Pod pokličku dávné historie děčínského zámku mohou lidé zcela poprvé nahlédnout díky nově otevřené výstavě Nálezy ze staré věže. Jméno výstava dostala podle místa objevu nálezů. „V zámeckých prostorech budou k vidění unikátní archeologické nálezy ze třináctého století, tedy ještě z doby samotného počátku děčínského hradu. Nálezy jsme ještě nikdy nevystavovali, a to ani z předchozích výzkumů,“ řekl archeolog z mosteckého ústavu archeologické památkové péče Petr Lissek.

Ze střípků poskládané a s pečlivostí slepené barokní talíře, kameninové džbány a jiné kuchyňské nádobí rovněž bude součástí výstavy. „Jednu výstavní místnost jsme zcela věnovali zámecké kuchyni. Aby si lidé lépe dokázali představit prostředí a atmosféru barokní zámecké kuchyně, připravili jsme kromě vystavených nálezů, také ukázkově prostřený stůl doplněný dobovou videoprojekcí, jak to mohlo v takové kuchyni vypadat,“ uvedla ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková.

Malí archeologové

Samotnému centru výstavní místnosti dominuje kamenné vřeteno středověkého točitého schodiště ze staré věže, kterou archeologové objevili vloni v létě. „Mezi významné nálezy patří i ukázka žebra gotické klenby z kaple svatého Jiří, která se původně nacházela v jižním zámeckém křídle,“ řekl ústecký stavební historik David Otáhal.

Na výstavě si i malé děti mohou zkusit, jaké to je být archeologem. „Do místnosti jsme navezli písek, do něhož jsme ukryli úlomky nálezů a střepů z keramických nádob či barevné skleněné kameny. Děti tu mají připravenou motyčku a jiné nástroje, které používají skuteční archeologové při výzkumech,“ popsala dětský koutek ředitelka děčínského zámku. Malí archeologové si budou moci podle pokynů i zaznamenat na připravený papír místo nálezu a svůj objev nakreslit.

Unikátní výstavu si veřejnost může prohlédnout do konce března. Pak se nálezy odvezou do děčínského muzea, kam podle zákona patří. „Může se však stát, že se s vedením děčínského muzea domluvíme a archeologické nálezy zůstanou na zámku jako trvalá zápůjčka,“ uvedla Iveta Krupičková.

Ředitel děčínského muzea Milan Rosenkranc řekl, že nevidí problém se s vedením zámku dohodnout o dlouhodobé zápůjčce archeologických nálezů. Nicméně však předměty nejdříve musí převzít muzeum a zapsat nálezy do sbírkových knih a zaevidovat je do centrální evidence sbírek.