VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel: Divadlo v Děčíně patří k těm nejkrásnějším

Děčín - Rozhovor s ředitelem děčínského divadla Jiřím Trnkou o první polovině divadelní sezóny 2011/2012. Jaká byla?

23.1.2012
SDÍLEJ:

Jiří Trnka.Foto: DENÍK

Co vůbec považujete za důležité „parametry“ pro zhodnocení první poloviny divadelní sezóny?
To může být z hlediska zainteresované osoby, kterou jsem, velmi subjektivní. Objektivní mohu být pouze v řeči čísel. A potom, vezmu-li si třeba listopadová čísla, je divadlo přesně tam, kde má být. Celkové náklady na program divadla činily 830 tisíc, tržba ze vstupného činila 750 tisíc a loga firem, která jsou uváděna u jednotlivých programů, tedy sponzorské peníze, to představovalo v listopadu 70 tisíc korun. Program divadla byl tedy v listopadu objektivně vzato na nule a provozní dotace pokryla čistě provoz – tedy energie, platy zaměstnanců, opravy atd. Tak to má být.

Subjektivně vzato mám z našeho programu radost. V první půli sezóny jsme měli mnohokráte vyprodané divadlo a několikrát jsme zažili aplaus ve stoje, který je jasným ukazatelem spokojenosti našeho publika. Poprvé v historii děčínského divadla jsme zažili aplaus ve stoje na dopoledním studentském představení – bylo to na Gogolových Hráčích s Michalem Dlouhým, a to je pak skutečná radost. Přišlo mi také několik mailů a zažil jsem několik osobních poděkování za skvělý program divadla. Těší mě to, ale zároveň velmi zavazuje do budoucna.

Kolik má o divadlo a potažmo o divadelní předplatné zájem diváků?
I v této ekonomicky nelehké době máme stále přes tisíc předplatitelů, a to jsem před začátkem sezóny nečekal, prognózy byly velmi chmurné, ale Děčíňáci jsou prostě svému divadlu věrní – a to je skvělá zpráva.

Můžete nějak srovnat Děčín s obdobně velkými městy?
Takové srovnání bude vždy pokulhávat. Existuje řada podobně velkých měst, kde se divadelní nabídka ani zdaleka nemůže porovnávat s Děčínem a kde o divadlo není takový zájem. Na druhou stranu třeba Uherské Hradiště, které má svůj vlastní herecký soubor, má 8 tisíc předplatitelů – a to nemají ani pražská divadla… Je to město od města a Děčín na tom vůbec není zle.

Jsme v něčem odlišní?
Zásadně se lišíme divadlem samotným. Máme krásné divadlo, které nám závidí i pražské soubory. Bez nadsázky – Děčín vlastní jedno z nejkrásnějších divadel v celé republice. Pak také žánrová pestrost a vysoká kvalita nabízeného programu je nadstandardní. Například jsme jediná stagiona v České republice s předplatitelským cyklem studiových inscenací.

Daří se všem skupinám stejně?
Ne, to samozřejmě nikoliv. Největší zájem je tradičně o „éčko“, tedy exkluzivní herecké tváře. Dobře si vede hudebně-zábavní divadlo D2, klesá však zájem o moderní divadlo D3 a ačkoliv mírně posiluje klasické divadlo, stále je D1 nejslabší z činoherních skupin. Klub přátel hudby se smrskl již na pouhou stovku předplatitelů a tento klesající zájem o vážnou hudbu mě vůbec netěší. Skupina S – studiovky – ta je stále ještě v plenkách.

Proč mezi diváky klesl zájem o D3? Není to škoda zejména pro samotné publikum?
On to není žádný velký problém. Máme cirka o patnáct předplatitelů méně než vloni a i tak se některá představení úplně vyprodají.

Nicméně o skutečně moderní a často intelektuální divadlo tady stále ještě není tak velký zájem jako ve velkých městech. Ale já jsem spokojen, když jsou Dejvice vyprodány po střechu a na Hradecké Ještěry Davida Drábka přijde dvě stě lidí. To je v pořádku. Vtip je v tom, že oblastní divadla jsou někdy mnohem kvalitnější než leckteré pražské soubory. Ale i tady vím o řadě diváků, kteří rozumí tomu, že když tu hrají Bezruči z Ostravy, bude to prostě pecka. Umí to rozlišovat. Poznají kvalitu. Je to ovšem menšinový divák. To ale platí všude, nejen v Děčíně.

Ke změnám došlo také při výběru inscenací do skupiny S.

Tahle skupina si podle mě svoje diváky pomalu přitáhne. Kolikrát je škoda uvádět ty hry před tak malým publikem. Vloni, kdy jsem s touto skupinou začínal, jsme uvedli deset scénických skic ze Švandova divadla. Letos bereme sedm regulérních studiových inscenací od sedmi různých českých divadel. Je to zásadní dramaturgický posun. Studiovky jsou českým divadelním fenoménem už čtyřicet let. Své studiové scény mají dnes i Vinohrady a Národní divadlo. Je to moderní trend. Kdyby nebylo sponzora pana Klaudyho, nemohl bych letos tuto skupinu otevřít s tak velkorysým programem, který v ní uvádíme. Třeba Noc oživlých mrtvol z Hradce a Drama v kostce ze Studia Studia Yosilon – to bychom si bez finanční pomoci pana Klaudyho vůbec nemohli dovolit. Loga našich sponzorů, která všude uvádíme – to je naše specifická děčínská cesta ke kvalitnímu programu. Bez těchto peněz by prostě toto divadlo nemohlo mít takový program, jaký má. Nemohu je zde všechny jmenovat, ale stačí se kouknout na naše programy, kolik skutečných děčínských patriotů nás podporuje.

Co vám, jako řediteli divadla, v současné době dělá největší starosti?
V roce 2011 se do těžkých finančních problémů dostalo kino Sněžník. Přestože rada města tento problém reflektovala a kinu v kalendářním roce 2012 navýšila dotaci, kritickou situaci z roku 2011 to zpětně vyřešit nemůže. Kino skončilo s velkou ztrátou a ta musí být bohužel pokryta z divadelních peněz, protože jsme již tři roky jedna organizace se společným účetnictvím. A jestliže jsme v posledním roce a půl byli nuceni provádět rozsáhlé opravy v kině, aby bylo provozuschopné, nyní, když nutně potřebujeme opravit záložní zdroje v divadle, je investiční fond zcela vyčerpán a já skutečně nevím, kde na to vezmu peníze. A to mě samozřejmě trápí, protože v těch nejčernějších variantách jsem připraven i k uzavření některé z předplatitelských skupin, abych prostě ušetřil peníze. Ale třeba se někde objeví řešení. Pevně v to věřím.

23.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení