Již 47. ročník hudebního klání Virtuosi per musica di pianoforte v pátek 21. listopadu v Severočeském divadle v Ústí bezkonkurenčně vyhrála talentovaná Elizaveta Klyuchereva, školačka z Moskvy. Mohutným potleskem a výkřiky bravo ocenilo publikum strhující výkon této dívky. „Pomáháme si vzájemně," prozradila o sobě a své sestře Anastasiy, která letos v Pianoforte vyhrála ve II. věkové kategorii.

Hrajete od šesti let, pocházíte z umělecké rodiny. Jsou všichni její členové hudebníci?

(úsměv) Všichni jsou malíři. Ale hudbě se věnuje sestra.

Výmar? Neúspěch!

Bylo těžké vybrat repertoár pro ústeckou soutěž Pianoforte?

Ani ne. Byla jsme na soutěži ve Výmaru, hrála jsem tam úplně jiný program a za osm dní jsem připravila první a poslední skladbu, kterou jsem tu v Ústí hrála.

Jak jste dopadla ve Výmaru?

(posmutněle) Nedostala jsem se tam ani do finále…

Jak prožíváte své vítězství?

Jsem velmi šťastná.

Měla jste nějaký talisman? Co vám k výhře pomohlo?

To ne. Prostě jsem se jen tak bouchla do zad. Znamená to: „Dej se dohromady a ukaž se, co všechno umíš!"

Co vás v dohledné době čeká?

Teď budeme mít soutěž naší třídy v Moskvě a pak pojedu na soutěž do Ameriky.

Kdo má lví podíl na tom, že jste zde dnes vyhrála?

Mí blízcí, otec a matka.

Jaká byla pro vás zde v Ústí konkurence?

Nikoho z ostatních soutěžících jsem neposlouchala. Nevím, jaká tu byla konkurence.

Už nesmí soutěžit

„Elizaveta jako absolutní vítězka už nemůže příští rok v Pianoforte soutěžit. Přijede ale na úvod hrát v doprovodu symfonického orchestru," řekla hudební pedagožka členka poroty Irina Kondratenko z Prahy, původem z Litvy. To ona Deníku rozhovor s Moskvankou překládala, sama má diplom jako nejúspěšnější česká pedagožka soutěže. První cenu vyhrály její studentky Rozálie Stoklasová a Sára Smoliarová, obě získaly i speciální ceny. Počítala, kolik jsme z Evropy a z Ameriky přivezli do ČR cen. „Jen za poslední tři roky jich bylo sto dvacet. Učím na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na Hudebním gymnáziu města Prahy. A dnes jsme tuto cenu získali v Ústí do třetice všeho dobrého." (úsměv)

A jak vnímali výkon absolutní vítězky nebo i dalších soutěžících důležití lidé soutěže či návštěvníci v sále?

Klavírní virtuóz Martin Kasík, předseda poroty:

„Výkon absolutní vítězky byl snad ještě lepší než na soutěži. Ti nejlepší soutěžící ještě nabije energie publika v sále. Jsem naprosto nadšený. Kdyby každý ročník Pianoforte vypadal takto, máme postaráno o mezinárodní hvězdy. Vítězka má talent zvukový i technický, má od Pánaboha všechny možné dary a využívá jich maximálně."

Radek Vonka, ředitel soutěže Virtuosi:

„Vítězka je úžasná, jak řekl předseda poroty, je to hotová klavíristka. V této dětské kategorii je to jistě už nyní výjimečná osobnost.

Obdivuji děti, které mají talent a nepromarní ho. Hrají, soutěží a nepotulují se jen tak po ulici. Letos mě uchvátil i výkon temperamentního Tsotne Sidamonidze z Gruzie. Výkony jeho a vítězky byly naprosto excelentní. Soutěži vůbec se dobře daří, soutěžících přibývá, a tak věřím, že nám sponzoři, kteří letos věnovali i drahá nahrávací zařízení či tablety, které děti potřebují, zachovají přízeň."

Irina Kondratenko, profesorka i porotkyně:

„Letošní vítězku bych učila ráda. Obohacovaly bychom se o zkušenosti navzájem. Má v sobě neuvěřitelné schopnosti a možnosti i potřebu je rozdávat. Jak říkal pan předseda, určitě o ní ještě uslyšíme. Má v sobě obrovskou energii, jde jí ze srdce. Když jde na pódium, její duch jde před ní a radost rozprostře po celém sále."

Řekněte, opravdu ve výkonu vítězky nebyly žádné chyby?

„To vám neprozradím. Důležitý je dojem, který na nás všechny udělala."

Michal Mašek, klavírní virtuóz z Ústí, pořadatel koncertů klasické hudby:

„Začínal jsem na Pianoforte v roce 1986 a končil v roce 1994 nebo 1995, já tuto soutěž prošel od začátku. Vyhrál jsem několik ročníků, ten absolutní byl až ten poslední ročník. Jak se ta soutěž změnila? Jak jsme dnes slyšeli absolutní vítězku, tak to byl výkon, který převyšoval o několik tříd všechny ostatní. Ale myslím, že těch výkonů, které byly tak profesionální, tu tehdy bylo daleko víc. Dnes byla volba vítěze jednoznačná, tam nebylo co řešit. A strhl mě dnes i Tsotne Sidamonidze z Gruzie, ten zase hrál celým tělem, celou duší. On a vítězka nejvíc čněli."

Ludmila, návštěvnice, divačka z ústecké Klíše:

Také pocházím z Ruska, jsem na vítězku pyšná. Nevydržela jsem sedět, hned jsme jí chtěla jít gratulovat. Jsem z ní nadšená, úplně vedle."

A technika na závěr

Už v pozvánce na soutěž Deník avizoval velkou letošní novinku soutěže, její přímý přenos. „Že jde Pianoforte s dobou, dokazuje, že poprvé za čtyřicet sedm let její existence zajistili pořadatelé živý přenos finálového dne i se závěrečným koncertem vítězů. Sledovalo ho přes šest set diváků, celková doba přehrávání byla 267 hodin," řekl pro Deník Roman Munčinský z Regionální televize - Ústí nad Labem.

„Ačkoli to byla první vlaštovka, stream byl úspěšný. Vznikl tak velký prostor, jak prezentovat tuto soutěž, ale i další nejen kulturní akce v Ústí nad Labem doslova po celém světě. Pořadatelé soutěže Virtuosi per musica di pianoforte, ústecká ZUŠ Evy Randové, totiž rozeslala odkaz na stream všem účastníkům tohoto klavírního klání. Mohli tedy sledovat přenos z ústeckého Severočeského divadla třeba i v Japonsku či v Moskvě," dodal Roman Munčinský.