VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zelenka: Sehnat peníze na hudební festival 
je problém

Děčínsko – Tři dny – 21., 22. a 23. června – se bude konat  Mezinárodní hudební festival 2013 Česká Kamenice, Děčín, Rumburk  a  Bad  Schandau.

20.6.2013
SDÍLEJ:

Mezinárodní hudební festival.Foto: Jiří Urban

Proběhne v těchto lokalitách:  
21. 6.: Děčín, 22.6.: Česká  Kamenice, Rumburk, Krásná  Lípa, Jetřichovice, Hřensko, Jílové u Děčína a Bad Schandau. 23. 6. 2013: Arnoltice, Růžová  a  Bad  Schandau.

Jak bude letošní ročník vypadat, říká prezident festivalu Miloslav Zelenka.

Na co se mohou diváci letošního ročníku těšit?
Mezinárodní  hudební  festival 2013 přináší obdobný  program jako v roce loňském. Základní náplní festivalu jsou opět soutěže big bandů.

Jsou posunuty věkové hranice, a to kategorie do 25 let, a nad 25 let bez omezení věku. Hostem festivalu bude 
v sobotním  večerním  programu  Dasha  za  doprovodu   Big  bandu  Ústřední  hudby Ministerstva  obrany.

V programu je zařazeno 
i vystoupení špičkového  fol-klorního souboru z regionu Moskva, ten vystoupí v České Kamenici, v Rumburku a
v Arnolticích. Tento  vynikající folklorní soubor se nám nepodařilo zařadit pro diváky v Děčíně pro jeho krátký pobyt v Česku. Doprovodné programy jsou rozšířeny do dalších obcí severního regionu.

Rozveďte program ještě podrobněji.
Slavnostní průvod městem  v České Kamenici se uskuteční v deset hodin dopoledne 22. června. Lidé se mohou následně těšit i na koncert pod  vedením ppl. Jaroslava Šípa, šéfdirigenta Ústřední hudby  Ministerstva obrany.

Dramaturgie je v devadesáti procentech sestavena  
z českých skladatelů. Na náměstí vystoupí jedenáct špičkových dechových orchestrů  z Polska, SRN, Maďarska, Slovenska, Ruska a Česka.
V Bad Schandau jsou rozšířené doprovodné programy.

Jak těžké bylo sehnat na festival peníze – a jaký je jeho rozpočet?
Otázka finančních prostředků je nadále značným problémem.

Rozpočet se pohybuje kolem 1 400 000 korun a je to vzhledem k opět zvýšenému DPH v pořádání této beze sporu významné evropské akce v severním regionu  Čech a v regionu jižního Saska náročnější.

Kolik lidí na přípravě festivalu pracuje?
Na MHF se pracuje v přípravách po celé roční období. Kolem 1 200 účinkujících je  poměrně, na organizaci akce, ale i zmíněné finanční prostředky, velmi náročné.

Odhad lidí, kteří se festivalem zabývají, je asi sto. Minimálně. Těžiště je zejména  v České Kamenici, kde se celá dramaturgie realizuje do harmonogramu jednotlivých akcí.

Jaká byla loni návštěvnost festivalu?
Návštěvnost festivalu je 
v různých městech občany-diváky a posluchači rozdílná, ve městech je větší, v menších obcích naopak menší,  vzhledem k počtu bydlících občanů.

Zjistit přesnější údaje je složité, protože se nevybírá  nikde vstupné. Přesto návštěvnost roste v České Kamenici a tradičně v Bad Schandau. Odhaduji kolem   10 000 diváků a posluchačů.

Co vám letos dalo při přípravě největší práci?
Všechno. Přípravy, shánění finančních prostředků, propagace, a to se netýká jenom mé osoby, jde o týmovou  práci, bez ní nelze tak rozsáhlou akci připravit. Domnívám se, že základem pro konání Mezinárodního hudebního festivalu jsou účinkující, a tam jde o největší práci, ale nedá se to přesně  identifikovat.

