úsměv za druhým. „Pocity jsou super, jsem opravdu velmi spokojená a šťastná. Běželo se mi dobře, i když jsem v samotném závodě určitě udělala pár chybiček. Hlavně na začátku, tam to bylo docela složité. Stavitel tratě si pro nás připravil pár záludností, ale musím uznat, že to byl moc pěkný sprint tady v Děčíně," sdělila Duchová Deníku bezprostředně po závodě.

Úlohu největší favorita mezi muži nakonec splnil Tomáš Dlabaja (TUR OOB TJ Turnov), který vyhrál v čase 12:39. Jen dvě vteřiny na něj ztratil Jan Procházka (PGP SK Praga – 12:41). Třetí místo nakonec bral Vojtěch Král (Severka Šumperk – 12:57). Dlabaja tak oslavil už šestý republikový titul ve své kariéře. „Trať byla náročná, nebylo moc lehké najít cestu ke kontrolám. Trochu mne zklamala délka závodu, okolí tratě bylo moc hezké a já myslel, že okolo zámku poběžíme vícekrát. Ale jinak to tady v Děčíně bylo opravdu moc hezké," přiznal v cíli turnovský závodník.

Ze svého vítězství byl upřímně překvapený. „Tento rok jsem nastoupil do práce, takže jsem už neměl tolik času na samotné trénování. Vím, že ostatní kluci více trénují a poráží mne. Naštěstí důležité závody vyhrávám já," culil se Dlabaja.

Obhájce titulu zarazila jen jedna chybka. „Jedna kontrola byla na soukromém pozemku. Ale byla schovaná těsně vedle. Radost z titulu mám ale obrovskou, už jen proto, že už tolik netrénuji," dodal Dlabaja.

Pořadí MČR 2012 orientační běh ve sprintu, kategorie elite – muži (prvních deset):

1. T. Dlabaja 12:39 (Turnov), 2. J. Procházka 12:41 (SK Praga), 3. V. Král 12:57 (Severka Šumperk), 4. P. Kubát 13:06 (Hr. Králové), 5. J. Flašar 13:14 (SK Praga), 6. E. Šmehlík 13:15 (Slavia Hr. Králové), 7. M. Poklop 13:29 (Severka Šumperk), 8. Š. Kodeda 13:30 (Sportcentrum Jičín), 9. P. Losman 13:31 (Hr. Králové 99), 10. R. Zbranek 13:33 (Magnus Orienteering).

Pořadí elite – ženy:

1. I. Duchová 13:49 (Loko Pardubice), 2. A. Jakobová 14:33 (SK UP Olomouc), 3. I. Bochenková 14:42 (SC Jičín), 4. E. Kabáthová 14:45 (Žabovřesky Brno), 4. J. Knapová 14:45 (Loko Pardubice), 6. K. Kovářová 14:46 (OB Kotlářka), 7. K. Labašová 14:57 (Magnus Orienteering), 8. M. Topinková 15:05 (Hr. Králové 99), 9. Z. Hermanová 15:07 (LoKo Pardubice), 10. M. Dlouhá 15:13 (Kotlářka), 10. A. Indráková 15:13 (Žabovřesky Brno)