Pořad „To nejlepší z Mozartových oper", součást Hradozámecké noci 2013, na státním zámku v Duchcově v sobotu završil letošní program „Letní milostná ladění s Casanovou". Stejně jako loni to byla kulturní akce zábavná i zajímavá, pestrá.

Kdo přišel, nelitoval. Odnášel si silný zážitek z míst úzce spjatých se životem proslulého svůdce žen Giacoma Casanovy. Muže, který byl ve své době výraznou postavou, například i přítelem slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

A nejen to. V průběhu Casanovova pobytu na zámku v Duchcově v letech 17851798 vznikly a byly uvedeny ve Vídni a také v Praze tři Mozartovy významné opery: „Don Giovanni", „Cosi fan tutte" a „Figarova svatba".

Všechny tři opery jsou dokladem Mozartovy geniality a svědectvím o době, ve které žil a působil. Sám Casanova prý dokonce upravoval libreta pro Mozarta. Není proto náhodou, že nejslavnější árie ze jmenovaných oper zazněly právě při večerním koncertu Hradozámecké noci.

Nejlepší z nejlepších árií si připravili sólisté opravdu povolaní. Vystoupila okouzlující a podmanivá operní pěvkyně Inna Davidenko, oblíbená i uznávaná milovníky operního zpěvu. Mužským protějškem ve zpěvu jí byl sólista Severočeského divadla Serguei Nikitine, za klavír usedla Irina Lorents. Hrála skvěle.

Ve Valdštejnském sále

V prostorách Valdštejnského sálu duchcovského zámku navíc byla jedna árie lepší než druhá. Člověk měl občas pocit, že se ocitl v době krinolín a Casanovova dvoření, že mu za zády sedí sám Mozart.

Působivý zpěv střídaly taneční kreace v choreografii Vladimira Gončarova, špičkového ústeckého baletního mistra, držitele Ceny Thálie a čerstvého držitele Ceny hejtmana Ústeckého kraje za přínos v oblasti kultury. Se Simonou Christianovou, členkou baletu ústeckého divadla, předvedli ukázky od menuetu, přes nádhernou jemnou lyrickou ukázku „Concerta" až po bláznivou „Casa Novu". Zvlášť ta vyloudila úsměv na tvářích diváků, i ona přispěla k jejich dobré náladě. Není tedy divu, že ji umělci museli zopakovat ještě v přídavku, když celý sál vestoje děkoval přítomným umělcům.

Byl to nádherný večer. Nadšené publikum si mezi sebou sdělovalo zážitky z představení, zde některé jsou.

Radši než na bitvu

Marcela Ivančová z Ústí prozradila, že si nemohla nechat ujít tuto akci. A to i přesto, že ji známí přemlouvali k účasti na oslavách 200. výročí bitvy u Chlumce.

„Všichni umělci byli úžasní, po každé skončené árii si člověk myslel, že už nic lepšího nemůže slyšet, a ejhle. Jedna byla lepší než druhá." Nadchly ji také baletní ukázky: „Atmosféra zámku je důležitá, je to docela jiné než přímo v divadle. Vladimir Gončarov nejenže krásně tančí, ale má svůj prožitek a cit vepsaný ve tváři. O to více je to pro mě obohacující zážitek."

I další oslovení byli nadšeni, superlativy nešetřili. „Bylo to skvostné. Mozartovy melodie mi budou dlouho znít v uších, asi dnes jen tak neusnu," tvrdila Jaroslava Kletečková. A Jiřina Čechurová, která ji na koncert doprovázela, chvějivým hlasem dodala: „Prostě úžasné…"

„Práce s kastelánem na Duchcově je úžasná. No a Mozart je pro mě klasika, mám ho moc rád," říká Vladimir Gončarov. „Užil jsem si to na zámku i se svou ženou Innou, krásně zpívala, bylo to nádherné," je nadšen sólista baletu.

Zámek mi pomáhá

„To prostředí zámku mi obrovsky pomáhá. Beru si pro sebe všechny podněty, které mi zámek dává, jeho historii. Ta mění člověka a utváří ho podle svého, tak to alespoň cítím," vysvětluje Gončarov.

Pořad „To nejlepší ze tří Mozartovských oper" připravila pro návštěvníky Duchcova správa zámku Duchcov s místním Kulturním centrem za podpory Ústeckého kraje.

Zpěv: Inna Davidenko, Serguei Nikitine, tanec: Simona Christianová, Vladimir Gončarov, průvodní slovo: Tomáš Christian Brázda, choreografie: Vladimir Gončarov a klavírní doprovod: Irina Lorents.

Zpracovali Ladislava Prokůpková a Radek Strnad