Katalogy, propagace, oslovování sponzorů, patronů.
Víte, v takových přípravách musíte počítat s tím, že někdo má pracovní potenciál  větší, někdo menší, prostě 
a jasně bych definoval svoji   letitou zkušenost: Ten umí to  a ten zas tohle a dohromady  uděláme moc.

Oblíbená pohádka „Císařův pekař a pekařův císař" závěrečná  píseň  pohádky bude v muzikantském pojetí evergreenem.

Chtěl byste někomu poděkovat?
Dovolte mi zmínit naše podporovatele, patrony a sponzory, bez nich nelze vůbec takovou akci pravidelně pořádat.

Hlavně bych poděkoval městu Česká Kamenice, kde  se v letošním roce narodila řada užitečných nápadů, snaha o jejich realizaci, přístup  zachovat pro město tuto významnou akci, nastalo období dobré komunikace, kterou doprovází klidná a perspektivní jednání a ohleduplnost, podpora je maximální ze strany zástupců statutárního města Děčína, novým společným partnerem je Rumburk, samozřejmě, že Svaz hudebníků ČR hraje stejně důležitost a roli, zejména v přípravách umělecké náplně.

Potom díky patří Ústeckému kraji, Česko-německému fondu budoucnosti, Ministerstvu kultury ČR, Ziel 3/Cíl 3, Termu Děčín, Manghi Czech  republic, Dezce Děčín, Program kultura-culture, ubytovacím službám ve Staré Olešce, internátům.

Částečné podpoře vděčíme i Amati – Denak Kraslice, Hanácké Kyselce a nelze opomenout ani Krásnou Lípu, Jílové u Děčína, obce Arnoltice, Růžovou, Jetřichovice.

Sdělovací prostředky jsou   v propagaci velmi důležitá  složka: Český rozhlas především, Český rozhlas – Sever, Radio Blaník, noviny magistrátu Děčín, Českokamenické noviny a zvláštní poděkování  je směrováno Vydavatelství  Grand Princ – patronu festivalu a SH CŘ a Děčínskému deníku, který je hlavním mediálním partnerem MHF 2013.

Pokud jsem na někoho zapomněl, prosím o omluvu. Zvláště potom bych poděkoval městu Bad Schandau, protože po povodních zaměstnanci v čele se starostou města akci neodvolali.

Na závěr: Proč by měli lidé na festival přijít?
Podpořte mladé umělce 
a akci, která by bez diváků
a posluchačů neměla význam. Aby byla tradice zachována, dejte svůj hlas a potlesk festivalu, podpořte tradici ve vašem kraji. Je mnoho těch, kteří tento projekt organizátorům a pořadatelům závidí.

Autor: Luděk Stínil

20.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ÚSPĚŠNÁ DĚČÍNSKÁ VÝPRAVA. Trenér Tomáš Charvát a juniorky Adéla Házová a Kateřina Zárubová.

Šokující evropský bronz pro Adélu Házovou

Podjezd na Dělnické ulici v Děčíně.
1 4

FOTO: Nový dopravní problém: Podjezd na Dělnické bude měsíc zavřený

Mistrovskou kopii slavného Děčínského oltáře přiveze na zámek loď

Děčín – Jeden z nejslavnějších obrazů německého romantismu se na začátku července vrátí na děčínský zámek. Jeho mistrovskou kopii přiveze z Německa do Děčína loď, stejně jako před 200 lety originál.

Auto ukradl v Rakousku, ten samý den s ním boural v Děčíně

Děčín – Až do Děčína dorazil řidič s autem, které ukradl v Rakousku. Jeho cesta ale skončila ještě v den krádeže v Děčíně na Novém mostě, kde boural.

FOTO: U Jiřetína skončil kamion v příkopu

Jiřetín pod Jedlovou - Krátce po půl druhé odpoledne v pondělí 26. června vyjela profesionální jednotka z Varnsdorfu na silnici číslo 9 mezi Jiřetínem pod Jedlovou a obcí Lesné k nehodě nákladního vozidla, které skončilo v příkopu mimo vozovku.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies