VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledá se nový šéf Činoheráku

Ústí nad Labem - Přeměna statusu Činoherního studia (ČS) v obecně prospěšnou společnost se blíží. Nese to s sebou i vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele legendárního divadla. Po letech by tak mohl z čela střekovské scény odejít Jaroslav Achab Haidler. Souboru se to ale příliš nelíbí.

25.6.2008
SDÍLEJ:

Jaroslav Achab HaidlerFoto: DENÍK/Marie Pihrtová

Město totiž rozhodlo, že založí k 1. září obecně prospěšnou společnost Činoherní divadlo města Ústí nad Labem. „Radní souhlasili se zakládací listinou Činoherního divadla, s uvolněním částky ve výši 50 tisíc korun za účelem provedení peněžního vkladu do této společnosti a se jmenováním zástupců města v její dozorčí radě,“ uvedl mluvčí města Milan Knotek. Zároveň rada vyhlásila výběrové řízení na funkci ředitele. „Schválili znění inzerátu výběrového řízení, jmenovali sedmičlennou komisi pro toto řízení a uložili náměstku primátora Janu Řeřichovi předložit návrh zastupitelům,“ dodal Knotek s tím, že řízení by mělo být zorganizováno tak, aby byl nový ředitel jmenován s účinností od 1. září.

Do výběrového řízení se hodlá stávající ředitel Haidler přihlásit, což včera potvrdil Deníku. Zatím prý ale neví, co komisi nabídne. „Hodně záleží na tom, o co se budou zasedající zajímat a na co se mě budou ptát. Určitě se ale do konkurzu přihlásím. Motivuje mě hlavně přesvědčení, že až dosud se Činoherní studio za odvedenou práci nemuselo stydět. Alespoň tedy nevím, co jsme dělali špatně,“ řekl Haidler.

Pokud by neuspěl, ještě neví, co bude dělat dál. „Je to prostě hrozně moc dopředu. On ale člověk bez divadla nevydrží. Činoherák je naše společné mimino a určitě mu nedám kopačky jen proto, že konkurz nedopadne dobře. Nechci tu ale mít žádnou svou trafiku, takže to záleží hodně na dohodě uvnitř souboru,“ dodal.

Členové hereckého souboru nejsou zrovna nadšeni z možnosti, že by měl Achab z divadla odejít.

„Já stojím za Achabem. Je to výjimečná osobnost i báječný kolega, vážím si ho. Mám ho velice ráda. Jestli už nebude ředitelem, tak mi to bude velice líto. Jsem v Činoherním studiu i kvůli němu,“ vyjádřila pocity souboru například herečka Nataša Gáčová.

Obdobně smýšlí další člen souboru, Jan Plouhar. „Ten, který tam dnes je, svou práci dělá natolik dobře, že nevím, proč by měl vlastně odcházet. Pokud se do výběrového řízení přihlásí, určitě mu budu držet palce,“ řekl.

Že by měl Achab zůstat ve své funkci, si ovšem myslí i stávající vedení střekovského obvodu, ačkoliv jinak nemá divadlo na starosti. „Znám Achaba už moc dlouho a mám k němu svůj vztah. Je to mimořádný člověk a já si vůbec nemyslím, že by to byl špatný ředitel. Je i výborný herec,“ řekl starosta Střekova, Vlastimil Žáček. „Díky tomu, že je Achab Achabem, je podle mě přesně tou správnou osobností pro Činoherák. Měl by se do výběrového řízení určitě přihlásit,“ doporučil.

Navržený název nového divadelního subjektu je dočasný. „Názvy společností totiž nemohou být v Obchodním rejstříku stejné jako názvy organizací, tedy p. o. ČS a o. p. s. ČS,“ vysvětlil mluvčí města Knotek.

Proto město zvolilo jako nový název Činoherní divadlo města Ústí nad Labem, o. p. s. „Po zrušení příspěvkové organizace ČS, předpoklad je duben 2009, dojde i ke změně názvu o. p. s. zpět na Činoherní studio města Ústí nad Labem,“ dodal Knotek.

Založení o. p. s. Činoherní studio Ústí nad Labem s účinností od 1. září a transformaci příspěvkové organizace ČS na obecně prospěšnou společnost, formou prodeje s účinností od 1. ledna 2009, schválilo ústecké zastupitelstvo už letos v dubnu.

Autor: Janni Vorlíček

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DSA. Ilustrační foto.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Doubice - Takhle ke konci prázdnin se najednou objevují zprávy o tom, že skoro všude je moc turistů.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Pozvánky na koncerty, výčet zásahů městských strážníků nebo exkurze na Pravčickou bránu v doprovodu strážců přírody. Přečtěte se přehled událostí na Děčínsku.

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení