VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové Radosti života představí Katapult živě u Labe v Děčíně

Děčín – Městským slavnostem v Děčíně bude v sobotu hrát své hity také legendární Katapult.

14.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Bartovský Ota

Olda Říha, kytarista, zpěvák a autor písniček české hard rockové legendy Katapult, má Děčín rád. Představil se zde se svou zmrtvýchvstalou kapelou už krátce po jejím startu a  vrací se poté, co se svými mladými novými spoluhráči natočil a vydal nové album „Radosti života“ (Supraphon 2010). Bylo tedy o čem mluvit. Vždyť třeba její hit – Říhovu písničku „Láska na první pohled“ – nazpíval na LP v roce 1975 Jiří Schelinger!

Prozraďte, jak zásadní je nové CD „Radosti života“ v historii kapely?
Katapult má celoživotní prokletí, pro něj je každá deska stěžejní. Bylo to tak už u první LP, šli jsme na trh rovnou s ním – a ještě bylo živé. Další deska „Katapult 2006“ byla stěžejní, protože se ten úspěch musel potvrdit. Pak nás zakázali na šest let a první deska po zákazu opět byla stěžejní, protože jsme se přes ni pokusili vrátit na špičku populární muziky. Další deska byla opět živá, pak přišel pád komunismu a my byli znovu na začátku. I CD Chodníkový blues bylo stěžejní – první deska ve svobodným světě. Pak najednou Katapult 30 let – Zlatá deska. Mám pokračovat?

Ne, to není třeba.
Takže když teď po pěti letech konečně vydáváme novou desku, tak je samozřejmě zase stěžejní. Ale o to stěžejnější, že přichází v době znovuzrození, zmrtvýchvstání. A to doslova!

A to je o těch radostech života.
Jo, radosti života jsou o všem. O energii, o lásce, o emocích, o vzteku i vraždách, podvodech… Život se skládá z tisíce věcí a já mám pocit, že na nové desce „Radosti života“ z nich máme hodně.

Co už jste s mladíky, kteří nahradili vaše zesnulé kolegy, zažil? Hrát teď s nimi – je to velká síla?
Je to obrovská síla, třeba Andy Budka, náš baskytarista, chodí a říká: „Žiju v pohádce.“ Já bych to spíš nazval tou silou, to je i moto naší desky: „Nikdy se nevzdávej a štěstí si tě najde“.

Hodně jste se těšili do studia?
Hodně, to je slabý slovo! Těšili jsme se jak malí kluci. Já když kluky objevil a zjistil, že hrají jako bohové, mají bluesový cítění a repertoár Katapultu znají, oznámil jsem jim, že natočíme desku. S repertoárem jsem si hlavu nedělal, sáhl do archivu pro písničky, které už chystáme deset let.
Rozhodli jsme se točit tři měsíce vždy po pár dnech mezi koncerty, nakonec jsme ale litovali: CD bychom totiž nahráli za 10 dní! Bylo v nás tolik nadšení a energie, jako třeba v Led Zeppelin, kteří v 60. letech natočili LP za 3 dny.

Bylo důležité vyzkoušet si nejdřív nové písničky na koncertech?
O tom jsme ani nepřemýšleli. Ale nakonec jsme to napětí nevydrželi a už před natáčením jsme začali hrát živě novinky Láska na první pohled a Casablanca. Sice jen pro své srdce, ale lidi šíleli. Tak jsme si ověřili, že jdeme správnou cestou.

Které novinky v Děčíne uslyšíme?
Minimálně tři, máme jen hodinový koncert plus přídavky. Určitě Lásku na první pohled, s ní má náš basák Andy, kterej ji zpívá, obrovskej úspěch. Pak Casablancu i Metrosexuála a mezi přídavky Když, která nové CD otevírá.

A až bude vznikat nový výběr hitů od Katapultu, která z písniček z desky „Radosti života“ tam určitě musí být?

