VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za poslední dva roky jsem s fotbalem zažila neuvěřitelné věci

Starý Šachov – V současné době už není žádnou výjimkou, že fotbalové zápasy rozhodují i ženy. A zástupkyně něžného pohlaví se prosazují 
i na mezinárodní scéně. Mezi české naděje s píšťalkou patří také Petra Simmerová, která má pevné vazby ke Starému Šachovu.

9.2.2015 1
SDÍLEJ:

PETRA SIMMEROVÁ (vlevo) při rozběhání.Foto: Archiv Petry Simmerové

Sympatická sudí stále kráčí vzhůru, konkrétní cíle si však nedává. „Já osobně si žádné cíle do budoucna nedávám. Každý další zápas je pro mě velkou odměnou," přiznala v rozhovoru pro Deník.

Petro, můžete nám prozradit, jak a kdy jste se vůbec dostala 
k rozhodcovskému dresu?
Sportem číslo jedna byl v naší rodině vždy fotbal. Jako dítě jsem většinu času trávila na hřišti. Od svých třinácti let jsem fotbal začala hrát závodně. Bohužel před sedmi lety přišlo zranění kolene a já musela s aktivní kariérou skončit. Rozhodovala jsem se tedy, jak bych mohla u fotbalu zůstat. V té době byl i můj tatínek rozhodčí, proto jsem tuto profesi také zvolila. S profesí sudího jsem tady začala v roce 2009.

Co vás, krom toho, že jste nadále součástí kopané, na tomto povolání nejvíce lákalo?
V době, kdy jsem s tím začínala, mě lákal opravdu jen fotbal. Nedokázala jsem si život bez něj představit. Chodila jsem se na zápasy dívat, ale necítila jsem se dobře. Prostě jsem nebyla součástí hry. V současné době už vše vnímám jinak. Rozhodcování se stalo nedílnou součástí mého života. Poznala jsem díky němu spoustu úžasných lidí, přátel, procestovala spoustu měst a zemí.

Právě poznávání nových lidí a také cestování je asi pro vás to nejzábavnější, ne?
Asi ano. Nejvíce mě určitě baví právě poznávání jiných lidí. Ale nesmím zapomenout na adrenalin, emoce, nasazení hráčů – všechno to mě naplňuje.

Vy jste hrála fotbal aktivně. Kdo další z rodiny se kolem kopané motal?
Můj dědeček byl brankář, tatínek hráč, poté rozhodčí, nyní trenér. Od malička mě bral na všechny své zápasy. Stejně tak moje maminka a sestra jsou fotbaloví nadšenci. Fotbal jsem začala hrát v Žandově a poté přestoupila do České Lípy, kde se v tu dobu hrála druhá liga žen.

Vy jste začínala s praporkem jako pomezní sudí. Jak se dál vyvíjela vaše kariéra?
První kroky určitě vedly na pomezní čáru s praporkem. Brzy jsem se ale dostala i do pozice hlavní rozhodčí a získávala cenné zkušenosti. Svoji kariéru jsem začínala v okrese Děčín. Tenkrát mi vedení okresního fotbalu vycházelo maximálně vstříc a dá se říct, že kolegové v této době mi nejvíc pomohli. Samozřejmě největší podíl na tom měl můj otec (František Simmer – bývalý rozhodčí a předseda TJ KEMP Starý Šachov – pozn. autora).

Vzpomínáte si na svůj první zápas v roli rozhodčí?
Samozřejmě. V pozici asistentky to byl okresní přebor dorostu a v pozici hlavní rozhodčí pak o pár týdnů později zápas juniorek Sparta vs. Jihlava.

PETRA SIMMEROVÁ (vlevo) při rozběhání.Vy už jste rozhodovala zápasy v různých soutěžích. Byl mezi nimi podle vás nějaký zásadní rozdíl?
Nechtěla bych nějaké soutěže vyzdvihovat, nebo některé naopak hanit. Kdykoliv jsem byla delegována na zápas, tak jsem měla obrovskou radost. Samozřejmě s časem přicházely zápasy vyšší úrovně. V současné době působím 
v divizi mužů a ČFL. Zároveň také v první lize žen a druhým rokem také na mezinárodní listině.

Vy už jste ale pronikla i na mezinárodní scénu. To už je asi jiná káva než naše ligové soutěže, ne?
To, co jsem za poslední dva roky ve fotbalovém světě zažila, to je neuvěřitelné. Procestovala jsem spoustu zemí, poznala spoustu lidí. Mým zatím největším úspěchem je účast na mistrovství Evropy 
U 19. To se konalo v červenci 2014. Po základních skupinách jsem byla nominována na semifinále a poté dokonce 
i na finále. Pocity se nedají popsat. Obrovský zážitek. Co se týká například největší divácké kulisy, tak tu jsem zažila na zápase kvalifikace MS mezi Německem a Ruskem. Tam bylo přes deset tisíc diváků.

Už jste přišla na to, jaké vlastnosti by měl mít správný rozhodčí?
Velmi zajímavá otázka. Když to vezmu na nás ženy, tak jsme podle mě každá úplně jiná. Každá jsme svým způsobem osobnost. Já se držím toho, že se chovám k lidem tak, jak chci, aby se oni chovali ke mně. Samozřejmě, že s některými typy lidí to nejde. Tam musím nasadit jinou taktiku. V každém případě ale jednám s lidmi slušně a určitě nedávám najevo nějakou nadřazenost.

Cítíte, že se k vám fotbalisté chovají jinak než k vašim mužským kolegům?
V některých případech ano. Jsou fotbalisté, kteří jsou rádi, když vidí na hřišti nás ženy. Ale taky jsou někteří úplný opak. Neuznávají ženy ve fotbale. A ty nám to taky dají jasně najevo.

Rozhodčí musí být dobře připraven i po fyzické stránce. Jak často trénujete?
Dá se říct, že trénink mám každý den. Pět dní v týdnu mám běžecké tréninky, které mi sestavuje atletický trenér. Další dny pak trávím buď v posilovně, v poslední době jsem si oblíbila TRX, a nebo se jdu projet na kole. Jeden den v týdnu vždy věnuji regeneraci, jako je sauna nebo bazén.

Jak se dá povolání fotbalového soudce skloubit s civilním zaměstnáním?
To není jednoduché. Dokud jsem nebyla mezinárodní rozhodčí, tak se to dalo ještě dobře spojit. Ale teď už je to složitější. Ať už jde o tréninky, kterých je hodně, nebo pak o zápasy nebo semináře. Naštěstí ale můj nadřízený vše respektuje a je vlastně hrdý, že takto reprezentuji naši firmu.

Co blízká budoucnost? Máte nějaké konkrétní cíle?
Já si cíle nedávám ráda. Každý další zápas je pro mě odměnou. Užívám si jej. Samozřejmě bych se ráda udržela na mezinárodní listině a v Čechách v pozici, ve které nyní jsem.

Autor: Jaroslav Zeman

9.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SIMULÁTOR, který vyroste 
v Děčíně, dokáže navodit reálné situace, se kterými se  řidiči  běžně setkávají na svých cestách. Pomůže tím zvýšit bezpečnost na silnicích.

Nový simulátor pomůže snížit nehodovost i bojovat s únavou

Primátorka Marie Blažková.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

FOTO: Hokejisté si vyšlápli na reprezentaci Austrálie

Děčín - Hokejisté Děčína udělali definitivní tečku za letošní sezónou. Posloužil k tomu přátelský zápas s nezvyklým soupeřem. Proti Medvědům se postavila reprezentace Austrálie.

DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Už více než dvě stovky zákonů předložili současní poslanci. Sice jich protlačili jen 26, ale nesmutní z toho. Hlavně, že jsou vidět.

Několikatunový balvan se zřítil v těsné blízkosti chalupy ve Mlýnech

Mlýny - Několika tunový balvan se v neděli dopoledne zřítil v těsné blízkosti chalupy ve Mlýnech. Přivoláni byli hasiči z České Kamenice i SDH Kytlice. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Houpačky na zastávce v Děčíně vydržely jen několik dní. Jsou pryč

Děčín – Jen necelý týden vydržely na autobusové zastávce v Tyršově ulici v Děčíně houpačky. Dmitrij Pljonkin, který za jejich instalací stál, ale slibuje, že se na zastávku houpačky opět vrátí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies