VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zelenka: Sehnat peníze na hudební festival 
je problém

Děčínsko – Tři dny – 21., 22. a 23. června – se bude konat  Mezinárodní hudební festival 2013 Česká Kamenice, Děčín, Rumburk  a  Bad  Schandau.

20.6.2013
SDÍLEJ:

Mezinárodní hudební festival.Foto: Jiří Urban

Proběhne v těchto lokalitách:  
21. 6.: Děčín, 22.6.: Česká  Kamenice, Rumburk, Krásná  Lípa, Jetřichovice, Hřensko, Jílové u Děčína a Bad Schandau. 23. 6. 2013: Arnoltice, Růžová  a  Bad  Schandau.

Jak bude letošní ročník vypadat, říká prezident festivalu Miloslav Zelenka.

Na co se mohou diváci letošního ročníku těšit?
Mezinárodní  hudební  festival 2013 přináší obdobný  program jako v roce loňském. Základní náplní festivalu jsou opět soutěže big bandů.

Jsou posunuty věkové hranice, a to kategorie do 25 let, a nad 25 let bez omezení věku. Hostem festivalu bude 
v sobotním  večerním  programu  Dasha  za  doprovodu   Big  bandu  Ústřední  hudby Ministerstva  obrany.

V programu je zařazeno 
i vystoupení špičkového  fol-klorního souboru z regionu Moskva, ten vystoupí v České Kamenici, v Rumburku a
v Arnolticích. Tento  vynikající folklorní soubor se nám nepodařilo zařadit pro diváky v Děčíně pro jeho krátký pobyt v Česku. Doprovodné programy jsou rozšířeny do dalších obcí severního regionu.

Rozveďte program ještě podrobněji.
Slavnostní průvod městem  v České Kamenici se uskuteční v deset hodin dopoledne 22. června. Lidé se mohou následně těšit i na koncert pod  vedením ppl. Jaroslava Šípa, šéfdirigenta Ústřední hudby  Ministerstva obrany.

Dramaturgie je v devadesáti procentech sestavena  
z českých skladatelů. Na náměstí vystoupí jedenáct špičkových dechových orchestrů  z Polska, SRN, Maďarska, Slovenska, Ruska a Česka.
V Bad Schandau jsou rozšířené doprovodné programy.

Jak těžké bylo sehnat na festival peníze – a jaký je jeho rozpočet?
Otázka finančních prostředků je nadále značným problémem.

Rozpočet se pohybuje kolem 1 400 000 korun a je to vzhledem k opět zvýšenému DPH v pořádání této beze sporu významné evropské akce v severním regionu  Čech a v regionu jižního Saska náročnější.

Kolik lidí na přípravě festivalu pracuje?
Na MHF se pracuje v přípravách po celé roční období. Kolem 1 200 účinkujících je  poměrně, na organizaci akce, ale i zmíněné finanční prostředky, velmi náročné.

Odhad lidí, kteří se festivalem zabývají, je asi sto. Minimálně. Těžiště je zejména  v České Kamenici, kde se celá dramaturgie realizuje do harmonogramu jednotlivých akcí.

Jaká byla loni návštěvnost festivalu?
Návštěvnost festivalu je 
v různých městech občany-diváky a posluchači rozdílná, ve městech je větší, v menších obcích naopak menší,  vzhledem k počtu bydlících občanů.

Zjistit přesnější údaje je složité, protože se nevybírá  nikde vstupné. Přesto návštěvnost roste v České Kamenici a tradičně v Bad Schandau. Odhaduji kolem   10 000 diváků a posluchačů.

Co vám letos dalo při přípravě největší práci?
Všechno. Přípravy, shánění finančních prostředků, propagace, a to se netýká jenom mé osoby, jde o týmovou  práci, bez ní nelze tak rozsáhlou akci připravit. Domnívám se, že základem pro konání Mezinárodního hudebního festivalu jsou účinkující, a tam jde o největší práci, ale nedá se to přesně  identifikovat.

Katalogy, propagace, oslovování sponzorů, patronů.
Víte, v takových přípravách musíte počítat s tím, že někdo má pracovní potenciál  větší, někdo menší, prostě 
a jasně bych definoval svoji   letitou zkušenost: Ten umí to  a ten zas tohle a dohromady  uděláme moc.

Oblíbená pohádka „Císařův pekař a pekařův císař" závěrečná  píseň  pohádky bude v muzikantském pojetí evergreenem.

Chtěl byste někomu poděkovat?
Dovolte mi zmínit naše podporovatele, patrony a sponzory, bez nich nelze vůbec takovou akci pravidelně pořádat.

Hlavně bych poděkoval městu Česká Kamenice, kde  se v letošním roce narodila řada užitečných nápadů, snaha o jejich realizaci, přístup  zachovat pro město tuto významnou akci, nastalo období dobré komunikace, kterou doprovází klidná a perspektivní jednání a ohleduplnost, podpora je maximální ze strany zástupců statutárního města Děčína, novým společným partnerem je Rumburk, samozřejmě, že Svaz hudebníků ČR hraje stejně důležitost a roli, zejména v přípravách umělecké náplně.

Potom díky patří Ústeckému kraji, Česko-německému fondu budoucnosti, Ministerstvu kultury ČR, Ziel 3/Cíl 3, Termu Děčín, Manghi Czech  republic, Dezce Děčín, Program kultura-culture, ubytovacím službám ve Staré Olešce, internátům.

Částečné podpoře vděčíme i Amati – Denak Kraslice, Hanácké Kyselce a nelze opomenout ani Krásnou Lípu, Jílové u Děčína, obce Arnoltice, Růžovou, Jetřichovice.

Sdělovací prostředky jsou   v propagaci velmi důležitá  složka: Český rozhlas především, Český rozhlas – Sever, Radio Blaník, noviny magistrátu Děčín, Českokamenické noviny a zvláštní poděkování  je směrováno Vydavatelství  Grand Princ – patronu festivalu a SH CŘ a Děčínskému deníku, který je hlavním mediálním partnerem MHF 2013.

Pokud jsem na někoho zapomněl, prosím o omluvu. Zvláště potom bych poděkoval městu Bad Schandau, protože po povodních zaměstnanci v čele se starostou města akci neodvolali.

Na závěr: Proč by měli lidé na festival přijít?
Podpořte mladé umělce 
a akci, která by bez diváků
a posluchačů neměla význam. Aby byla tradice zachována, dejte svůj hlas a potlesk festivalu, podpořte tradici ve vašem kraji. Je mnoho těch, kteří tento projekt organizátorům a pořadatelům závidí.

Autor: Luděk Stínil

20.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LABSKÝ POHÁR 2017. Děčín hostil 22. ročník nejstaršího turnaje ve streetballu.
31

FOTO: Alič, nebo Soukup. Bosenští snajpři se prostříleli k prvenství

DĚČÍN prohrál i druhý finálový zápas. Potřetí v řadě získal stříbrné medaile.
52

FOTO: Děčín titul neurval. V NBL má třetí stříbro!

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Padělané kondomy v kraji, pohřešovaný Václav Staněk ze Šluknova nebo Jahelka s Kolářem v Benešově. Přečtěte si přehled událostí na Děčínsku.

Mírovi Červenkovi pomáhají koncerty i nadační příspěvky

Děčín – Do pomoci těžce nemocnému Mirku Červenkovi z Děčína se zapojují stovky lidí. Kromě darů mu s financováním léčby pomáhají benefiční koncerty nebo nadační příspěvky. Lidí, kteří potřebují pomoci s léčbou, je ale v regionu více.

Pozor! Aktivita klíšťat je na nejvyšším možném stupni

Ústecký kraj – Desátý, tedy nejvyšší stupeň klíšťové aktivity platí pro celý zbytek tohoto týdne. Vyhlásil ho Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Prodloužil tak varování vydané již před minulým víkendem.

AKTUALIZOVÁNO

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek se dočkal. Dnes o půl dvanácté byla odeslána podepsaná milost prezidentem Milošem Zemanem na Ministerstvo spravedlnosti k dalšímu vyřízení. Krátce po půl druhé pak vyšel branou na svobodu. "Vítej na svobodě," křičeli přítomní na evidentně dojatého muže. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies