Na letošním podzimním albu „Soukromá elegie" (Supraphon, 2014) má Luboš Pospíšil se svou partou 5P možná víc autorů písniček, než u něj bývá obvyklé. I na to jsme se v rozhovoru ptali zpěváka, který na jaro plánuje rozsáhlejší hraní než „jen" těch pár letošních koncertů s kapelou na severu Čech.

Zvířata znám dlouho

Písničku „Mám sto chutí", tedy její text, pro vás napsal Tomáš Belko ze skupiny Sto zvířat. Byl tradičně vtipný? A na co vlastně máte sto chutí?
Ten dotyčný v té písni zve slečnu do svého obydlí…
Ale s Tomášem Belkem jsem se seznámil jako s posledním členem skupiny Sto zvířat, protože s ostatními se znám už dlouho. Ale je to dobrá parta a momentálně dělají dobré věci.

Zpěvák Michal Hrůza vám napsal hudbu k textu „Starý pár" od Jana Sahary Hedla. Strefil se vám Michal přesně do nálady vašich písniček? Proč jste ho vlastně oslovil?
Ten text jsme měl dlouho, on není napsaný v současné době. Vznikl už před x roky. Saharova slova jsem si zkoušel zhudebnit sám, ale nebyl jsem s ním spokojen. Tak jsem hledal autora, aby mně to vyšlo a sedělo líp. Nakonec jsem se dostal k Michalovi Hrůzovi, přes Ondru Fencla, a myslím, že on to uchopil dobře. Protože Starej bar, píseň o starých lidech, nebral jako píseň smutnou, ale lehkou. A to mě na tom nejvíc bavilo.

Třikrát Pavel Šrut

Kterých písniček z alba si nejvíc ceníte? Soudil bych, že těch Šrutových, ale mohu se plést…
Ono je to s Pavlem Šrutem složitý, neboť je dlouhodobě nemocný. Byl bych rád, kdyby byl na desce zastoupený víc, ale opravdu to nebylo možný. Z jeho textů je tam jen jeden novější, Už vyplouvám, Karino. K ostatním dvěma, Bydlet! a Pán hospod Hospodin se vracím.

Obal alba Soukromá elegie.Od Pavla Šruta zpíváte už text „Já píšu vám, Karino". Má jich o Karině víc, celý cyklus?
Jestli jsou i dvě písničky cyklus, pak má celý cyklus. (smích)

Písničku Tak navštiv bar prý hudebně inspirovali britští Jethro Tull, kapela divokého flétnisty Iana Andersona. Máte tuto skupinu rád?
Tak jistě, já mám rockovou klasiku samozřejmě rád a Jethro Tull jsou jedním z hlavních pilířů. Ale to není jednoznačný, že je ta hudební inspirace přímo od nich. Protože já jsme měl tuhle píseň koncipovanou původně jako barokní nebo historickou. Ale to, že Pepa Lábus napsal takový text, tak mi to najednou šlo dohromady s tou nedávnou současností Jethro Tull.

Teplice: srdeční bod

V listopadu jste hrál v Jazz Clubu Teplice, a zdaleka ne poprvé. Rád se tam vracíte, je to pěkné místo pro vás?
Jazz Club Teplice na zámku je prostor, který je ještě docela mladý. Já byl víc zvyklý na ten starý teplický jazz club. Ale ti lidi, kteří ho dělají, Jara a tak, jsou bezvadní, starají se… Takže tam ta atmosféra zůstává, přenesla se i do nových prostor. A to je důležitý, že dál zůstává v těch lidech. Nicméně v Teplicích hrávám i na jiných místech. Tohle město je jeden z mála mých srdečních bodů v republice, kam jezdím nejvíc.