Z osmi uchazečů vybrala dvaatřicetiletého ředitele Městského divadla Děčín Petra Michálka. Má nahradit ve funkci Antonína Sobka, který zlínskou scénu v příští sezoně opustí.

„Chtěl bych, abych se Zlín stal pro mě i pro celou moji rodinu novým domovem. Co se týká divadla, byl bych rád, kdybychom společně dokázali otevřít jeho dveře dokořán,“ řekl nový principál.

Michálek vystudoval na Janáčkově akademii múzických umění divadelní dramaturgii. Poté působil jako herec a dramaturg brněnského divadla Polárka. Věnuje se také překladům her a režii.

Pět let stojí v čele děčínské scény. „Momentálně mám pocit, že svůj hlavní úkol jsem v Děčíně splnil. To byl také hlavní motivační prvek, proč jsem se začal porozhlížet po něčem jiném,“ uvedl Michálek.

Zprávou o jeho přijetí byl potěšen ředitel uherskohradišťského Slováckého divadla Igor Stránský. „Je dobře, že v čele divadla bude člověk z branže. Protože když je tam úředník, je to začátek konce. Těším se na vzájemnou plodnou a vstřícnou spolupráci,“ vzkázal do Zlína.

Stejného názoru je i pravidelný návštěvník zlínské scény Petr Sucháček z Újezdu u Valašských Klobouk. „Musím říct, že jsem rád. Nový ředitel snad bude novým impulsem, který pomůže k uklidnění uvnitř divadla. Herci se tak konečně budou moci soustředit na svoji práci,“ řekl.

Reakci současného šéfa divadla Antonína Sobka se Deníku nepodařilo získat. Po své mluvčí Haně Šmardové pouze vzkázal, že mu ještě nic nebylo oficiálně oznámeno, a proto se nebude vyjadřovat.

Petr Michálek do nové funkce nastoupí v červenci 2010.

ROZHOVOR

Městské divadlo Zlín očekává příchod nového ředitele. Devítičlenná komise o něm rozhodla ve čtvrtek večer. Z osmi uchazečů vybrala dvaatřicetiletého ředitele Městského divadla Děčín Petra Michálka. Má nahradit ve funkci Antonína Sobka, který zlínskou scénu v příští sezoně opustí.

Definitivní rozhodnutí padne v lednu, kdy volbu komise schválí či zamítne Rada města Zlína. „Bude to jen formalita. Komise byla složená ze samých fundovaných lidí, kteří se jednohlasně shodli na panu Michálkovi,“ řekla zlínská primátorka Irena Ondrová.

Pro Petra Michálka není zlínská scéna neznámým prostředím. Už coby student pátého ročníku divadelní dramaturgie na JAMU v ní působil na pozici dramaturga.

Jaké převládaly bezprostřední pocity poté, co jste se dozvěděl, že jste zvítězil?

Určitě radostné. Do konkurzu jsem se přihlásil proto, že jsem chtěl přijmout tu obrovskou výzvu, kterou zlínské divadlo bezesporu je. Jsem rád, že se to podařilo. Ale stále je to zatím v uvozovkách jenom doporučení komise, které musí schválit Rada města Zlína.

Děčín není zrovna za rohem. Dozvěděl jste se o konkurzu sám nebo vás někdo oslovil?
Informaci jsem dostal od uměleckého šéfa zlínského divadla Petra Veselého.

Jakou koncepci jste komisi nabídl?
Velmi rád ji zveřejním. Ale až poté, co Rada potvrdí nebo nepotvrdí doporučení komise.

Alespoň nastiňte…
Nechci ředitelovat pouze z ředitelny. Chci se potkávat, komunikovat. Byl bych rád, kdyby se divadlo stalo hybatelem a inspirátorem společensko kulturního dění na Zlínsku. Proto je pro mě osobně také podstatné být ve Zlíně doma. Opravdu si myslím, že má-li v dnešní době regionální divadlo přežít, tak zkrátka a dobře musí otevírat své dveře naprosto dokořán. To je jeden z hlavních motivů mé koncepce.

Evidentně se vaše koncepce líbila, protože pro vás hlasovali všichni členové komise.
Z toho mám nesmírnou radost, protože všech členů si velmi vážím.

Primátorka Ondrová řekla, že rozhodnutí Rady už bude jen formalita. Pakliže se budeme bavit o tom, že budete zvolen, kdy se seznámíte se souborem?
Do značné míry ho znám, protože jsem v něm za dob studií rok působil. Ale k vaší otázce. Setkání se souborem bude jedno z prvních bezprostředně po mém nástupu.

Měl jste možnost vidět nějakou jejich inscenaci z poslední doby?
Ve Zlíně jsem byl v době celého konání přehlídky Naráz a kromě pohádky Jak šlo vejce na vandr jsem viděl všechna představení.

Jaký jste z nich měl pocit?
Potvrdil jsem si to, co vím. Zlínský soubor je velmi kvalitní a velmi vyrovnaný.

Na děčínské scéně jste působil pět let. Jaké bude loučení?
Těžké. (Úsměv.) I tady jsem totiž v tuto chvíli doma. V Děčíně máme mnoho přátel. Ale momentálně mám pocit, že svůj hlavní úkol jsem v Děčíně splnil. To byl také motivační prvek, proč jsem se začal porozhlížet po něčem jiném. Potřeboval jsem další výzvu. Momentálně ji vidím ve Zlíně.

Výzva nepřinese změnu jen vám, ale celé vaší rodině. Co říkají vaši blízcí na stěhování přes celou republiku?
Vítají to. Já myslím, že pro naši generaci stěhování se za prací není ničím neobvyklým. Navíc žena je z Brna a má kořeny až na Slovensku, takže se vlastně bude vracet. (Úsměv.)

Jste nejen ředitelem, ale také hercem, dramaturgem a režisérem. Budete chtít ve Zlíně uplatnit i tyto své profese?
To byl další důležitý bod mé koncepce. Já jsem se do Zlína nehlásil proto, abych si tam plnil své nenaplněné dramaturgické a režijní ambice, ale abych řídil divadlo. Tento proces, což možná některé překvapí, po své pětileté zkušenosti v Děčíně považuji za vrcholně tvůrčí proces. Našel jsem se v něm, velmi mě baví a uspokojuje.

Necítíte svůj věk na vedoucí pozici jako handicap?
Já ne. (Smích.) Jestli ostatní, to nevím. Ale upřímně řečeno, na tuto roli jsem ze svých působišť již zvyklý. A nikdy to zatím nebyl problém.

Od nového ředitele všichni podřízení očekávají nějaké změny. Jaké chystáte vy?
Když dovolíte, na tuto otázku vám odpovím až poté, co bude jisté, že nastoupím do zlínského divadla.

Co je podle vás největší předností a naopak bolestí Městského divadla Zlín?
Přednost už jsem zmínil. Vysoce kvalitní a vyrovnaný herecký soubor. Největší bolestí je podle mého názoru komunikace s divákem. Tím nemám na mysli pouze marketing, ale zkrátka vnější vztahy jako takové.

S největší pravděpodobností bude zlínské divadlo od další sezony vaší novou domovskou scénou. Co byste jí popřál do nového roku?
Všem zaměstnancům i publiku přeji, aby i v roce 2010 věděli a cítili, že divadlo ve Zlíně má smysl.