Je předčasné o tom mluvit. My žijeme v úžasu, že je ta deska tak pěkná, hezká a dobře poskládaná, že se ty písničky úžasně zařazují mezi naše klasický fláky. To je pro nás důležité, vždyť i kapela jako Rolling Stones vydá CD a nové věci z ní hraje vedle starých hitů.
Když dnes začneme hrát Metrosexuála, lidi zpívají refrény – prostě se to podařilo. Přesto je předčasný říkat, co bude hit. Když já řeknu, co jím bude, většinou to není pravda. O tom rozhodnou lidi.

Je úvodní písnička CD Radosti života „Když (srdce puls)“, v níž zpíváte o blues a kytara teskní, i rozloučením s vašimi zesnulými spoluhráči?
Lehce jste narazil na její podstatu. Její příběh vznikl po jednom z koncertů, na kterém jsme se loučili s naším zesnulým baskytaristou Dědkem. Na základě těch emocí…
To byl první příběh, který mě zaujal, a tak jsem okamžitě volal jeho autorovi Aleši Hrbkovi z Brna, promotérovi koncertů, aby psal dál.
V podstatě tedy máte pravdu, vznikla z emocí a stala se poctou mým spoluhráčům.

Aleš Hrbek se vám trefil do noty, že?
Přesně. Napsal ty příběhy, jako bych je psal já sám, srdcem. Proto od něj máme na desce šest písniček.

V závěru hitu „Když“ zní kytara ze Satisfaction, velkého hitu Rolling Stones. Proč tam je?
To vzniklo spontánně, když jsme točili živě ve studiu. Byl to momentální nápad, najednou jsem začal hrát riff Stonů, čímž jsem kluky úplně vyděsil. Říkal jsem si, „pak tu Satisfaction odmažeme“… Ale když jsem si to poslechl, došlo mi, že to byla asociace na naši první stříbrnou desku nahranou živě na koncertě, kde jsem zase z ničeho nic začal hrát Smoke on The Water od Deep Purple. Kruh se uzavřel, protože jsem po 35 letech vzdal hold velkejm Stonům. Provázejí mě celej život.

Překvapilo mě, že vaši spoluhráči Andy Budka a Ondřej Timpl nemají na CD autorský podíl. To přijde?
Nepřijde, oni nemají autorské ani sólové ambice. Ale je zbytečné je do něčeho nutit, není to potřeba. Jsou to muzikanti, kteří jsou přirození, nepřetvařují se, senzačně hrajou – ambice je nerozptylujou. Nejdou po slávě ani po penězích, nejdou po tom, aby napsali hit….

Autor: Radek Strnad

14.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda kamionu u Jiřetína po Jedlovou.
5

FOTO: U Jiřetína skončil kamion v příkopu

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Problémové domy v Děčíně „srovná“ zákon

Děčín – Zneužívání sociálních dávek a vyloučeným lokalitám, nejen na Děčínsku, by mohl být brzy konec. Od 1. června vyšla totiž v platnost novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ta městu dovoluje vydat opatření na určité domy, kde se pak nově příchozím nájemníkům nebudou vyplácet doplatky na bydlení.

Rozkrývá dotační podvody, teď zřejmě půjde před soud

Ústecký kraj – Leo Steiner poukazuje na rozsáhlé dotační machinace v kauze ROP Severozápad už pět let. Jako odborník na evropské fondy pracoval na Úřadě regionální rady Severozápad, kde se porcoval medvěd evropských peněz.

FOTO: Řidička s dcerou se zachránily před plameny

Varnsdorf - V pondělí dopoledne projížděla osobním autem řidička s dcerou městem Varnsdorf. Během jízdy se začal z motoru valit hustý kouř do kabiny.

S mostkem v Pivovarské ulici už brzy začneme, slibuje ŘSD

Děčín – Již téměř dva měsíce je uzavřen mostek na Pivovarské ulici. A již téměř dva měsíce na něm nikdo nepracuje. A to i přesto, že doprava v Děčíně je i kvůli jeho uzavření ještě komplikovanější.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies